Władysław Anders

Kim był Władysław Anders?

Generał broni Wojska Polskiego, dowódca II Korpusu Polskiego, Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944–1945. ✝ 77.

Pełne nazwisko: Władysław Albert Anders
Data urodzenia: (czwartek)
Data śmierci: w wieku 77 lat
Znak Zodiaku: ♌ Lew
Miejsce urodzenia: Błonie, Krośniewice, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: Londyn, Wielka Brytania 🗺️
Obywatelstwo: Polska
W roku 2021 przypada: 129. rocznica urodzin i 51. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Władysława Andersa? Dodaj komentarz.

Książki o Władysławie Andersie

0
(0)

Autor:
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
Wydawnictwo:
Zona Zero
Dziewczyny od Andersa
Koledzy z Polskiej Armii na Zachodzie mówili o nich „Pestki” (od Pomocniczej Służby Kobiet). Miłości, przyjaźnie, codzienne kłopoty. „Pestki” po wojnie wylądowały w różnych zak (...)


0
(0)

Autor:
Zbigniwew S. Siemaszko
Wydawnictwo:
LTW
Generał Anders w latach 1892-1942
Obszerne i wielostronne przedstawienie pierwszych 50 lat życia gen. Andersa. Praca opisuje czasy i wydarzenia obejmujące pobyt przyszłego generała w carskiej Rosji, wojnę bolszewicką, okres Po (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
praca zbiorowa
Wydawnictwo:
IPN
Patroni naszych ulic
Publikacja przedstawia biogramy 12 bohaterów II wojny światowej: płk. Łukasza Cieplińskiego, rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa, gen. Stefana Roweckiego, gen. Leopolda Okulic (...)


0
(0)

Autor:
Anders Anna Maria
Wydawnictwo:
LTW
Córka generała i piosenkarki
Generał Władysław Anders wszedł do historii przede wszystkim jako twórca i dowódca Armii Polskiej w ZSRR oraz dowódca słynnego 2 Korpusu Polskiego, który walczył w krwawej bitwie o Monte Cassino. Ale (...)

Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Maria Nurowska
Wydawnictwo:
Prószyński Media
Anders
\"Maria Nurowska – jedna z najbardziej znanych i najchętniej czytanych polskich powieściopisarek. Jej książki podbijają serca kolejnych pokoleń czytelników. Najbardziej znane to: „Mój przyjaciel zdrajca”, „Sprawa Niny S.”, „Nakarmić wilki”, „Drzwi do piekła”, „Dom na krawędzi”. Książki Marii Nurowskiej przetłumaczono na szesnaście języków.\"


0
(0)

Autor:
Krzysztof Tarka
Wydawnictwo:
LTW
Na emigracji i w kraju
Studium nad polską emigracją polityczną.

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Zmarł w 26. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. ~gość
 • Dwukrotnie był ranny. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Władysławie Andersie znaleźć można w książce "Dziewczyny od Andersa" (wyd. Zona Zero).


Życiorys Władysława Andersa

Władysław Anders – urodził się dnia 11 sierpnia 1892 roku, w Błoniu. Generał broni Wojska Polskiego , odznaczony orderem Virtuti Militari,  dowódca II Korpusu Polskiego, w latach 1944-1945 Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych. Rodzicami Andersa byli  Albert i Elżbieta Anders (z domu Tauchert).Naukę Władysław zaczynał w warszawskim gimnazjum, naukę kontynuował na studiach w Rydze, wstąpił tam do Korporacji Akademickiej Arkonia. Uczestniczył w I wojnie światowej, dowodził tam szwadronem konnej kawalerii. Na początku lat 20 XX wieku Anders wstąpił do Wyższej Szkoły Wojennej w Paryżu. Od 1925 roku został mianowany Komendantem Warszawy a w późniejszym czasie Dowódca  Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, dowódca Garnizonu Baranowicze. Ranny podczas II wojny światowej,  wieziony w więzieniu NKWD w Łubiance. Podczas blisko 2 letniego pobytu, wielokrotnie lecz bezskutecznie namawiany do wstąpienia do Armii Czerwonej, uwolniony z niewoli po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W 1941 założyciel i dowódca  Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. W latach 1945-1945 pełnił funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. Po II wojnie światowej pozbawiony polskiego obywatelstwa przez władze komunistyczne, kontynuował działalność Rządu Emigracyjnego w Londynie. Zmarł 12 maja 1970 roku w Londynie, pochowany zgodnie z swą wolą na Polskim Cmentarzu Wojennym  pod Monte Cassino.

