Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – słynny polski pianista, kompozytor i polityk. Uhonorowany m.in.: Orderem Orła Białego, francuskim Krzyżem Wielkim Legii Honorowej oraz tytułem Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego.
Ignacy Paderewski urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Jego matka zmarła kilka miesięcy po porodzie. Paderewski już jako dziecko przejawiał uzdolnienia muzyczne, a gry na fortepianie nauczył się na starym rodzinnym instrumencie.
W latach 1872-1878 kształcił się w Warszawskim Instytucie Muzycznym, gdzie po ukończeniu kursu podjął pracę jako nauczyciel kursu średniego fortepianu. Zarabiał grając na przyjęciach, komponując i wykonując własne utwory oraz ucząc gry na instrumencie. W 1880 ożenił się z Antoniną Korsakówną, która zmarła w 1881, tuż po narodzinach syna Alfreda. Dziecko chorowało na Heine-Medina i zmarło w 1901. Paderewski udał się do Berlina, aby doskonalić swój warsztat.
Paderewski ok. października 1900.
Podczas podróży muzyk poznał Helenę Modrzejewską, która podarowała mu pieniądze, pozwalające mu kształcić się dalej w Wiedniu. Pierwszy sukces odniósł podczas debiutu w 1887, a w 1888 dał pierwszy koncert w Paryżu. Koncertował też przed brytyjską królową Wiktorią. W latach 1891-1892 odbywał tournée po Stanach Zjednoczonych, po którym na stałe zamieszkał w USA.
W 1899 roku ożenił się z Heleną Marią Górską i zamieszkał z nią w Szwajcarii niedaleko Lozanny. Skomponował wtedy operę Manru, która jest jedyną polską operą wystawianą w Metropolitan Opera.
Paderewski w 1918.
W 1915 roku wraz z Henrykiem Sienkiewiczem założył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, a 1917 został przedstawicielem na USA Komitetu Narodowego Polski. Gdy do Polski wrócił Józef Piłsudski, na przyjazd do ojczyzny zdecydował się też Ignacy Paderewski. W kraju podjął się roli mediatora pomiędzy Piłsudskim a Dmowskim, a w 1919 został premierem oraz ministrem spraw zagranicznych. Jeszcze w tym samym roku podał się do dymisji i wrócił do Szwajcarii. Nie pozostał tam długo – w 1920 przyjechał do Polski z powodu wojny z bolszewikami. Został wybrany na wysłannika rządu polskiego do Ligi Narodów, jednak zrezygnował z funkcji w 1921. Po śmierci Piłsudskiego w 1935 współtworzył tzw. Front Morges.
Paderewski w 1922 ponownie wyjechał do USA, gdzie wrócił do koncertowania. Zarobił wtedy 500 tysięcy dolarów, co było jak na tamte czasy kwotą astronomiczną. W 1939 przeszedł zawał serca i nigdy nie wrócił już do pełni zdrowia. Zmarł na zapalenie płuc w 1941 w Nowym Jorku. Pochowano go na Narodowym Cmentarzu w Arlington w pobliżu Waszyngtonu. W 1992 roku jego prochy sprowadzono do Polski i odznaczono go pośmiertnie orderem Virtuti Militari.
Mężowie stanu II RP. Komplet w etui
Przedstawiamy zestaw trzech albumów poświęconych wybitnym politykom II Rzeczypospolitej - Ignacemu Paderewskiemu, Józefowi Piłsudskiemu i Ignacemu Mościckiemu. Ta patriotyczna trylogia objęta z (...)
Ignacy Jan i jego plan
Pięknie ilustrowana książeczka opisuje życie Paderewskiego od najmłodszych lat, przede wszystkim jego dążenie do zostania sławnym muzykiem. Po co? Nie dla sławy, nie dla podróży, nie dla pieniędzy, al (...)
Ignacy Jan Paderewski 1860-1941
Album poświęcony jest życiu, karierze muzycznej, działalności społecznej i politycznej Ignacego Jana Paderewskiego – polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego, męża stanu, p (...)
Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą
Są ludzie, którzy na przekór trudnościom spełniają wielkie marzenia O nich jest ta książka. O tych, którzy śnili o Niepodległej i o tym, jak ich sen się ziścił. O powstańcach, społecznikach, ar (...)
Paderewski
16 stycznia 2019 roku mija sto lat od powołania wybitnego polskiego pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego na stanowisko premiera rządu niepodległej Rzeczpospolitej. Naczelnik Państwa Józe (...)
Helena Paderewska. Wspomnienia 1910-1920
Helena Paderewska (1856–1934), tak jak jej mąż, Ignacy Jan Paderewski, była osobą niepospolitą. Historycy nie poświęcili jej należytej uwagi, a przecież niewątpliwie była jedną z najwybit (...)
Kryptonim Paderewski. Tajemnice ostatnich lat Mistrza
\"Kryptonim Paderewski\" - między legendą a rzeczywistością. - Co się zdarzyło między Simone de Pourtales a Mistrzem? - Czy Hitler planował spotkanie z Paderewskim i o czym chciał z Nim rozmawiać? - (...)
Ignacy Paderewski ulubieniec kobiet
\"Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą. Choć Paderewski miał wyjątkową łatwość zdobywania sympatii innych, swoją oszałamiającą karierę zawdzięczał w głównej mierze… kobietom. To one, jego muzy, żony i kochanki praktycznie go stworzyły, czyniąc z niego gwiazdę międzynarodowego formatu. A kobiet było w…
Łatwość przemawiania, datująca się jeszcze z czasów młodości, okazała się wiele lat później bardzo cenna w mojej karierze politycznej.
Nadesłane przez: gość
Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że dobre i trwałe wyniki osiągnąć można jedynie drogą krótkich, lecz ciągłych, codziennych wysiłków. Jednorazowy wysiłek jest kompletnie jałowy. Prawdziwą umiejętność zarówno w nauce i w sztuce, jak i w każdych innych zajęciach, zdobyć można tylko codzienną pracą i codziennym wysiłkiem. I to jest bezwzględnie pewne.
Nadesłane przez: gość
Droga do sukcesu jest pełna kobiet popychających mężów.
Nadesłane przez: gość
Nic tak nie wzmaga sił przeciwnika, jak wyrządzona mu krzywda.
Nadesłane przez: gość
Ignacy Jan Paderewski daje pierwszy duży koncert w Paryżu.
Zostaje premierem Rzeczypospolitej Polskiej.
Polski dyplomata, polityk, kompozytor i pianista.
Zmarł na zapalenie płuc, ale w tekstach źródłowych pojawiają się doniesienia o rzekomym raku jelita grubego z przerzutem do płuc.
Ignacy Paderewski przeżył dokładnie 80 lat.
Ignacy Paderewski urodził się 18/11/1860.
Ignacy Paderewski zmarł 29/06/1941.
Ignacy Paderewski urodził się w miejscowości Kuryłówka, Obwód winnicki, Ukraina.
Ignacy Paderewski zmarł w miejscowości Nowy Jork, Stany Zjednoczone.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności
Zobacz komentarze
a ja myślę, że on nie dojrzał do roli polityka a tym bardziej do pełnienia funkcji premiera.
To wielki i wspaniały człowiek i artysta. Co spowodowało że tak krótko był premierem Polskiego . Żona z pochodzenia Niemka??. Czy Piłsudski był za mało elokwentnym i za mało wykształconym przy Paderewskim człowieczkiem. Piłsudski do stóp nie dorastał Paderewskiemu.
To prawda. Piłsudzki, a tym bardziej Dmoski się do niego nie umywają.