Kim był ...

Św. Florian

Święty kościoła katolickiego, Florian z Lauriacum był chrześcijańskim męczennikiem, w 304 roku stanął w obronie prześladowanych chrześcijan, za co został skazany na męczeńską śmierć na rzece Enns, jest patronem strażaków. ✝ 54.


Czytaj dalej

Życiorys Św. Floriana

Postać Świętego Floriana od wieków czczona jest jako postać Patrona Strażaków, który w wierze i miłości niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi. Święty był żołnierzem oraz urzędnikiem cesarza rzymskiego, który zginął śmiercią męczeńską. Uchodzi on za postać bezsporną i historyczną, a wspominki Świętego przypadają na dzień 4 maja.

Wczesne lata

Według dostępnych źródeł data urodzenia Świętego Floriana przypada na około rok 250 naszej ery. Święty urodził się w Zeiselmauer położonym w Dolnej Austrii. Wychował się w chrześcijańskiej rodzinie rozwijającej najszlachetniejsze cnoty.

Cechował się on niezwykłą odwagą oraz miłosierdziem do bliźniego. Jako mały chłopiec stanął na wysokości zadania i zapobiegł katastrofie dzięki samodzielnemu ugaszeniu pożaru.

Kariera

Jako młodzieniec rozpoczął karierę wojskową i urzędniczą. Jego niedościgniony intelekt i zaangażowanie w prowadzone sprawy nadawały jego pracy nieskazitelny charakter. Jako wierny ojczyźnie żołnierz, oddał się służbie na rzecz władcy.

W bardzo młodym wieku jego ciężka praca oraz zaangażowanie zostały docenione, a sam Święty Florian otrzymał stanowisko dowódcy wojsk rzymskich stacjonujących w Mantem.

Jako dowódca cechował się niezwykłymi umiejętnościami przywódczymi, dbał o potrzeby swoich żołnierzy i wiernie wykonywał rozkazy przełożonych. Cechował się też ogromnym miłosierdziem, dzięki któremu podejmowane przez niego decyzje charakteryzowały się odpowiednim namysłem oraz analizą.

Święty Florian osiągnął punkt zwrotny w swoim życiu, podczas gdy jako pokorny chrześcijanin pośpieszył z pomocą do uwięzionych oraz prześladowanych przez namiestnika rzymskiego chrześcijan. Ten krok znacząco zaważył na jego karierze wojskowej. Ponadto, dokonując wyboru pomocy prześladowanym bliźnim, zlekceważył oraz przeciwstawił się rozkazom cesarskim.

Ostatnie chwile

Święty Florian był człowiekiem szlachetnym o głębokiej wierze i honorze. Za wszelką cenę pragnął uwolnienia prześladowanych za wiarę chrześcijan. Niestety podczas próby przedarcia się do więzienia, młody dowódca wojsk rzymskich został pojmany. Doprowadzono go wówczas bezpośrednio do jego przełożonego, którym był namiestnik Akwilina.

Namiestnik usilnie próbował zmusić żołnierza do wyparcia się wiary chrześcijańskiej i złożenia ofiary bogom rzymskim. Ten jednak stanowczo odmówił wyparcia się wiary w jednego Boga, po czym został skazany na bolesne i okrutne tortury. Mężczyzna był bity kijami oraz zadawano mu ból w różne sposoby.

Święty zmarł śmiercią męczeńską, która zakończyła jego tortury. Z rozkazu przełożonego, byłemu już żołnierzowi oskarżonemu o zdradę przywiązano do szyi ogromny kamień, a następnie strącono go do rzeki Anizy, w dzisiejszych czasach znanej jako rzeka Enns. Data śmierci Świętego Floriana przypada najprawdopodobniej na dzień 4 maja 304 roku.

Rzeka wyrzuciła ciało męczennika na skały. Według zapisków orzeł strzegł ciała świętego, dzięki czemu poganie nie mogli go zbezcześcić. Ciało Świętego Floriana zostało odnalezione i pogrzebane przez wdowę i imieniu Waleria.

Św. Florian

Rocznice

W roku 2024 przypada:

1775. rocznica urodzin Św. Floriana

1720. rocznica śmierci Św. Floriana

Data urodzenia
Św. Floriana

30/11/0249

(piątek)

Data śmierci
Św. Floriana

04/05/0304

w wieku 54 lat

Przyczyna śmierci
utonięcie

samobójstwo

Znak Zodiaku
Św. Floriana

♐ Strzelec

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.