Kim był ...

Ignacy Paderewski

Polski dyplomata, polityk, kompozytor i pianista. ✝ 80.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Ignacego Paderewskiego

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – słynny polski pianista, kompozytor i polityk. Uhonorowany m.in.: Orderem Orła Białego, francuskim Krzyżem Wielkim Legii Honorowej oraz tytułem Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego.

Ignacy Paderewski urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Jego matka zmarła kilka miesięcy po porodzie. Paderewski już jako dziecko przejawiał uzdolnienia muzyczne, a gry na fortepianie nauczył się na starym rodzinnym instrumencie.

W latach 1872-1878 kształcił się w Warszawskim Instytucie Muzycznym, gdzie po ukończeniu kursu podjął pracę jako nauczyciel kursu średniego fortepianu. Zarabiał grając na przyjęciach, komponując i wykonując własne utwory oraz ucząc gry na instrumencie. W 1880 ożenił się z Antoniną Korsakówną, która zmarła w 1881, tuż po narodzinach syna Alfreda. Dziecko chorowało na Heine-Medina i zmarło w 1901. Paderewski udał się do Berlina, aby doskonalić swój warsztat.

Paderewski ok. października 1900.

Podczas podróży muzyk poznał Helenę Modrzejewską, która podarowała mu pieniądze, pozwalające mu kształcić się dalej w Wiedniu. Pierwszy sukces odniósł podczas debiutu w 1887, a w 1888 dał pierwszy koncert w Paryżu. Koncertował też przed brytyjską królową Wiktorią. W latach 1891-1892 odbywał tournée po Stanach Zjednoczonych, po którym na stałe zamieszkał w USA.

W 1899 roku ożenił się z Heleną Marią Górską i zamieszkał z nią w Szwajcarii niedaleko Lozanny. Skomponował wtedy operę Manru, która jest jedyną polską operą wystawianą w Metropolitan Opera.

Paderewski w 1918.

W 1915 roku wraz z Henrykiem Sienkiewiczem założył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, a 1917 został przedstawicielem na USA Komitetu Narodowego Polski. Gdy do Polski wrócił Józef Piłsudski, na przyjazd do ojczyzny zdecydował się też Ignacy Paderewski. W kraju podjął się roli mediatora pomiędzy Piłsudskim a Dmowskim, a w 1919 został premierem oraz ministrem spraw zagranicznych. Jeszcze w tym samym roku podał się do dymisji i wrócił do Szwajcarii. Nie pozostał tam długo – w 1920 przyjechał do Polski z powodu wojny z bolszewikami. Został wybrany na wysłannika rządu polskiego do Ligi Narodów, jednak zrezygnował z funkcji w 1921. Po śmierci Piłsudskiego w 1935 współtworzył tzw. Front Morges.

Paderewski w 1922 ponownie wyjechał do USA, gdzie wrócił do koncertowania. Zarobił wtedy 500 tysięcy dolarów, co było jak na tamte czasy kwotą astronomiczną. W 1939 przeszedł zawał serca i nigdy nie wrócił już do pełni zdrowia. Zmarł na zapalenie płuc w 1941 w Nowym Jorku. Pochowano go na Narodowym Cmentarzu w Arlington w pobliżu Waszyngtonu. W 1992 roku jego prochy sprowadzono do Polski i odznaczono go pośmiertnie orderem Virtuti Militari.

Ciekawostki o Ignacym Paderewskim

 • Dziadek Paderewskiego, Zygmunt, przyjaźnił się z Adamem Mickiewiczem. ~gość
 • Naukę kontynuował dzięki dużej darowiźnie od Heleny Modrzejewskiej. ~gość
 • Serce Paderewskiego skremowano oddzielnie, z myślą o przewiezieniu prochów w przyszłości do Polski. Pod koniec wojny podjęto próby jej ściągnięcia, które spełzły na niczym - na pewien czas zaginęła, a jej pochówek odbył się dopiero w 1986 roku - w 45 lat po śmierci kompozytora. ~gość
 • Był bardzo przystojny, rozkochiwał w sobie wiele kobiet do szaleństwa. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Ignacym Paderewskim znaleźć można w książce "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" (wyd. WAM).

