Kim jest ...

Nicolas Sarkozy

Francuski polityk, minister, prezydent Republiki Francuskiej, poseł Parlamentu Europejskiego. 67 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Nicolasa Sarkozy'ego

Nicolas Sarkozy – urodził się w styczniu 1955 r. w Paryżu.

Polityk francuski, były minister, poseł parlamentu europejskiego. Jego ojcem jest Pála Sárközy de Nagy-Bócsa z pochodzenia Węgier, matką zaś Andrée Mallah.

Nicolas został wychowany w wierze katolickiej, jest absolwentem katolickiej szkoły średniej, a później podjął studia na Université Paris X Nanterre, po ukończeniu których został prawnikiem.

W polityce był od zawsze, wchodził w skład Rady miasta Neuilly-sur-Seine już w wieku 22 lat. Pod koniec lat 80. uzyskał miano deputowanego w Zgromadzaniu Narodowym.

W roku 1993 był ministrem i rzecznikiem prasowym ówczesnego rządu, a w roku 2002 został mianowany ministrem spraw wewnętrznych. W 2007 roku wystartował z ramienia Unii na rzecz Ruchu Ludowego w wyborach prezydenckich, które wygrał w II turze uzyskując 53 % głosów.

Podczas prezydentury zaproponował powołanie tzw. grupy mędrców doradzającej w sprawie przyszłości Europy, ponownie wprowadził Francję do NATO, nawiązał współpracę z Muammarem al-Kaddafim i sprzeciwił się wstąpieniu Turcji do UE.

Został jednym z najmniej popularnych prezydentów w historii Francji, zarzucano mu zamiłowanie do przepychu i faworyzowanie zamożnych. W kolejnych wyborach przegrał w drugiej turze z François Hollande.

Od 2014 do 2016 kierował Unią na rzecz Ruchu Ludowego, przekształconą później w partię Republikanie. Później zajął się biznesem.

W 2017 roku zarzucono mu nielegalne finansowanie pierwszej kampanii prezydenckiej środkami pochodządzymi od Kaddafiego.

W marcu 2021 skazano go na 3 lata pozbawienia wolności za korupcję i powoływanie się na wpływy polityczne.

Ciekawostki o Nicolasie Sarkozym

  • Jest pierwszym prezydentem w historii Francji, który wziął ślub w trakcie sprawowania urzędu (z Carlą Bruni, z poprzednią żoną się rozwiódł). ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Nicolasie Sarkozym znaleźć można w książce "Nicolas Sarkozy. Polityk i gwiazda mediów" (wyd. Videograf II).

Książki o Nicolasie Sarkozym

Nicolas Sarkozy. Polityk i gwiazda mediów

Marek Brzeziński

0
(0)

10.99


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Nicolasie Sarkozym:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka wiek wzrost znak zodiaku

Pełne nazwisko

Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa

Wiek

67

Obywatelstwo

Francja

Miejsce urodzenia
Nicolasa Sarkozy'ego

Paryż, Francja

Paryż, Francja

Znak Zodiaku
Nicolasa Sarkozy'ego

♒ Wodnik

Wzrost
Nicolasa Sarkozy'ego

167 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

By א (Aleph) (Own work) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.