Kim był...

Jerzy Grotowski

Reformator teatru, polski reżyser teatralny, pedagog. ✝ 65.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Jerzego Grotowskiego

Jerzy Grotowski
Jerzy Grotowski – żył w latach 1933-1999, reformator teatru, reżyser teatralny, teoretyk teatru, pedagog. Syn Mariana Grotowskiego, który podczas II wojny światowej znalazł się w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Jerzy Grotowski po ukończeniu Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, udał się na studia reżyserskie do Moskwy. Po powrocie do kraju podjął asystenturę w krakowskiej szkole teatralnej, tam też rozpoczął studia reżyserskie. Jego debiut przypadł na rok 1957 i miał miejsce na deskach Teatru Starego. Sztuką którą reżyserował były „Krzesła” Eugene’a Ionesco. Dwa lata później kierował już „Teatrem 13 Rzędów” w Opolu, a później z powodu likwidacji placówki przeniósł się wraz ze swą grupą do Wrocławia. W latach 60. Grotowski zrezygnował z realizacji przedstawień, na rzecz tzw. „teatru uczestnictwa”, w którym wyeliminowany został podział na aktorów i widzów oraz nie istnieje pojęcie tradycyjnej przestrzeni teatralnej. Wyemigrował z kraju podczas stanu wojennego. Przebywał w Stanach Zjednoczonych i Włoszech. Jego twórczość za polskimi granicami spotkała się z ogólnoświatowym uznaniem.College de France oraz marsylski Ecole Supérieure d’Art Dramatique mianowało go swym profesorem, a w USA powstał Instytutu Badań i Studiów nad Dziełem, którego priorytetem było upowszechnianie artystycznych dokonań i idei Grotowskiego. Uhonorowany doktoratami honoris causa wielu światowych uczelni. Zmarł we Włoszech w 1999 roku.

Ciekawostki o Jerzym Grotowskim

  • W zamian za przedłużenie paszportu (w czasie stanu wojennego) zgodził się patronować imprezie zbojkotowanej przez środowisko artystyczne. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Jerzym Grotowskim znaleźć można w książce "Jerzy Grotowski (2010)" (wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego).

Książki o Jerzym Grotowskim

Co wiemy o Jerzym Grotowskim:

Biografia 2 książki 1 ciekawostka znak zodiaku

Pełne nazwisko

Jerzy Marian Grotowski

Rocznice

W roku 2021 przypada:

88. rocznica urodzin Jerzego Grotowskiego

22. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego

Miejsce urodzenia
Jerzego Grotowskiego

Rzeszów, Polska

Rzeszów, Polska

Data śmierci
Jerzego Grotowskiego

14/01/1999

w wieku 65 lat

Miejsce śmierci
Jerzego Grotowskiego

Pontedera, Piza, Włochy

Pontedera, Piza, Włochy

Znak Zodiaku
Jerzego Grotowskiego

♌ Lew

Wydarzenia z życia Jerzego Grotowskiego

Jerzy Grotowski przychodzi na świat w miejscowości Rzeszów, Polska.
Jerzy Grotowski umiera w miejscowości Pontedera, Piza, Włochy.

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Komentarze

  • Krystyn Dabrowa 22 października 2015, 22:48

    W okresie przemian Październikowych 1956-57 r. zaangażowany w tworzenie Rewolucyjnego Związku Młodzieży. Na I Zjeździe Związku Młodzieży Socjalistycznej w styczniu 1957 r. wybrany członkiem Sekretariatu Tymczasowego Komitetu Centralnego ZMS. Z tej funkcji zrezygnował przed następnym Zjazdem ZMS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.