Kim jest ...

Rafael Nadal

Jeden z najlepszych tenisistów w historii. 36 lat(a)


Czytaj dalej

Życiorys Rafaela Nadala

Rafael Nadal, a właściwie Rafael Nadal Parera, wybitny hiszpański tenisista. Wielokrotny finalista i zwycięzca czternastu turniejów wielkoszlemowych, mistrz olimpijski z Pekinu w 2008 roku.

Dzieciństwo

Rafael Nadal urodził się 3 czerwca 1986 r. w Manacor. Tam też spędził dzieciństwo. Z tenisem związany jest od trzeciego roku życia; od samego początku trenuje go wujek Toni Nadal. Już jako ośmiolatek Rafael wygrywał pierwsze turnieje tenisowe w Hiszpanii oraz poza jej granicami. To też przesądziło o wyborze tenisa nad piłką nożną (którą młody Rafael również trenował). W wieku 14 lat Rafaelem zainteresował się Hiszpański Związek Tenisowy, który chciał, by chłopiec trenował w Barcelonie. Jednak rodzice i wuj-trener nie widzieli takiej potrzeby i miedzy innymi w trosce o jego edukację młody Nadal pozostał na Majorce.

Debiut tenisowy

Pierwsze zwycięstwo tenisisty, które przesądziło o jego karierze, to pokonanie Pata Casha- byłego mistrza Wimbledonu w meczu pokazowym w maju 2001 roku. W tym też roku uzyskał on status profesjonalisty, by już w kwietniu 2002 roku wygrać swój pierwszy mecz w imprezie rangi ATP World Tour, a w całym sezonie zwyciężyć sześć imprez w randze Futures i zakończyć go w dwusetce rankingu. Od tego czasu, dzięki wytrwałości, ciągłemu podnoszeniu swoich umiejętności i pracy nad techniką, a także na przekór urazom i kontuzjom, Nadal zwyciężał kolejne turnieje na całym świecie.

Forehand w wykonaniu Nadala…

rafael nadalTo jego charakterystyczne i najskuteczniejsze zagranie. Wykonywane jest lewą ręką, pomimo tego, że Nadal jest praworęczny i jest tak silne, że osiąga rotacje do 5000 obrotów na minutę, podczas, gdy forehand np. Agassiego to około 2000 obrotów. Słynie też z passing- shotów wykonywanych w pełnym biegu i długich wymian piłki z głębi kortu.

Ponadto tenisista znany jest z mocnych uderzeń oraz wytrzymałości kondycyjnej, doskonałej motoryki, rewelacyjnej pracy nóg, dzięki czemu jest skutecznym defensorem. Wytrzymałość psychiczna, umiejętność dopasowania się do gry rywala, warunków atmosferycznych i nawierzchni, daje mu dodatkowo przewagę.

Rafael Nadal to nie tylko wybitny tenisista. To także zagorzały zwolennik i propagator walki o sport bez dopingu, wyznający pogląd surowego karania zawodników stosujących niedozwolone środki. To również założyciel fundacji pomagającej dzieciom i młodzieży, który często angażuje się w różnego rodzaju projekty charytatywne.

Ciekawostki o Rafaelu Nadalu

  • W młodości trenował piłkę nożną. ~gość
  • Niektórzy specjaliści uznają go za najlepszego w historii tenisistę na kortach ziemnych. ~gość

Sławni zwycięzcy Wimbledonu

Co wiemy o Rafaelu Nadalu:

Biografia 2 ciekawostki 1 cytat wiek wzrost znak zodiaku

Pełne nazwisko

Rafael Nadal Parera

Wiek

36

Obywatelstwo

Hiszpania

Cytaty
Rafaela Nadala

#1

Wytrwać, nigdy nie odpuszczać, znieść wszystko co się wydarzy. Nie pozwolić, by złe czy dobre rzeczy - wspaniałe lub słabe uderzenia, szczęśliwe zagrania i te pechowe - zbiły mnie z tropu.

Rafael Nadal, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Rafaela Nadala

Manacor, Baleary, Hiszpania

Manacor, Baleary, Hiszpania

Znak Zodiaku
Rafaela Nadala

♊ Bliźnięta

Pseudonimy
Rafaela Nadala

Rafa

Wzrost
Rafaela Nadala

185 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Hawking, Hawking

Bestseller 40.94 zł

Kim naprawdę był Stephen Hawking, człowiek, którego prochy spoczywają dziś w Opactwie Westminsterskim, pomiędzy grobowca [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

Fot. fft.fr, via Wikimedia Commons

Komentarze

  • Agata 3 maja 2021, 18:47

    Kocham go bezwarunkowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.