Kim jest ...

Janusz Gajos

Polski aktor teatralny i filmowy. 82 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Janusza Gajosa

Janusz Gajos – polski aktor, urodzony 23 września 1939 roku w Dąbrowie Górniczej.

Do szkoły podstawowej oraz liceum uczęszczał w Będzinie. Po odbyciu służby wojskowej, w latach 1961 – 1965, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (PWSFTviT) w Łodzi.

W 1964 roku, zadebiutował w filmie familijnym Panienka z okienka. Po skończeniu studiów występował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Wtedy też zdobył duży rozgłos rolą Janka Kosa w serialu Czterej pancerni i pies.

W 1970 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie występował kolejno w teatrach: Komedia, Polski, Kwadrat i Dramatyczny. Do jego najbardziej znanych ról teatralnych należy kreacja Bezuchowa w Wojnie i pokoju, Horodniczego w Rewizorze, Figaro w Weselu Figara oraz Pozzo w Czekając na Godota.

W 1977 roku, za rolę w filmie Milioner, otrzymał nagrodę na 4 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

Do ważniejszych kreacji aktorskich z tego okresu można zaliczyć rolę schizofrenika Szmańdy w Wahadełku (1981) i Kąpielowego w Przesłuchaniu (1982). W 1987 roku zagrał w zrealizowanym przez Teatr Telewizji spektaklu Opowieści Hollywoodu. Dobre przyjęcie tej roli otworzyło mu drogę do licznych występów w filmie oraz Teatrze Telewizji.

Grał w filmach artystycznych, m.in. Dekalog IV (1988) i Trzy kolory: Biały (1993) Krzysztofa Kieślowskiego, Ucieczka z kina Wolność (1990) Wojciecha Marczewskiego oraz Żółty szalik (2000) Janusza Morgensterna.

Występował też w kinie komercyjnym grając głównie gangsterów, policjantów i złodziei. Zagrał w Ekstradycji (1996), Egzekututorze (1999), Ostatniej misji (1999) oraz To ja złodziej (2000).

W tym czasie grał w Teatrze Powszechnym. W 2003 roku dołączył do zespołu Teatru Narodowego. W tym samym roku został też wykładowcą na PWSFTviT. W 2008 roku został mu nadany tytuł profesora sztuk teatralnych.

W 2015 roku zagrał w nagrodzonym na Berlinale filmie Małgorzaty Szumowskiej Body/Ciało.

Był czterokrotnie żonaty. Ma córkę Agatę. Jego pasją jest fotografia. Jego zdjęcia wystawiane były w wielu polskich galeriach.

Ciekawostki o Januszu Gajosie

  • Był czterokrotnie żonaty. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Januszu Gajosie znaleźć można w książce "Gajos" (wyd. Marginesy).

Książki o Januszu Gajosie

Co wiemy o Januszu Gajosie:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka 6 cytatów wiek wzrost znak zodiaku

Pełne nazwisko

Janusz Jerzy Gajos

Wiek

83

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Janusza Gajosa

#1

40 lat temu aktor był ciągle dla większości ludzi człowiekiem, który postanowił beztrosko spędzić życie, nie robiąc nic pożytecznego. Nie wiadomo było, co o takim myśleć. Musiałem więc mieć dużą determinację, która wynikała z fascynacji, ale także tajemnicy, jaka to zajęcie otaczała.

Janusz Gajos, nadesłane przez gość

#2

Aktorstwa, tak jak innych dziedzin sztuki, nie da się zrozumieć do końca.

Janusz Gajos, nadesłane przez gość

#3

Miłość dojrzała jest piękna. Myślę, że generalnie miłość może się udać niezależnie od wieku.

Janusz Gajos, nadesłane przez gość

#4

Mój zawód polega na obserwowaniu ludzi.

Janusz Gajos, nadesłane przez gość

#5

Skromność w dzisiejszym świecie oznacza rodzaj ułomności, niezdolność przystosowania się do życia. Ktoś skromny jest postrzegany jako nieporadny.

Janusz Gajos, nadesłane przez gość

#6

Teatr jest rodzajem umowy między ludźmi, którzy spotkają się o jakiejś godzinie, by na jakiś czas wspólnie odejść w inny świat. I to jest wspaniałe.

Janusz Gajos, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Janusza Gajosa

Dąbrowa Górnicza, Polska

Dąbrowa Górnicza, Polska

Znak Zodiaku
Janusza Gajosa

♎ Waga

Wzrost
Janusza Gajosa

169 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze

Bestseller 30.84 zł

To książka o stylu życia najbogatszych ludzi w Polsce, tych ze szczytu listy „Forbesa”. O tym, jak wygląda ich dzień pow [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop

Bestseller 27.89 zł

Kim jest Britney Spears? Jak dziewczyna z sąsiedztwa przeistoczyła się w księżniczkę POP? Być Britney to biografia i ana [...]

Zobacz
Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce

Bestseller 39.03 zł

Wybitny neurobiolog, ateista, prowokator, zwolennik legalizacji marihuany Pierwsza biografia Jerzego Vetulaniego 2 marca [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

By Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6369073

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.