Kim jest ...

Roger Waters

Angielski muzyk, basista rockowej grupy Pink Floyd. 78 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Rogera Watersa

Roger_Waters_MorumbiRoger Waters – angielski muzyk, kompozytor, autor tekstów oraz basista legendarnej grupy rockowej Pink Floyd, przyszedł na świat 6 września 1943 r. w Great Bookham, Surrey. Kiedy Roger miał zaledwie kilka miesięcy, jego ojciec zginął, walcząc w II wojnie światowej. W szkole podstawowej Morley Memorial Junior School poznał Syda Barretta. Waters studiował na Wydziale Architektury Regent Street Polytechnic razem z Nickiem Masonem i Richardem Wrightem. Wspólnie z tymi trzema kolegami założył w 1965 r. zespół Pink Floyd. Trzy lata później, wskutek zdiagnozowanej u Barretta choroby psychicznej, postanowili przyjąć w swój skład Davida Gilmoura. Barrett odszedł z zespołu. Robert Waters przejął po Barretcie rolę lidera. Muzyk popchnął rozwój grupy w stronę tzw. albumów konceptualnych. Dziełami sztuki okazały się być poszczególne płyty Pink Floyd: „The Dark Side of the Moon”, „Wish You Were Here”, „The Animals”, „The Wall”. Waters po latach był wspominany przez pozostałych członków zespołu jako niebywały perfekcjonista z wybujałym ego. Ostatni album, „The Final Cut”, Pink Floyd nagrał w 1983 r. Płyta była sygnowana nazwiskiem jedynie Rogera Watersa, co doprowadziło do konfliktu w grupie oraz jej rozpadu w 1985 r. W tym samym czasie Waters rozpoczął karierę solową. W 1984 r. wydał płytę zatytułowaną „Pros and Cons of Hitch Hiking”. Jego kolejny album, „Radio K.A.O.S.”, osiągnął komercyjny sukces. Podczas pracy nad swoimi płytami współpracował z Ericiem Claptonem, Davidem Bowie, zespołem Genesis itd. W 1991 r. Waters stworzył widowisko muzyczno-teatralne „The Wall”, oparte na płycie Pink Floyd. W 2005 r. ukończył operę „Ça Ira”, inspirowaną muzyką klasyczną. Pracował nad nią 16 lat. W tym samym roku podczas londyńskiego koncertu Live 8 Waters oraz muzycy zespołu Pink Floyd wystąpili razem na scenie.

Ciekawostki o Rogerze Watersie

 • Chciał zastrzec wyłączność do nazwy Pink Floyd, jednak nie udało mu się to. ~gość
 • W 2006 r. w Poznaniu odbyła się światowa prapremiera jego opery „Ça Ira”, którą wyreżyserował Janusz Józefowicz. ~gość
 • Został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako członek zespołu Pink Floyd w 1996 r. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Rogerze Watersie znaleźć można w książce "Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać. Prawdziwa historia Pink Floyd" (wyd. Sine Qua Non).

Wykonawcy Columbia Records Pink Floyd

Książki o Rogerze Watersie

Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać. Prawdziwa historia Pink Floyd

Mark Blake

0
(0)

33.00


Zamawiając w księgarni swiatksiazki.pl za przesyłkę zapłacisz zaledwie 4,99zł. Dodatkowo, możesz też za darmo odebrać zamówienie w dowolnej księgarni Świata Książki.

Co wiemy o Rogerze Watersie:

Biografia 2 książki 3 ciekawostki wiek znak zodiaku

Wiek

79

Obywatelstwo

Wielka Brytania

Miejsce urodzenia
Rogera Watersa

Great Bookham, Wielka Brytania

Great Bookham, Wielka Brytania

Znak Zodiaku
Rogera Watersa

♍ Panna

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Komentarze

 • Anonim 18 kwietnia 2013, 18:51

  Roger Waters chciał zastrzec wyłączność do nazwy Pink Floyd, jednak nie udało mu się to.

 • Anonim 18 kwietnia 2013, 18:51

  Roger Waters ma 193 cm wzrostu.

 • Anonim 18 kwietnia 2013, 18:51

  Ulubionym instrumentem Rogera Watersa jest gitara basowa. Podczas pracy nad albumami „Wish You Were Here” i „The Animals” grał również na gitarze elektrycznej, rytmicznej, używał też syntezatorów.

 • Anonim 18 kwietnia 2013, 18:52

  W 2006 r. w Poznaniu odbyła się światowa prapremiera opery Rogera Watersa „Ça Ira”, którą wyreżyserował Janusz Józefowicz.

 • Anonim 18 kwietnia 2013, 18:52

  Roger Walters został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako członek zespołu Pink Floyd w 1996 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.