Kim jest ...

Meghan Markle

Amerykańska aktorka, żona księcia Walii Harry'ego. 40 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Meghan Markle

Meghan Markle – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, żona księcia Walii, Harry’ego.

Dzieciństwo i rodzina

Aktorka urodziła się w 1981 roku w Los Angeles. W słonecznej Kalifornii spędziła dzieciństwo. Po swojej matce Dorii Loyce Raglando, afroamerykańskiej instruktorce jogi odziedziczyła oryginalną urodę. Ojciec, Thomas Wayne Markle, operator filmowy, od najmłodszych lat wprowadzał swoją córkę w świat kina, często zabierając ją na plan filmowy. Meghan Markle ukończyła katolickie liceum, a następnie rozpoczęła studia wyższe na Uniwersytecie Northwest, gdzie studiowała stosunki międzynarodowe. Zdobyła także dyplom z wiedzy o teatrze.

Kariera

Bardzo wcześnie zadebiutowała jako aktorka. W 2002 roku zagrała w serialu „Szpital miejski”. 2005 rok to debiut filmowy w produkcji „Zupełnie jak miłość”, w którym partnerował jej Ashton Kutcher. Zagrała także niewielkie role w serialach „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Yorku” i „CSI: Kryminalne zagadki Miami”, jak również w serialu „Bez śladu”. Największą popularność przyniosła jej jednak rola Racheli Zane w serialu „Suits”.

Aktywistka

Meghan Markle jest zagorzałą obrończynią praw kobiet. Działa w organizacji ONZ Kobiety, która walczy o równość płci. Od 2016 roku jest także ambasadorem World Vision Canada. Organizacja ta między innymi przeciwdziała i walczy z ubóstwem.

Romans z księciem Harrym

O Meghan Markle zrobiło się głośno w 2016 roku, gdy okazało się, że umawia się z księciem Harrym. Spotkali się, podczas wizyty Harry’ego na Invictus Games w Toronto, gdzie filmowane były sceny serialu Suits. Kensington Palace wydał oświadczenie wzywające do poszanowania prywatności pary i wskazując na nieprzyzwoitość rasistowskiego i seksistowskiego internetowego trollingu skierowanego wobec aktorki.

W dniu 27 listopada 2017 roku Markle i książę Harry ujawnili, że potajemnie się zaręczyli. Kilka tygodni później, Pałac Kensington ogłosił, że wesele odbędzie się 19 maja 2018, w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor. Wiadomość pojawiła się wkrótce po ogłoszeniu przez Google, że Markle już drugi rok z rzędu znalazła się na czele rankingów najbardziej wyszukiwanych aktorek.

W styczniu 2018 roku potwierdzono, że Markle trzyma się królewskiej tradycji, zamykając swoje konta na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Poprzez Kensington Palace, Markle powiedziała, że jest „wdzięczna wszystkim, którzy śledzili jej relacje w mediach społecznościowych przez te lata”.

10 lutego, pojawiło się więcej szczegółów o królewskim weselu: Po ceremonii ślubnej, która miała się rozpocząć o 12:00 czasu brytyjskiego, Młoda Para miała jechać powozem wzdłuż High Street przez Windsor Town, a następnie wrócić do Windsor Castle wzdłuż Long Walk. Później, po popołudniowej przerwie, uczestniczyli w prywatnym wieczornym przyjęciu, którego gospodarzem był książę Karol.

Podczas wizyty w Birmingham w Międzynarodowym Dniu Kobiet w marcu 2018 r. Markle po raz pierwszy publicznie złamała królewski protokół. Przedstawiona 10-letniej uczennicy, która powiedziała przyszłej księżniczce, że chce zostać aktorką, Markle przytuliła dziewczynkę, naruszając zasadę uścisku dłoni obowiązującą w rodzinie królewskiej.

Wkrótce rozeszła się wieść, że para nie podpisze umowy przedślubinowej przed wielkim dniem, pomimo ich ogromnych indywidualnych atutów. Insiders wskazywali na brak egzekucji przedślubinowej w sądach brytyjskich, a także niezłomne przekonanie księcia Harry’ego, że małżeństwo będzie trwałe.

W dniu 19 maja 2018 roku para wzięła ślub w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor. Panna młoda miała na sobie suknię zaprojektowaną przez Clare Waight Keller dla Givenchy’ego. Na krótko przed ślubem królowa Elżbieta nadała Meghan tytuł „Meghan, Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Sussex”.

Problemy rodzinne

W przededniu zaślubin Meghan i Harry’ego, kilku członków rodziny Markle stało się tematem tabloidowego skandalu.

Przyrodni brat Markle, Thomas Markle Jr., napisał odręczny list, ostrzegający księcia Harry’ego, aby nie poślubiał Meghan, opisując ją jako „płytką, zarozumiałą kobietę, która ośmieszy ciebie i dziedzictwo rodziny królewskiej„. Dodał również: „… Na domiar złego, nie zaprasza własnej rodziny, a zamiast tego zaprasza na wesele zupełnie obcych sobie ludzi. Kto tak robi?” List został opublikowany w „In Touch” 2 maja.

Wkrótce potem ojciec Markle, Thomas Senior, który miał prowadzić córkę do ołtarza, został przyłapany na robieniu sobie podobno zdjęć, które pokazywały mu, jak przygotowuje się do wielkiego dnia. Kiedy wiadomości się rozeszły, ojciec Markle był tak zażenowany, że powiedział dziennikarzom, że wycofuje swoją obecność.

Wkrótce potem Thomas Sr. powiedział mediom, że niedawno doznał zawału serca i żałuje, że nie pójdzie na wesele. Po rozmowie z Meghan, Thomas Sr. szybko zmienił zdanie, ale ostatecznie musiał wrócić do decyzji o nieuczestniczeniu w ślubie, ponieważ musiał poddać się operacji serca. Meghan, poprzez oświadczenie z Kensington Palace, oficjalnie uznała, że jej ojciec nie będzie obecny.

Syn

15 października 2018 roku Markle i książę Harry ogłosili, że na wiosnę 2019 roku spodziewają się pierwszego dziecka. „Ich Królewska Wysokość doceniła wszelkie wsparcie, jakie otrzymywali od ludzi na całym świecie od czasu ich majowego ślubu i cieszą się, że mogą podzielić się tą radosną nowiną z publicznością”, powiedział w oświadczeniu Pałac Kensington.

Mały chłopiec, Archie Harrison Mountbatten-Windsor, przybył na świat o 5:26 rano 6 maja 2019 roku. Siódmy w kolejce do tronu brytyjskiego, został ochrzczony dwa miesiące później podczas prywatnej ceremonii w zamku Windsor.

Życie jako księżna Sussex

Po ślubie para wzięła udział w przyjęciu urodzinowym dla księcia Karola, zanim wyruszyła w podróż poślubną. Potem nastąpiły bardziej formalne zajęcia, a Meghan zadebiutowała na balkonie Buckingham Palace w Trooping the Colour, uroczystości z okazji urodzin królowej, 10 czerwca.

Dwa dni później, Kensington Palace ogłosił plany pierwszej królewskiej podróży Meghan i Harry’ego: „Książę i księżna Sussex złożą jesienią oficjalną wizytę w Australii, na Fidżi, w Królestwie Tonga i Nowej Zelandii”, czytamy w ogłoszeniu. „Ich Królewska Wysokość została zaproszona do odwiedzenia królestwa Australii i Nowej Zelandii przez odpowiednie rządy tych krajów.”.

W czerwcu 2019 roku Meghan pojawiła się na swojej pierwszej publicznej imprezie od czasu porodem, dzieląc się powozem z księciem Harrym, księżną Cambridge i księżną Kornwalii w Trooping the Color.

Pod koniec września 2019 roku Meghan, Harry i syn Archie wyruszyli do Afryki na pierwszą królewską podróż dziecka. W październiku, przed emisją filmu dokumentalnego ITV Harry & Meghan: An African Journey, księżna dokonała nagrań do klipu, w którym ujawniła swoje zmagania z byciem nową żoną i matką pod intensywną presją mediów.