Śmierć Władysława Andersa

Władysław Anders umiera 12/05/1970 w miejscowości Londyn, Wielka Brytania.Cytaty Władysława Andersa

Byłem całkowicie zaskoczony wybuchem powstania w Warszawie. Uważam to za największe nieszczęście w naszej obecnej sytuacji. Nie miało ono najmniejszych szans powodzenia, a naraziło nie tylko naszą stolicę, ale i tę część Kraju, będącą pod okupacją niemiecką, na nowe straszliwe represje.

Nadesłane przez: gość

Byłem zawsze, a także wszyscy moi koledzy w Korpusie zdania, że w chwili, kiedy Niemcy wyraźnie się walą, kiedy bolszewicy tak samo wrogo weszli do Polski i niszczą tak jak w roku 1939 naszych najlepszych ludzi – powstanie w ogóle nie tylko nie miało żadnego sensu, ale było nawet zbrodnią.

Nadesłane przez: gość

Fakt pominięcia zbrodni katyńskiej w wyroku norymberskim posiada znaczenie niezmiernie doniosłe i musi sprowadzić daleko idące konsekwencje. Oznacza on bowiem, że sprawa postawienia przed sądem i ukarania sprawców tego mordu pozostaje otwarta. Oznacza, że zasady sprawiedliwości międzynarodowej, które ustalono po raz pierwszy w dziejach ludzkości w następstwie ostatniej wojny, a które znalazły wyraz w procesie norymberskim, nie zostały jeszcze urzeczywistnione w całej pełni i wymagają ponownego rozpatrzenia tej nieosądzonej winy.

Nadesłane przez: gość

Jesteśmy reprezentacją narodu polskiego, jesteśmy Małą Polską, która idzie drogą honoru, drogą naszej tradycji, drogą szczęścia dla naszej Polski.

Nadesłane przez: gość

My wszyscy wolimy zginąć walcząc, aniżeli żyć na klęczkach.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Władysława Andersa

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Władysławie Andersie

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Władysława Andersa

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Władysław Anders przychodzi na świat w miejscowości Błonie, Krośniewice, Polska.
 • Władysław Anders umiera w miejscowości Londyn, Wielka Brytania.

Przydatne linkiMiejsca Władysława Andersa

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Władysława Andersa? Edytuj tę stronę.

Zobacz komentarze

 • Rodzice Andersa byli narodowości niemieckiej

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Anders zmarł dokładnie w 26. rocznicę bitwy pod Monte Cassino

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Siostrę Władysława Andersa - Irenę - wydziedziczono z powodu ślubu z ubogim mężczyzną

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Największym osiągnięciem gen Andersa bylo wprtowADZENIE DO PALESTYNY PONAD 3 TYSIĘCY DEZERTEROÓW Z zsrr JAKO KANDYDATÓW NA NOWOHEBRAJCZYKÓW I ICH DODATKOWE UZBROJENIE I WYPOSAżEnie przed zbiorowymi dezerrcjami chronionymi jego rozkazami, wstawiennictwo za keńcami z galicyjskiej dywizji SS (uchronił ich od deportacji do ZSRR) i patronat nadf zwrotem złota i kosztowności Funduszu Ovbrony Narodowej oraz dostARCZENIEM 500 TECZEWK ARCHIWASLNYCH DO AMBASADY RZĄDU KOMUNISTRYCZNEGO POLSKIEGO prfzez "Komitert Trzech" ze sztabu Wodza Naczelnego i "Fubdację "Drawa" a także utyajnienie archiwów Komisji Historycznej II Korpusu na kilkadziesiąt lat we KANADZIE
  Dla czego historycy ignorują te osiągnięcia gen AndersA A OGRANICZAJĄ SIĘ DO GLORYFIKACJI SKIEROWANIA KORPUSU DO MASAKRYCZNEJ KAMPANII APENIŃSKIEJ WBREW ZDANIU WSZYSTKICH INNYCH GENERALOW POLSKICH

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Władysław Anders?

Generał broni Wojska Polskiego, dowódca II Korpusu Polskiego, Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944–1945.

Ile lat żył Władysław Anders?

Władysław Anders przeżył dokładnie 77 lat.

Kiedy urodził się Władysław Anders?

Władysław Anders urodził się 11/08/1892.

Kiedy zmarł Władysław Anders?

Władysław Anders zmarł 12/05/1970.

Gdzie urodził się Władysław Anders?

Władysław Anders urodził się w miejscowości Błonie, Krośniewice, Polska.

Gdzie zmarł Władysław Anders?

Władysław Anders zmarł w miejscowości Londyn, Wielka Brytania.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności