Kim jest ...

Steve Wozniak

Amerykański wynalazca i inżynier, konstruktor komputerów Apple. 71 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Steve'a Wozniaka

Steve Wozniak, właściwie Stephan Gary Wozniak, urodził się 11.08.1950 roku w San Jose w Kalifornii. Amerykański inżynier, wynalazca, projektant. Jeden z trzech założycieli firmy Apple i jej główny konstruktor/ projektor.

Pochodzenie

Ze strony matki ma korzenie niemieckie, północnoirlandzkie i brytyjskie. Rodzina ojca pochodziła z Niemiec i Polski.

Rodzina i dzieciństwo

Rodzice Steve’a Wozniak to matka Margaret Elaine (Kern), republikanka o niemieckich, północnoirlandzkich i brytyjskich korzeniach i ojciec Jacob Francic Wozniak, znany także jako Jerry, katolik, który miał zarówno niemieckie, jak i polskie korzenie. Z wykształcenia był inżynierem elektrykiem i to on, jak się później okazało, miał ogromny wpływ na przyszłą pasje Steve’a. Oboje rodziców wpoiło synowi żelazne zasady, którymi kieruje się po dziś dzień.

Steve Wozniak od dziecka uwielbiał matematykę i informatykę. W wieku lat jedenastu stworzył swój pierwszy odbiornik radiowy, a dwa lata później kalkulator. Konstruował również krótkofalówki. W wieku 13 lat zapragnął mieć komputer, a ponieważ nie było go na niego stać, postanowił sam go skonstruować. Przygotowywał się do tego, czytając magazyny branżowe, instrukcje obsługi komputerów i studiując schematy układów elektronicznych.

Wykształcenie i praca

Steve Wozniak w 1970 porzucił Uniwersytet w Berkeley i rozpoczął pracę w Hewlett-Packard. Nie stroniący od żartów Wozniak stworzył wówczas „blue box”, dzięki któremu możliwe były darmowe rozmowy telefoniczne (pierwsze połączenie Wozniak wykonał do Watykanu).

W 1971 roku poznaje Steve’a Jobs’a, a efektem tej znajomości jest powstała 1 kwietnia 1976 roku firma Apple Computers. Wozniak rezygnuje z pracy w HP.

Zaprojektowany przez niego Apple I był zupełnie różny od powstałego rok wcześniej Altari 8800, jednak jego autor pracował bez przerwy ,próbując go ulepszyć. Dzięki temu Apple II był w latach 1980-1983 najlepiej sprzedającym się komputerem na świecie.

Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

W 1981 roku Wozniak ulega wypadkowi lotniczemu, w wyniku którego traci pamięć. Do Apple’a wrócił po dwóch latach, jednak nie potrafił się już odnaleźć w firmie, a drogi jego i Jobsa zaczęły się rozchodzić. W 1985 roku Steve Wozniak, pomimo oficjalnego wciąż zatrudnienia w Apple i comiesięcznego wynagrodzenia w wysokości około 10 000 dolarów, praktycznie już jest poza firmą. Swoją drogę odnalazł w działaniach edukacyjnych i charytatywnych, m.in. założył Electronic Frontier Foundation i stał się sponsorem Children’s Discovery Museum w San Jose.

W 1986 roku ukończył studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley z tytułem bachelor’s degree z elektroniki i informatyki.

W 1985 roku został odznaczony przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Reagana, nagrodą National Medal of Technology.

Ciekawostki o Stevie Garym Wozniaku

  • Ma polsko-niemieckie pochodzenie. ~gość
  • Jedna z ulic jego rodzinnego miasta nazywa się Woz Way. Jest to sposób podziękowania za zaangażowanie na rzecz Children's Discovery Museum. ~gość
  • W 2009 roku wziął udział w programie Dancing with the Stars. Jego partnerką była Karina Smirnoff, zajęli 10. miejsce na 13 możliwych. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Stevie Garym Wozniaku znaleźć można w książce "Innowatorzy" (wyd. Insignis Media).

Historia firmy Apple Sławni programiści

Książki o Stevie Garym Wozniaku

Innowatorzy

Walter Isaacson

0
(0)

34.90


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Stevie Garym Wozniaku:

Biografia 1 książka 3 ciekawostki 1 cytat wiek wzrost znak zodiaku

Wiek

72

Obywatelstwo

USA

Cytaty
Steve'a Wozniaka

#1

Nigdy nie ufaj komputerowi, którego nie możesz wyrzucić przez okno.

Steve Wozniak, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Steve'a Wozniaka

San Chosė, Kalifornia, Stany Zjednoczone

San Chosė, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Wykształcenie
Steve'a Wozniaka

University of California

Znak Zodiaku
Steve'a Wozniaka

♌ Lew

Pseudonimy
Steve'a Wozniaka

Woz

The Wonderful Wizard of Woz

The Woz

Berkeley Blue

Wzrost
Steve'a Wozniaka

168 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 30.71 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.22 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Komentarze

  • Laurcia 7 maja 2017, 13:16

    Super, bardzo przydało mi się do prezentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.