Pełny życiorys


Kazimierz WielkiKazimierz Wielki – urodził się w 1310 roku w Kowalu. Król Polski w latach 1333-1370. Jego rodzicami byli Władysław Łokietek oraz Jadwiga, córka księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. Od najmłodszych lat Kazimierz przygotowywany był do objęcia tronu po swym ojcu Władysławie. W ostatnich latach panowania ojca na tronie brał czynny udział w rządzeniu krajem. Po śmierci ojca głównym celem polityki nowego władcy stało się umocnienie Księstwa Polskiego, a także poprawne stosunki polityczne ze Stolicą Apostolską jak i węgierskimi Andegawenami. Za jego panowania terytorium Polski zwiększyło się ponad dwukrotnie. Kazimierz Wielki był autorem wielu reform, m.in. reformy monetarnej, kodyfikacji prawa zwyczajowego. Miał też wielki wpływ na podniesienie poziomu edukacji. Czterokrotnie żonaty, z tych związków posiadał 5 córek. Zmarł w 1370 roku w Krakowie pozostawiając tron bez następcy.


Więcej biografii z kategorii: Monarchowie

Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Licencja Creative Commons
Kazimierz Wielki - biografia by Biografia24.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.
Użyj w swojej pracy: Kazimierz Wielki - biografia [online]. [dostęp 04.10.2015]. Dostępny w Internecie: http://biografia24.pl/kazimierz-wielki/.
Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów. Można je zgłaszać poprzez poniższy przycisk.


DyskusjeCiekawostki dodane przez Was:

Anonim

12 letni Kazimierz był zaręczony z z Juttą, córka Jana Luksemburczyka, jednak ślub nie doszedł do skutku.

Odpowiedz

Dodaj swoją ciekawostkę lub fakt biograficzny

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Written by Admin