Kim był ...

Józef Wittlin

Polski poeta pochodzenia żydowskiego. ✝ 79.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Józefa Wittlina

Józef Wittlin urodził się 17 sierpnia 1896 roku w Dmytrowie i zmarł 28 lutego 1976 roku w Nowym Jorku. Był poetą i prozaikiem żydowskiego pochodzenia. Zajmował się również tłumaczeniem tekstów. Współpracował z Radiem Wolna Europa. Za jego największe dzieło powszechnie uważa się „Sól ziemi”.

Józef przyszedł na świat jako dziecko Karola Wittlina oraz Elżbiety z Rosenfeldów. Rodzina przenosiła się między innymi do Lwowa, a w 1915 roku mężczyzna zamieszkał w Wiedniu, gdzie ukończył studia filozoficzne. W 1916 roku wstąpił do armii austriackiej, jednak wkrótce zachorował na szkarlatynę i ostatecznie nie dotarł na front. Służbę odbywał między innymi jako tłumacz w obozie dla włoskich jeńców, a także pracował nad rozpoczętym wcześniej przekładem „Odysei”, który doczekał się wydania w 1924 roku.

Po zwolnieniu z wojska, Józef Wittlin udał się do Lwowa, w którym podjął między innymi działalność dydaktyczną. To właśnie w tym mieście zastały go polsko-ukraińskie walki o Lwów, które głęboko poruszyły poetę i wstrząsnęły nim.

W 1924 roku poślubił Halinę Hendelsman, z którą miał córkę o imieniu Elżbieta. W okresie II wojny światowej poeta przebywał we Francji, skąd wkrótce przedostał się do Portugalii, a następnie – Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził resztę życia.

Ciekawostki o Józefie Wittlinie

Książki o Józefie Wittlinie

Moralna strona ludzkiego bytu

Katarzyna Szewczyk - Haake

0
(0)

9.77


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Józef Wittlin pisarz kulturowego pogranicza

Giedroyc Jerzy / Wittlin Józef

0
(0)

30.00


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Józefie Wittlinie:

Biografia 4 książki 1 ciekawostka 1 cytat znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

126. rocznica urodzin Józefa Wittlina

46. rocznica śmierci Józefa Wittlina

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Józefa Wittlina

#1

Z wszystkich sztuk pięknych najpoufalej przemawia do ludzkiej duszy sztuka pisarska, albowiem można z nią obcować w samotności, bez świadków, bezsenną nocą, na łożu boleści.

Józef Wittlin, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Józefa Wittlina

Dmytrów, Obwód lwowski, Ukraina

Dmytrów, Obwód lwowski, Ukraina

Data śmierci
Józefa Wittlina

28/02/1976

w wieku 79 lat

Miejsce śmierci
Józefa Wittlina

Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Znak Zodiaku
Józefa Wittlina

♌ Lew

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.