Kim był ...

Andrzej Chciuk

Polski pisarz i dziennikarz emigracyjny. ✝ 58.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Andrzeja Chciuka

Andrzej Chciuk znany jako pisarz i dziennikarz emigracyjny urodził się 13 stycznia 1920 roku w Drohobyczu.

Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia na wydziale prawa we Lwowie, jednak w związku z wybuchem II wojny światowej ukończył tam jedynie pierwszy rok. Następnie przeniósł się na Zachód i wstąpił do Wojska Polskiego na terenie Francji. W 1940 roku brał udział w kampanii francuskiej, jednak po poddaniu się Paryża został uwięziony w obozie. W sierpniu tego samego roku uciekł podczas transportu więźniów. Po roku 1943 zajmował się wydawaniem tajnych publikacji we Francji oraz redagowaniem pisma Razem, młodzi przyjaciele. Praca dla czasopisma miała wówczas charakter konspiracyjny.

W 1944 zdecydował się wrócić do Paryża. To właśnie w stolicy Francji poślubił Barbarę Kulwieć, z którą niedługo po ślubie powitał na świecie pierworodnego syna Jacques’a, a kilka lat później, kolejne dziecko — córkę Anne Isabelle. W późniejszych latach ukończył Szkołę Dziennikarską, a po wojnie wielokrotnie pisał do polskich i francuskich czasopism. W 1951 roku z rodziną przeniósł się do Australii, gdzie pisał i pracował jako nauczyciel języka francuskiego i historii w szkole średniej w Melbourne. Jego książka „Atlantyda. Opowieść o Wielkim Księstwie Bałaku” została uznana za najwybitniejszą książkę pisarza polskiego pochodzenia wydaną na emigracji w 1969 roku.

Ciekawym faktem jest to, iż w 1959 roku zmienił nazwisko na Soddell, ze względu na liczne pomyłki w zapisie nazwiska Chciuk, które denerwowały pisarza, o czym wspomniał w swoim liście do Juliusza Sakowskiego. Warto także wiedzieć, że ucieczka z obozu jeńców w 1940 roku nie była jedyną w jego historii. Po rozpoczęciu przez niego studiów w Tuluzie stał się uczestnikiem francuskiego ruchu oporu. Został za to aresztowany przez gestapo, po czym spędził w więzieniu trzy miesiące, zanim uciekł ponownie.

Pisarz zmarł nagle 15 maja 1978 roku, pozostawiając niewydaną książkę o powojennej emigracji, którą miał stworzyć na prośbę jednej z polskich firm w Sydney.

Książki o Andrzeju Chciuku

Co wiemy o Andrzeju Chciuku:

Biografia 1 książka znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

102. rocznica urodzin Andrzeja Chciuka

44. rocznica śmierci Andrzeja Chciuka

Miejsce urodzenia
Andrzeja Chciuka

Drohobycz, Obwód lwowski, Ukraina

Drohobycz, Obwód lwowski, Ukraina

Data śmierci
Andrzeja Chciuka

15/05/1978

w wieku 58 lat

Miejsce śmierci
Andrzeja Chciuka

Melbourne Wiktoria, Australia

Melbourne Wiktoria, Australia

Wykształcenie
Andrzeja Chciuka

Uniwersytet Lwowski

Znak Zodiaku
Andrzeja Chciuka

♑ Koziorożec

Andrzej Chciuk

Na blogu
Zapomniany pisarz z antypodów: Andrzej Chciuk

Właśnie ukazało się drugie wydanie biografii Andrzeja Chciuka – szerzej nieznanego już dziś pisarza emigracyjnego. [...]

Czytaj wpis

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Hawking, Hawking

Bestseller 40.94 zł

Kim naprawdę był Stephen Hawking, człowiek, którego prochy spoczywają dziś w Opactwie Westminsterskim, pomiędzy grobowca [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.