Członkowie frontu Morges Sławni Kresowiacy Polscy premierzy

Książki o Ignacym Paderewskim

Ignacy Paderewski ulubieniec kobiet

Iwona Kienzler

0
(0)

25.43


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Paderewski

Jan Łoziński / Maja Łożińska

0
(0)

25.45


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą

Paweł F. Nowakowski / Piotr Legutko / Sylwester Szefer

0
(0)

22.00


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Ignacy Jan i jego plan

Huzar-Czub Katarzyna

0
(0)

14.50


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.
Ignacy Jan Paderewski 1860-1941

Mariusz Olczak

0
(0)

32.71


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Mężowie stanu II RP. Komplet w etui

Jan Łoziński

0
(0)

81.38


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.

Co wiemy o Ignacym Paderewskim:

Biografia 5 książek 4 ciekawostki 4 cytaty rodzina znak zodiaku

Pełne nazwisko

Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

162. rocznica urodzin Ignacego Paderewskiego

81. rocznica śmierci Ignacego Paderewskiego

Rodzina
Ignacego Paderewskiego

Małżonek: Antonina Korsakówna, Helena Paderewska

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Ignacego Paderewskiego

#1

Łatwość przemawiania, datująca się jeszcze z czasów młodości, okazała się wiele lat później bardzo cenna w mojej karierze politycznej.

Ignacy Paderewski, nadesłane przez gość

#2

Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że dobre i trwałe wyniki osiągnąć można jedynie drogą krótkich, lecz ciągłych, codziennych wysiłków. Jednorazowy wysiłek jest kompletnie jałowy. Prawdziwą umiejętność zarówno w nauce i w sztuce, jak i w każdych innych zajęciach, zdobyć można tylko codzienną pracą i codziennym wysiłkiem. I to jest bezwzględnie pewne.

Ignacy Paderewski, nadesłane przez gość

#3

Droga do sukcesu jest pełna kobiet popychających mężów.

Ignacy Paderewski, nadesłane przez gość

#4

Nic tak nie wzmaga sił przeciwnika, jak wyrządzona mu krzywda.

Ignacy Paderewski, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Ignacego Paderewskiego

Kuryłówka, Obwód winnicki, Ukraina

Kuryłówka, Obwód winnicki, Ukraina

Data śmierci
Ignacego Paderewskiego

29/06/1941

w wieku 80 lat

Miejsce śmierci
Ignacego Paderewskiego

Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Przyczyna śmierci
Ignacego Paderewskiego

na skutek choroby

Zmarł na zapalenie płuc, ale w tekstach źródłowych pojawiają się doniesienia o rzekomym raku jelita grubego z przerzutem do płuc.

Wykształcenie
Ignacego Paderewskiego

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

Znak Zodiaku
Ignacego Paderewskiego

♏ Skorpion

Pseudonimy
Ignacego Paderewskiego

Paddy

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 30.71 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.22 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Biografię Ignacego Paderewskiego pomogli nam uzupełnić:

📝anonimowo, 2 lutego, 2021, Dodanie ciekawostki
📝anonimowo, 2 lutego, 2021, Dodanie pseudonimu.
📝anonimowo, 2 lutego, 2021, Informacje o rodzinie.

Dziękujemy!

Komentarze

 • anonim 1 marca 2017, 22:32

  a ja myślę, że on nie dojrzał do roli polityka a tym bardziej do pełnienia funkcji premiera.

 • anna 3 lutego 2019, 17:57

  To wielki i wspaniały człowiek i artysta. Co spowodowało że tak krótko był premierem Polskiego . Żona z pochodzenia Niemka??. Czy Piłsudski był za mało elokwentnym i za mało wykształconym przy Paderewskim człowieczkiem. Piłsudski do stóp nie dorastał Paderewskiemu.

  • anonim 2 lutego 2021, 09:21

   To prawda. Piłsudzki, a tym bardziej Dmoski się do niego nie umywają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.