Ignacy Paderewski

Kim był Ignacy Paderewski?

Polski dyplomata, polityk, kompozytor i pianista. ✝ 80.

Pełne nazwisko: Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita
Pseudonimy: Paddy
Data urodzenia: (niedziela)
Data śmierci: w wieku 80 lat
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Znak Zodiaku: ♏ Skorpion
Miejsce urodzenia: Kuryłówka, Obwód winnicki, Ukraina 🗺️
Miejsce śmierci: Nowy Jork, Stany Zjednoczone 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
W roku 2021 przypada: 161. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Ignacego Paderewskiego? Dodaj komentarz.

Książki o Ignacym Paderewskim

0
(0)

Autor:
Jan Łoziński
Wydawnictwo:
Bosz
Mężowie stanu II RP. Komplet w etui
Przedstawiamy zestaw trzech albumów poświęconych wybitnym politykom II Rzeczypospolitej - Ignacemu Paderewskiemu, Józefowi Piłsudskiemu i Ignacemu Mościckiemu. Ta patriotyczna trylogia objęta z (...)

Zamawiając w księgarni Bonito.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł. W kilkunastu polskich miastach możliwy jest też bezpłatny odbiór osobisty. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Huzar-Czub Katarzyna
Wydawnictwo:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Ignacy Jan i jego plan
Pięknie ilustrowana książeczka opisuje życie Paderewskiego od najmłodszych lat, przede wszystkim jego dążenie do zostania sławnym muzykiem. Po co? Nie dla sławy, nie dla podróży, nie dla pieniędzy, al (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Mariusz Olczak
Wydawnictwo:
IPN
Ignacy Jan Paderewski 1860-1941
Album poświęcony jest życiu, karierze muzycznej, działalności społecznej i politycznej Ignacego Jana Paderewskiego – polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego, męża stanu, p (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Paweł F. Nowakowski / Piotr Legutko / Sylwester Szefer
Wydawnictwo:
WAM
Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą
Są ludzie, którzy na przekór trudnościom spełniają wielkie marzenia O nich jest ta książka. O tych, którzy śnili o Niepodległej i o tym, jak ich sen się ziścił. O powstańcach, społecznikach, ar (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Jan Łoziński / Maja Łożińska
Wydawnictwo:
Bosz
Paderewski
16 stycznia 2019 roku mija sto lat od powołania wybitnego polskiego pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego na stanowisko premiera rządu niepodległej Rzeczpospolitej. Naczelnik Państwa Józe (...)


5
(1)

Autor:
Maciej Siekierski
Wydawnictwo:
PIW
Helena Paderewska. Wspomnienia 1910-1920
Helena Paderewska (1856–1934), tak jak jej mąż, Ignacy Jan Paderewski, była osobą niepospolitą. Historycy nie poświęcili jej należytej uwagi, a przecież niewątpliwie była jedną z najwybit (...)

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Maciej Patkowski
Wydawnictwo:
LTW
Kryptonim Paderewski. Tajemnice ostatnich lat Mistrza
\"Kryptonim Paderewski\" - między legendą a rzeczywistością. - Co się zdarzyło między Simone de Pourtales a Mistrzem? - Czy Hitler planował spotkanie z Paderewskim i o czym chciał z Nim rozmawiać? - (...)

Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Iwona Kienzler
Wydawnictwo:
Bellona
Ignacy Paderewski ulubieniec kobiet
\"Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą. Choć Paderewski miał wyjątkową łatwość zdobywania sympatii innych, swoją oszałamiającą karierę zawdzięczał w głównej mierze… kobietom. To one, jego muzy, żony i kochanki praktycznie go stworzyły, czyniąc z niego gwiazdę międzynarodowego formatu. A kobiet było w…