Wstrzymanie się od obowiązków monarszych

8 stycznia 2020 roku, po spędzeniu wakacji w Kanadzie, Meghan i Harry wygłosili szokujący komunikat, że planują „wycofać się” ze swoich wysokich ról w rodzinie królewskiej i pracować, aby stać się „niezależnymi finansowo”.

„To z waszą zachętą, szczególnie w ostatnich latach, czujemy się gotowi na tę korektę. Obecnie planujemy zrównoważyć nasz czas pomiędzy Wielką Brytanią a Ameryką Północną, nadal wypełniając nasz obowiązek wobec Królowej, Wspólnoty Narodów i naszych patronów” – napisali we wspólnym oświadczeniu na Instagramie. „Ta geograficzna równowaga pozwoli nam wychować naszego syna z uznaniem dla królewskiej tradycji, w której się urodził, a jednocześnie zapewni naszej rodzinie przestrzeń do skupienia się na następnym rozdziale, w tym na uruchomieniu naszej nowej jednostki charytatywnej”.

Kilka dni później Pałac Buckingham wydał oświadczenie, w którym odniósł się do kilku szczegółów nowego układu, w tym potwierdził, że książę i księżna Sussex nie będą już otrzymywać publicznych funduszy na królewskie obowiązki ani używać honorowych tytułów Jego/Jej Królewskiej Mości. Królowa wydała towarzyszące oświadczenie, aby wyrazić swoje poparcie dla młodej pary, zauważając, że jest „szczególnie dumna z tego, że Meghan tak szybko stała się jednym z członków rodziny”.

Ciekawostki o Meghan Markle

  • Po ogłoszeniu zaręczyn z księciem Harrym, Meghan oświadczyła, że kończy karierę aktorską. ~gość
  • Jej ojciec jest biały, matka natomiast jest afroamerykanką. ~gość
  • Jej ojciec, będący reżyserem oświetlenia, często zabierał córkę na plan serialu "Świat według Bundy'ch". ~gość
  • Była modelką trzymającą walizkę w amerykańskim pierwowzorze teleturnieju "Grasz czy nie grasz" ("Deal or no deal"). ~gość
  • Przyjaźni się z Sereną Williams. ~gość
  • Markle ma z księciem Harrym wspólnych, XVI-wiecznych przodków. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Meghan Markle znaleźć można w książce "Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów" (wyd. Agora), a także w anglojęzycznej książce "Royals at War".

Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej

Książki o Meghan Markle

Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów Polecamy

Robert Lacey

0
(0)

23.86


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów Polecamy

Marek Rybarczyk

0
(0)

26.60


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści

Iwona Kienzler

0
(0)

19.34


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Brytyjska monarchia od kuchni

Rees

0
(0)

26.76


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Royals at War ENG

Dylan Howard

0
(0)

93.18 zł*

* ostatnia znana cena


W Bookdepository przesyłka jest darmowa na cały świat, niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie.

Co wiemy o Meghan Markle:

Biografia 5 książek 6 ciekawostek wiek wzrost znak zodiaku

Pełne nazwisko

Rachel Meghan Markle

Wiek

41

Obywatelstwo

USA

Miejsce urodzenia
Meghan Markle

Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Wykształcenie
Meghan Markle

Uniwersytet Northwest

Znak Zodiaku
Meghan Markle

♌ Lew

Wzrost
Meghan Markle

171 cm

Meghan Markle

Na blogu
Co łączy Meghan Markle ze Światem Według Bundych?

Zaiste dziwne połączenie: członkini brytyjskiej rodziny królewskiej i sprośny, acz zabawny amerykański serial. Okazuje s [...]

Czytaj wpis

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze

Bestseller 30.84 zł

To książka o stylu życia najbogatszych ludzi w Polsce, tych ze szczytu listy „Forbesa”. O tym, jak wygląda ich dzień pow [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop

Bestseller 27.89 zł

Kim jest Britney Spears? Jak dziewczyna z sąsiedztwa przeistoczyła się w księżniczkę POP? Być Britney to biografia i ana [...]

Zobacz
Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce

Bestseller 39.03 zł

Wybitny neurobiolog, ateista, prowokator, zwolennik legalizacji marihuany Pierwsza biografia Jerzego Vetulaniego 2 marca [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Genevieve

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.