Kim był ...

Rasputin

Rosyjski chłop, domniemany mnich, jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Rosji pod koniec rządów Mikołaja II. ✝ 47.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Rasputina

Grigorij Jefimowicz Rasputin – urodzony około 9 stycznia 1869 roku we wsi Pokrowskoje w zachodniej Syberii, rzekomy mnich, ulubieniec rodziny cara rosyjskiego Mikołaja II.

Syn ubogiego chłopa. W rodzinnej wsi zyskał opinię hulaki, rozpustnika, złodzieja, koniokrada, alkoholika i kobieciarza.

W wieku 19 lat poślubił Praskowię Dubrowinę, z którą miał czwórkę dzieci. Zafascynowany religią, poszukiwaniem sensu życia. Pościł, modlił się i medytował, umartwiał swoje ciało przez biczowanie.

Prawdopodobnie po śmierci swojego 6-miesięcznego pierworodnego synka rozpoczął pielgrzymki do kolejnych klasztorów i cerkwi. Udał się do Grecji, do klasztoru na świętej górze Athos, gdzie rozpoczął edukację teologiczną. Mimo to do końca życia pozostał półanalfabetą.

Po powrocie do Rosji odwiedzał jej święte miejsca. Wkrótce zasłynął jako jasnowidz, sprytny i wnikliwy kaznodzieja, prorok, egzorcysta, a także jako uzdrowiciel. Wokół niego zebrało się tzw. kółko rasputinowskie – „bracia i siostry”, którzy oddawali się modlitwie i uciechom cielesnym.

W 1905 poznał parę carską, Mikołaja II i Aleksandrę Fiodorową. Połączyła ich głęboka przyjaźń. Rasputin opiekował się ponadto chorym na hemofilię carewiczem Aleksandrem.

Uzdrowiciel, któremu udało się nawet zatamować parę razy krwawienia Aleksandra, zamieszkał na dworze. Wpływał na rządy cara Mikołaja.

Miał wielu wrogów na dworze, został zamordowany 30 grudnia 1916 w Piotrogrodzie.

Ciekawostki o Rasputinie

 • Był ascetą , nie jadł mięsa ani słodyczy. ~gość
 • Reprezentował grupę chłystów, sektę religijną wywodzącą się z rosyjskiego prawosławia, według której Bóg wciela się w proroków, godnych tego ludzi. ~gość
 • Zamachowcy, którzy chcieli go zabić podali mu najpierw wino i ciasto zatrute cyjankiem potasu. Trucizna jednak nie zadziałała. Wtedy strzelono mu w klatkę piersiową. Osoba, która zaplanowała zamach, gubernator Filip Jusupow, polecił spalić jego ubranie, a ciało zanieść do piwnicy. Tam okazało się, że ten nadal żyje. Jusupow oddał kolejne strzały, potem zmasakrował ciało uzdrowiciela policyjną pałką i nakazał wrzucić je do przerębla. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Rasputinie znaleźć można w książce "Rasputin" (wyd. Wydawnictwo Literackie).

Książki o Rasputinie

Co wiemy o Rasputinie:

Biografia 1 książka 3 ciekawostki znak zodiaku

Pełne nazwisko

Grigorij Jefimowicz Rasputin

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

153. rocznica urodzin Rasputina

106. rocznica śmierci Rasputina

Obywatelstwo

Rosja

Miejsce urodzenia
Rasputina

Pokrovskoye, Obwód tiumeński, Rosja

Pokrovskoye, Obwód tiumeński, Rosja

Data śmierci
Rasputina

30/12/1916

w wieku 47 lat

Miejsce śmierci
Rasputina

Petersburg, Sankt Petersburg, Rosja

Petersburg, Sankt Petersburg, Rosja

Przyczyna śmierci
Rasputina

morderstwo

Znak Zodiaku
Rasputina

♒ Wodnik

Pseudonimy
Rasputina

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Komentarze

 • Anonim 8 kwietnia 2013, 22:06

  Rasputin był ascetą , nie jadł mięsa ani słodyczy.

 • Anonim 8 kwietnia 2013, 22:06

  Rasputin twierdzi, że na polu ukazała mu się Matka Boska. Duchowny wytłumaczył te objawienie jako znak ważnej misji, którą powinien wypełnić.

 • Anonim 8 kwietnia 2013, 22:06

  Reprezentował grupę chłystów, sektę religijną wywodzącą się z rosyjskiego prawosławia, według której Bóg wciela się w proroków, godnych tego ludzi.

 • Anonim 8 kwietnia 2013, 22:07

  Zamachowcy, którzy chcieli zabić Rasputina podali mu najpierw wino i ciasto zatrute cyjankiem potasu. Trucizna jednak nie zadziałała. Wtedy strzelono mu w klatkę piersiową. Osoba, która zaplanowała zamach, gubernator Filip Jusupow, polecił spalić jego ubranie, a ciało zanieść do piwnicy. Tam okazało się, że Rasputin nadal żyje. Jusupow oddał kolejne strzały, potem zmasakrował ciało uzdrowiciela policyjną pałką i nakazał wrzucić je do przerębla.

 • Anonim 8 kwietnia 2013, 22:07

  Mimo wszystkich powyższych zabiegów mających na celu zabicie Rasputina, sekcja zwłok wykazała iż w jego płucach znajdowała się woda a jedna z rąk uwolniona od więzów. Rasputin żył jeszcze zanim wrzucono go do przerębla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.