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Dziadek Paderewskiego, Zygmunt, przyjaźnił się z Adamem Mickiewiczem. ~gość
 • Naukę kontynuował dzięki dużej darowiźnie od Heleny Modrzejewskiej. ~gość
 • Serce Paderewskiego skremowano oddzielnie, z myślą o przewiezieniu prochów w przyszłości do Polski. Pod koniec wojny podjęto próby jej ściągnięcia, które spełzły na niczym - na pewien czas zaginęła, a jej pochówek odbył się dopiero w 1986 roku - w 45 lat po śmierci kompozytora. ~gość
 • Był bardzo przystojny, rozkochiwał w sobie wiele kobiet do szaleństwa. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Ignacym Paderewskim znaleźć można w książce "Helena Paderewska. Wspomnienia 1910-1920" (wyd. PIW).


Życiorys Ignacego Paderewskiego

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – słynny polski pianista, kompozytor i polityk. Uhonorowany m.in.: Orderem Orła Białego, francuskim Krzyżem Wielkim Legii Honorowej oraz tytułem Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego.

Ignacy Paderewski urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Jego matka zmarła kilka miesięcy po porodzie. Paderewski już jako dziecko przejawiał uzdolnienia muzyczne, a gry na fortepianie nauczył się na starym rodzinnym instrumencie.

W latach 1872-1878 kształcił się w Warszawskim Instytucie Muzycznym, gdzie po ukończeniu kursu podjął pracę jako nauczyciel kursu średniego fortepianu. Zarabiał grając na przyjęciach, komponując i wykonując własne utwory oraz ucząc gry na instrumencie. W 1880 ożenił się z Antoniną Korsakówną, która zmarła w 1881, tuż po narodzinach syna Alfreda. Dziecko chorowało na Heine-Medina i zmarło w 1901. Paderewski udał się do Berlina, aby doskonalić swój warsztat.

Paderewski ok. października 1900.

Podczas podróży muzyk poznał Helenę Modrzejewską, która podarowała mu pieniądze, pozwalające mu kształcić się dalej w Wiedniu. Pierwszy sukces odniósł podczas debiutu w 1887, a w 1888 dał pierwszy koncert w Paryżu. Koncertował też przed brytyjską królową Wiktorią. W latach 1891-1892 odbywał tournée po Stanach Zjednoczonych, po którym na stałe zamieszkał w USA.

W 1899 roku ożenił się z Heleną Marią Górską i zamieszkał z nią w Szwajcarii niedaleko Lozanny. Skomponował wtedy operę Manru, która jest jedyną polską operą wystawianą w Metropolitan Opera.

Paderewski w 1918.

W 1915 roku wraz z Henrykiem Sienkiewiczem założył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, a 1917 został przedstawicielem na USA Komitetu Narodowego Polski. Gdy do Polski wrócił Józef Piłsudski, na przyjazd do ojczyzny zdecydował się też Ignacy Paderewski. W kraju podjął się roli mediatora pomiędzy Piłsudskim a Dmowskim, a w 1919 został premierem oraz ministrem spraw zagranicznych. Jeszcze w tym samym roku podał się do dymisji i wrócił do Szwajcarii. Nie pozostał tam długo – w 1920 przyjechał do Polski z powodu wojny z bolszewikami. Został wybrany na wysłannika rządu polskiego do Ligi Narodów, jednak zrezygnował z funkcji w 1921. Po śmierci Piłsudskiego w 1935 współtworzył tzw. Front Morges.

Paderewski w 1922 ponownie wyjechał do USA, gdzie wrócił do koncertowania. Zarobił wtedy 500 tysięcy dolarów, co było jak na tamte czasy kwotą astronomiczną. W 1939 przeszedł zawał serca i nigdy nie wrócił już do pełni zdrowia. Zmarł na zapalenie płuc w 1941 w Nowym Jorku. Pochowano go na Narodowym Cmentarzu w Arlington w pobliżu Waszyngtonu. W 1992 roku jego prochy sprowadzono do Polski i odznaczono go pośmiertnie orderem Virtuti Militari.

