Kim był ...

Bł. Janusz z Uppsali

Błogosławiony Kościoła katolickiego, polski dominikanin, znany też jako Jan Polak herbu Pelikan, misjonarz, arcybiskup Uppsali i prymas Szwecji.


Czytaj dalej

Życiorys Bł. Janusza z Uppsali

Jan Polak z herbu Pelikan to misjonarz i prymas Szwecji. Był wywodzącym się z Krakowskiego klasztoru dominikaninem, wypełniającym szczegółowo zasady i założenia Pisma Świętego, dzięki czemu zaznał wielu cnót i bożych łask.

Główną misją, jaką obrał, by szerzyć i rozpowszechniać w trakcie swego ziemskiego życia była przede wszystkim pomoc w zbawieniu swej osoby i innych ludzi, potrzebujących ów czynu.

Od najmłodszych lat zafascynowany wiarą i służbą Bogu, unikał wystawnego życia i nałogów, a każde wydarzenie, na którym był przezywał w całkowitej trzeźwości, odmawiając przyjęcia trunków i unikając innych pokus.

Lata młodości

Już w czasach szkoły podstawowej, czynił ogromne postępy w nauce chrześcijańskiej i wypełnianiu zadań związanych z modlitwą. Habit zakonny wręczono mu z rąk św. Jacka Odrowąża, który to sprawował nad nim opiekę i kierował jego życiem na chrześcijańskiej ścieżce.

Prócz obecności na standardowych lekcjach religii, chętnie uczęszczał na pozalekcyjne katechezy i dodatkowe spotkania, zrzeszające katolików, na których godzinami mógł wdawać się w dyskusje o Bogu, świecie, czy sensie istnienia.

Wybitna posługa i religijny zapał Janusza sprawił, iż oddelegowano go do Szwecji, aby tam ewangelizował wiernych i pomógł grzesznikom w nawracaniu się i pojednaniu z Panem.

Kariera i służba

Głosząc dobrą nowinę na terenach Szwecji, cechował się prostotą charakteru, świętobliwością, życiem w pokorze, oraz gotowością do pomocy o każdej porze dnia.

Dzięki temu dał się poznać jako miłosierny kaznodzieja, wrażliwy na los innych osób i szybko stał się jednym z popularniejszych kleryków w tymże kraju. Zdobył mnóstwo przyjaciół i zyskał znaczne grono wiernych naśladowców, którzy bez wahania wstępowali do zakonu, w którym pracował.

Z tej okazji, specjalnie dla niego utworzono nowy klasztor, który zbudowano w Stigunie, a krótko po tym wydarzeniu zaczęły tworzyć się nowe budowle, nawet w najodleglejszych częściach Szwecji.

Nikt nie zwracał uwagi na to, że był cudzoziemcem, a fenomen jego osoby sprawił, iż w mgnieniu oka zakon dominikański zyskał na sławie.

Jako biskup Aboeński starannie, uczciwie, miłosiernie i z wielką dozą cierpliwości wykonywał powierzone mu obowiązki, a wstawiennictwo jego zwolenników przyczyniło się do tego, iż niedługo po tym został mianowany na prymasa Szwecji, oraz arcybiskupa Uppsali.

Starość i ostatnie chwile

Zmarł 8 września 1297 roku we Włoszech, podczas pilnej podróży do Francji. Niestety sędziwy wiek duszpasterza nie pozwolił mu na spotkanie z Papieżem i odbiór paliusza arcybiskupiego.

Zmęczony długą i wyczerpującą podróżą, postanowił udać się na odpoczynek i drzemkę, z której niestety już się nie obudził. Bracia z zakonu przenieśli jego ciało z powrotem do Szwecji i umieścili je w klasztornym grobie w Uppsali.

Po oficjalnym złożeniu szczątek w grobowcu natychmiast zrodził się kult błogosławionego Janusza, a w okolicy jego grobu wydarzyły się liczne cuda i niezliczone, niewytłumaczalne zjawiska, nad których sensem do dziś pracują najwybitniejsi naukowcy, próbujący rozwiązać tamtejsze zajścia.

arcybiskup katolicki biskup diecezjalny Sławni biskupi katoliccy

Bł. Janusz z Uppsali

Obywatelstwo

Finlandia

Data śmierci
Bł. Janusza z Uppsali

31/08/1291

Zawód
Bł. Janusza z Uppsali

Znany głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Wyznanie i światopogląd
Bł. Janusza z Uppsali

Imiona i ich znaczenie

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.