Kim był ...

Św. Hubert

Święty kościoła katolickiego, biskup belgijski, został świętym za doczesne zasługi w krzewieniu chrześcijaństwa. ✝ 72.


Czytaj dalej

Życiorys Św. Huberta

Święty Hubert to patron leśników i myśliwych. Dzień jego pamięci przypada w Kościele katolickim na 3 listopada. Czczony jest mszą świętą w intencji myśliwych, a następnie uroczystymi łowami.

Według legendy z XI wieku, Hubert nawrócił się, gdy podczas polowania ujrzał jelenia z jasnym krzyżem na jego porożu. Co więcej, w tradycjach ludowych święty Hubert jest uważany także za patrona chorych na epilepsję, lunatyków, sportowców i matematyków. Jego wizerunek przedstawiany jest najczęściej z takimi atrybutami jak jeleń lub byk z jarzącym się krzyżem.

Dzieciństwo i wczesna młodość

Święty Hubert urodził się w belgijskiej Gaskonii w 655 roku jako najstarszy syn Betranda – księcia Akwitanii. Hubert był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Od najmłodszych lat uwielbiał polowania i chętnie towarzyszył ojcu podczas łowów. W młodości został wysłany do paryskiego dworu, aby móc się kształcić. Około 682 roku Hubert poślubił Floribannę, córkę hrabiego Leuven.

Niestety rodzinne szczęście nie trwało długo – żona Huberta zmarła podczas porodu ich syna. Hubert wycofał się wtedy z życia dworskiego i wyprowadził do leśnych terenów w Ardenach, gdzie całkowicie oddał się swojej pasji, czyli polowaniom.

Czas rozwoju i kariera

Nawrócenie Huberta miało miejsce w Wielki Piątek, podczas jednego z polowań. To wtedy miał mu się ukazać jeleń z krucyfiksem na porożu. Jeleń nakazał Hubertowi, aby się nawrócił, a także odszukał Lamberta, który da mu niezbędne nauki i wskaże dalszą drogę.

Jeleń dał Hubertowi liczne wskazówki, jak prowadzić polowania w bardziej etyczny i mniej krzywdzący dla zwierząt sposób. Udając się za jego radą, Hubert odnalazł też Lamberta – biskupa z Maastricht.

Lambert przyjął Huberta bardzo serdecznie i został jego przewodnikiem duchowym. W tym czasie Hubert zrezygnował ze swoich bogactw i rozdawał je ubogim, a także pilnie studiował teologię. W 708 roku Hubert odbył pielgrzymkę do Rzymu, a podczas jego nieobecności zamordowany został biskup Lambert.

Po tym zdarzeniu papież ogłosił Huberta nowym biskupem. W 720 roku Hubert dokonał uroczystego przeniesienia relikwii Lamberta do Liege. W miejscu jego męczeńskiej śmierci powstała katedra. Do dziś święty Lambert to patron Liege, zaś święty Hubert to pierwszy biskup.

Końcowe lata życia

Hubert zmarł 30 maja 727 lub 728 roku w miejscowości Fura, niedaleko Liege. Przed śmiercią zdążył pożegnać się z wiernymi, gdyż wygłosił wzruszającą mowę o tym, że gotowy jest już na odejście i spotkanie z Panem.

Został pochowany w kościele świętego Piotra w Liege. Wkrótce po tym, za swoje zasługi został wyniesiony na ołtarze. Niezwykła okazuje się data 3 listopada 743 roku. Odkryto tego dnia, iż ciało świętego nie jest w stanie rozkładu, zaś w krypcie rozchodził się przyjemny zapach.

W roku 825 szczątki świętego Huberta przeniesione zostały do Andange i złożone w tamtejszym kościele. Miejscowość od tego czasu nosi nazwę Saint-Hubert, a kościół otrzymał miano bazyliki świętego Huberta.

biskup Sławni biskupi katoliccy

Św. Hubert

Rocznice

W roku 2024 przypada:

1370. rocznica urodzin Św. Huberta

1297. rocznica śmierci Św. Huberta

Rodzina
Św. Huberta

Rodzeństwo: Odon Wielki

Dzieci: Floribert of Liège

Data urodzenia
Św. Huberta

30/11/0654

(czwartek)

Data śmierci
Św. Huberta

30/05/0727

w wieku 72 lat

Miejsce pochówku
Św. Huberta

St Hubert's Basilica

Wyznanie i światopogląd
Św. Huberta

Znak Zodiaku
Św. Huberta

♐ Strzelec

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.