Władysław Łokietek

Kim jest Władysław Łokietek?

Król Polski.
Miejsce śmierci: Kraków, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Znasz więcej faktów z życia Władysława Łokietka? Edytuj tę stronę.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Jego przydomek pochodzi od "Łokcia" i związany jest z jego niewielkim wzrostem. ~gość
 • Był najstarszym królem podczas koronacji. Miał 59 lat. NiD
 • Interesujące ciekawostki o Władysławie Łokietku znaleźć można w książce "Piastowie od Mieszka do Kazimierza. Miłość i władza" (wyd. Lira).


Życiorys Władysława Łokietka

Król Polski Władysław I Łokietek to jeden z najbardziej znanych władców Polski. Przyszedł na świat w 1260 roku, zmarł 2 marca 1333 roku w Krakowie. Jako syn Kazimierza I Kujawskiego wywodził się z dynastii Piastów.

Dzieciństwo i młodość

Początkowo niewiele zapowiadało karierę przyszłego króla. Władysław Łokietek urodził się w czasie rozbicia dzielnicowego Polski jako trzeci z synów księcia Kujaw, Łęczycy i Sieradza. On sam miał odziedziczyć jedynie księstwo brzesko-kujawskie, jednak po śmierci starszych braci odziedziczył także Łęczycę i Sieradz.

Droga ku zjednoczeniu Polski

Droga Władysława Łokietka ku zjednoczeniu Polski była długa i skomplikowana. Odziedziczył on wprawdzie również Ziemię Sandomierską po śmierci Leszka Czarnego, musiał jednak walczyć o Kraków z Henrykiem IV Probusem i o tron Wielkopolski z Henrykiem Głogowskim. W Krakowie brutalnie stłumił bunt mieszczan pod przywództwem wójta Alberta. Walczył również z Krzyżakami o Pomorze Gdańskie, zyskał je dzięki korzystnemu wyrokowi sądu papieskiego.

Król Polski

Ostatecznie w 1320 roku papież koronował Władysława Łokietka na Króla Polski, co zakończyło rozbicie dzielnicowe. Jako król Polski w latach 1329-32 prowadził wojnę z Zakonem Krzyżackim. Mimo zwycięstwa pod Płowcami w jej wyniku utracił Kujawy i Ziemię Dobrzyńską. Tron po Władysławie Łokietku przejął jego syn, Kazimierz Wielki.


Książki o Władysławie Łokietku

0
(0)

Autor:
Iwona Kienzler
Wydawnictwo:
Lira
Piastowie od Mieszka do Kazimierza. Miłość i władza
Przenieś się do średniowiecznego świata Piastów, pełnego waśni i namiętności. Przekonasz się, że począwszy od Mieszka i jego Dąbrówki do żon i nałożnic Kazimierza, historia Polski obfitowała w intrygi (...)

Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi

Audiobook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Adam Dylewski
Wydawnictwo:
Dragon
Poczet królów i książąt Polski
\"Poczet królów i książąt polskich to wydawnictwo prezentujące życiorysy władców od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przedstawione w publikacji biogramy uzupełniają liczne ilustracje, w tym reprodukcje obrazów Jana Matejki.\"

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


Cytaty Władysława Łokietka

Brak przesłanych cytatów. Dodaj cytat

Wasze pytania dotyczące Władysława Łokietka

Brak przesłanych pytań. Dodaj pytanie

Wasze wspomnienia o Władysławie Łokietku

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj wspomnienie

Wydarzenia z życia Władysława Łokietka

Edytuj tę biografię, aby dodać więcej wydarzeń.  Biografia24.pl - biografie i książki

  Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

  Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

  Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
  Znasz więcej faktów z życia Władysława Łokietka? Edytuj tę stronę.

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

  Biografie:

  Książki biograficzne:


  FAQ


  Kim jest Władysław Łokietek?

  Król Polski.

  Gdzie zmarł Władysław Łokietek?

  Władysław Łokietek zmarł w miejscowości Kraków, Polska.

  Używamy cookies.

  Polityka Prywatności