Prezent dla fana Ignacego Paderewskiego


Śmierć Ignacego Paderewskiego

Ignacy Paderewski umiera 29/06/1941 w miejscowości Nowy Jork, Stany Zjednoczone (na skutek choroby).

Zmarł na zapalenie płuc, ale w tekstach źródłowych pojawiają się doniesienia o rzekomym raku jelita grubego z przerzutem do płuc.Cytaty Ignacego Paderewskiego

Łatwość przemawiania, datująca się jeszcze z czasów młodości, okazała się wiele lat później bardzo cenna w mojej karierze politycznej.

Nadesłane przez: gość

Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że dobre i trwałe wyniki osiągnąć można jedynie drogą krótkich, lecz ciągłych, codziennych wysiłków. Jednorazowy wysiłek jest kompletnie jałowy. Prawdziwą umiejętność zarówno w nauce i w sztuce, jak i w każdych innych zajęciach, zdobyć można tylko codzienną pracą i codziennym wysiłkiem. I to jest bezwzględnie pewne.

Nadesłane przez: gość

Droga do sukcesu jest pełna kobiet popychających mężów.

Nadesłane przez: gość

Nic tak nie wzmaga sił przeciwnika, jak wyrządzona mu krzywda.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Ignacego Paderewskiego

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Ignacym Paderewskim

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Ignacy Paderewski - rodzina

Małżonek: Antonina Korsakówna, Helena Paderewska

Wydarzenia z życia Ignacego Paderewskiego

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Ignacy Paderewski przychodzi na świat w miejscowości Kuryłówka, Obwód winnicki, Ukraina.
 • Ignacy Jan Paderewski daje pierwszy duży koncert w Paryżu.

 • Zostaje premierem Rzeczypospolitej Polskiej.

 • Ignacy Paderewski umiera w miejscowości Nowy Jork, Stany Zjednoczone (na skutek choroby).

Przydatne linkiMiejsca Ignacego Paderewskiego

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Ignacego Paderewskiego? Edytuj tę stronę.

Biografię Ignacego Paderewskiego pomogli nam uzupełnić:
📝anonimowo, 2 lutego, 2021, Dodanie ciekawostki
📝anonimowo, 2 lutego, 2021, Dodanie pseudonimu.
📝anonimowo, 2 lutego, 2021, Informacje o rodzinie.

Dziękujemy!

Zobacz komentarze

 • a ja myślę, że on nie dojrzał do roli polityka a tym bardziej do pełnienia funkcji premiera.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • To wielki i wspaniały człowiek i artysta. Co spowodowało że tak krótko był premierem Polskiego . Żona z pochodzenia Niemka??. Czy Piłsudski był za mało elokwentnym i za mało wykształconym przy Paderewskim człowieczkiem. Piłsudski do stóp nie dorastał Paderewskiemu.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

  • To prawda. Piłsudzki, a tym bardziej Dmoski się do niego nie umywają.

   Anuluj odpowiedź

   Skomentuj

   Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Ignacy Paderewski?

Polski dyplomata, polityk, kompozytor i pianista.

Jak zmarł Ignacy Paderewski?

Zmarł na zapalenie płuc, ale w tekstach źródłowych pojawiają się doniesienia o rzekomym raku jelita grubego z przerzutem do płuc.

Ile lat żył Ignacy Paderewski?

Ignacy Paderewski przeżył dokładnie 80 lat.

Kiedy urodził się Ignacy Paderewski?

Ignacy Paderewski urodził się 18/11/1860.

Kiedy zmarł Ignacy Paderewski?

Ignacy Paderewski zmarł 29/06/1941.

Gdzie urodził się Ignacy Paderewski?

Ignacy Paderewski urodził się w miejscowości Kuryłówka, Obwód winnicki, Ukraina.

Gdzie zmarł Ignacy Paderewski?

Ignacy Paderewski zmarł w miejscowości Nowy Jork, Stany Zjednoczone.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności