Steve Wozniak

Amerykański wynalazca i inżynier, konstruktor komputerów Apple. 69 lat(a)

Pseudonimy: Woz, The Wonderful Wizard of Woz, The Woz, Berkeley Blue
Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♌ Lew
Miejsce urodzenia: San Chosė, Kalifornia, Stany Zjednoczone
Wiek: 69

Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Ma polsko-niemieckie pochodzenie. ~gość
 • Jedna z ulic jego rodzinnego miasta nazywa się Woz Way. Jest to sposób podziękowania za zaangażowanie na rzecz Children's Discovery Museum. ~gość
 • W 2009 roku wziął udział w programie Dancing with the Stars. Jego partnerką była Karina Smirnoff, zajęli 10. miejsce na 13 możliwych. ~gość

Życiorys Steve'a Wozniaka

Steve Wozniak, właściwie Stephan Gary Wozniak, urodził się 11.08.1950 roku w San Jose w Kalifornii. Amerykański inżynier, wynalazca, projektant. Jeden z trzech założycieli firmy Apple i jej główny konstruktor/ projektor.

Rodzina i dzieciństwo

Rodzice Steve’a Wozniak to matka Margaret Elaine (Kern), republikanka o niemieckich, północnoirlandzkich i brytyjskich korzeniach i ojciec Jacob Francic Wozniak, znany także jako Jerry, katolik, który miał zarówno niemieckie, jak i polskie korzenie. Z wykształcenia był inżynierem elektrykiem i to on, jak się później okazało, miał ogromny wpływ na przyszłą pasje Steve’a. Oboje rodziców wpoiło synowi żelazne zasady, którymi kieruje się po dziś dzień.

Steve Wozniak od dziecka uwielbiał matematykę i informatykę. W wieku lat jedenastu stworzył swój pierwszy odbiornik radiowy, a dwa lata później kalkulator. Konstruował również krótkofalówki. W wieku 13 lat zapragnął mieć komputer, a ponieważ nie było go na niego stać, postanowił sam go skonstruować. Przygotowywał się do tego, czytając magazyny branżowe, instrukcje obsługi komputerów i studiując schematy układów elektronicznych.

Wykształcenie i praca

Steve Wozniak w 1970 porzucił Uniwersytet w Berkeley i rozpoczął pracę w Hewlett-Packard. Nie stroniący od żartów Wozniak stworzył wówczas „blue box”, dzięki któremu możliwe były darmowe rozmowy telefoniczne (pierwsze połączenie Wozniak wykonał do Watykanu).

W 1971 roku poznaje Steve’a Jobs’a, a efektem tej znajomości jest powstała 1 kwietnia 1976 roku firma Apple Computers. Wozniak rezygnuje z pracy w HP.

Zaprojektowany przez niego Apple I był zupełnie różny od powstałego rok wcześniej Altari 8800, jednak jego autor pracował bez przerwy ,próbując go ulepszyć. Dzięki temu Apple II był w latach 1980-1983 najlepiej sprzedającym się komputerem na świecie.

W 1981 roku Wozniak ulega wypadkowi lotniczemu, w wyniku którego traci pamięć. Do Apple’a wrócił po dwóch latach, jednak nie potrafił się już odnaleźć w firmie, a drogi jego i Jobsa zaczęły się rozchodzić. W 1985 roku Steve Wozniak, pomimo oficjalnego wciąż zatrudnienia w Apple i comiesięcznego wynagrodzenia w wysokości około 10 000 dolarów, praktycznie już jest poza firmą. Swoją drogę odnalazł w działaniach edukacyjnych i charytatywnych, m.in. założył Electronic Frontier Foundation i stał się sponsorem Children’s Discovery Museum w San Jose.

W 1986 roku ukończył studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley z tytułem bachelor’s degree z elektroniki i informatyki.

W 1985 roku został odznaczony przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Reagana, nagrodą National Medal of Technology.


Steve Wozniak - książki biograficzne o Stevie Garym Wozniaku

Innowatorzy
Dostępna w 28 księgarniach


"W roku 2011 znakomita biografia założyciela firmy Apple, Steve’a Jobsa, stała się międzynarodowym bestsellerem i zarazem jedną z najlepiej sprzedających się biografii wszech czasów. Jej autor, Walter Isaacson, w swojej najnowszej książce pisze o ludziach, którym zawdzięczamy nadejście i rozkwit ery informacji i cyfrowego świata.… [ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi


Cytaty Steve'a Wozniaka

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Steve'a Wozniaka (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Stevie Garym Wozniaku

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Steve'a Wozniaka

 • Steve Wozniak przychodzi na świat w miejscowości San Chosė, Kalifornia, Stany Zjednoczone.


Miejsca Steve'a Wozniaka

Miejsce urodzenia:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Zobacz komentarze

 • Super, bardzo przydało mi się do prezentacji.

  Anuluj odpowiedź

  Dodaj treść

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

  Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

FAQ


Kim jest Steve Wozniak?

Amerykański wynalazca i inżynier, konstruktor komputerów Apple.

Kiedy urodził się Steve Wozniak?

Steve Wozniak urodził się 11/08/1950.

Gdzie urodził się Steve Wozniak?

Steve Wozniak urodził się w miejscowości San Chosė, Kalifornia, Stany Zjednoczone.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności