Franciszek Pieczka

Kim jest Franciszek Pieczka?

Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. 93 lat(a)
Pełne nazwisko: Franciszek Maksymilian Pieczka
Data urodzenia: (środa)
Znak Zodiaku: ♑ Koziorożec
Miejsce urodzenia: Godów, Śląskie, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza
Wiek: 93
Znasz więcej faktów z życia Franciszka Pieczki? Dodaj komentarz.Życiorys Franciszka Pieczki

Franciszek Maksymilian Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku we wsi Godowie położonej w województwie śląskim. Wychowany – razem z pięciorgiem starszego rodzeństwa – przez rodziców Walerię oraz Franciszka seniora.

Wykształcenie oraz teatr

Franciszek od najmłodszych lat był zakochany w kinie. Zdecydował się zatem na studiowanie aktorstwa po II wojnie światowej. W 1954 roku został absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Po zdobyciu wykształcenia zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. W latach 1955-1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, który był prowadzony przez Krystynę Skuszankę. Z kolei w latach 1974-2015 był aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

W 2008 roku został honorowym obywatelem gminy Godów. W 2016 roku poparł akcję walki ze smogiem. Wystąpił w nagraniu Nie truj sąsiada!, które zostało przygotowane przez bliskie aktorowi miasto Wodzisław Śląski. Rok później, w 2017 roku, został uhonorowany najwyższym odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

Filmografia

Przez lata Franciszek Pieczka wystąpił w wielu filmach oraz serialach. Swoją przygodę z wielkim ekranem rozpoczął od filmu Pokolenie Andrzeja Wajdy z 1954 roku. Stworzył ikonicznego bohatera, Gustlika Jelenia, w serialu telewizyjnym Czterej pancerni i pies (1966-1970). Przez lata zagrał w kilkudziesięciu filmach fabularnych oraz odegrał kilkunastu serialowych bohaterów. Występował – oprócz wspomnianego Andrzeja Wajdy – u takich reżyserów, jak Tadeusz Konwicki, Jerzy Skolimowski, Janusz Majewski, Juliusz Machulski, Krzysztof Zanussi, Wojciech Jerzy Has czy Jerzy Hoffman. W późniejszych latach swojej działalności zasłynął z roli Stanisława Japycza w serialu Ranczo.

Życie prywatne

Żona aktora, Henryka Pieczka, zmarła w 2004 roku. Byli oni małżeństwem przez 50 lat (od 1954 roku).

Ciekawostki

Franciszek Pieczka w młodości przed II wojną światową był organistą w kościele w swojej miejscowości. Zakochany w kinie docierał do niego regularnie pieszo kilka kilometrów – do Wodzisława Śląskiego oraz (w późniejszych latach) do Zawady.
Artykuły o Franciszku Pieczce

Są takie książki, filmy i seriale, ubóstwianie których napotyka na niedowierzanie wśród bliskich i znajomych. Takim serialem od zawsze było "Ranczo": serial, który pokochałem za… [ więcej ]
15 lutego 2021

Cytaty Franciszka Pieczki

Niedawno obchodziłem 92. urodziny i na stare lata chcę po prostu mieć święty spokój. Nie chcę się denerwować. Myślałem, że jak ludzkość poleci w przestrzeń kosmiczną i popatrzy na naszą błękitną planetę, to zmądrzeje. A okazuje się, że to wszystko nic. Ciągłe kłótnie, nie ma dyskusji, są tylko monologi, przekrzykiwanie się. Powiedziałem sobie, "Dajcie mi wszyscy święty spokój, z waszymi politykami i kłótniami. Mam tego po same uszy".

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Franciszka Pieczki

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Franciszku Pieczce

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Franciszka Pieczki

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Franciszek Pieczka przychodzi na świat w miejscowości Godów, Śląskie, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Franciszka Pieczki

Miejsce urodzenia:


Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Książki biograficzne:

FAQ


Kim jest Franciszek Pieczka?

Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Kiedy urodził się Franciszek Pieczka?

Franciszek Pieczka urodził się 18/01/1928.

Gdzie urodził się Franciszek Pieczka?

Franciszek Pieczka urodził się w miejscowości Godów, Śląskie, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności