Pink Floyd


Historia Pink Floyd

Pink Floyd – legendarna brytyjska grupa rockowa. Pink Floyd założyli Roger Waters, Nick Mason i Rick Wright, którzy studiowali na Wydziale Architektury Regent Street Polytechnic.

Wkrótce dołączył do nich Syd Barrett, który znał się z Watersem jeszcze z czasów podstawówki. To on wpadł na pomysł, by połączyć w jedno imiona i nazwiska muzyków – Pinka Andersona i Floyda Councila – i w ten sposób stworzyć nazwę zespołu.

Grupą szybko zainteresowała się wytwórnia EMI Music, co zaowocowało wydaniem w 1967 r. singla „Arnold Layne”. Barret, Waters i Wright rozpoczęli pracę nad pierwszym albumem, „The Piper at the Gates of Dawn”.

W 1968 r., wskutek problemów z narkotykami oraz zdiagnozowanej choroby psychicznej, muzycy zrezygnowali ze współpracy z Sydem Barrettem. Jego miejsce zajął David Gilmour. Liderem grupy stał się Waters, który kreował tzw. albumy konceptualne.

Pink Floyd wydał płyty „A Saucerful of Secrets”, „Atom Heart Mother”, „Meddle”. Następne, „The Dark Side of the Moon” i Wish You Were Here”, okazały się przełomowe w historii muzyki. Już w czasie pracy nad „The Wall” i „The Final Cut” pogłębiały się różnice oraz nieporozumienia pomiędzy muzykami. Ze składu Pink Floyd odszedł w 1985 r. Roger Waters. Zespół istniał nadal, rolę lidera przejął David Gilmour. W 1994 r. Pink Floyd wydał „The Division Bell”.

Książki o Pink FloydCzłonkowie Pink Floyd

Biografia

David Gilmour

David Gilmour – angielski muzyk rockowy, były członek legendarnej grupy Pink Floyd urodził się 6 marca 1946 r. w Cambridge.…

Biografia

Nick Mason

Członek legendarnej grupy Pink Floyd. Nota biograficzna w przygotowaniu.

Biografia

Richard Wright

Członek legendarnej grupy Pink Floyd. Nota biograficzna w przygotowaniu.

Biografia

Roger Waters

Roger Waters – angielski muzyk, kompozytor, autor tekstów oraz basista legendarnej grupy rockowej Pink Floyd, przyszedł na świat 6 września…

Biografia

Syd Barrett

Członek legendarnej grupy Pink Floyd. Nota biograficzna w przygotowaniu.Prezenty dla fana Pink Floyd

Używamy cookies.

Polityka Prywatności