Franciszek Pieczka

Kim jest Franciszek Pieczka?

Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. 93 lat(a)

Pełne nazwisko: Franciszek Maksymilian Pieczka
Data urodzenia: (środa)
Znak Zodiaku: ♑ Koziorożec
Miejsce urodzenia: Godów, Śląskie, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza
Wiek: 93
Znasz więcej faktów z życia Franciszka Pieczki? Dodaj komentarz.

Życiorys Franciszka Pieczki

Franciszek Maksymilian Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku we wsi Godowie położonej w województwie śląskim. Wychowany – razem z pięciorgiem starszego rodzeństwa – przez rodziców Walerię oraz Franciszka seniora.

Wykształcenie oraz teatr

Franciszek od najmłodszych lat był zakochany w kinie. Zdecydował się zatem na studiowanie aktorstwa po II wojnie światowej. W 1954 roku został absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Po zdobyciu wykształcenia zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. W latach 1955-1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, który był prowadzony przez Krystynę Skuszankę. Z kolei w latach 1974-2015 był aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

W 2008 roku został honorowym obywatelem gminy Godów. W 2016 roku poparł akcję walki ze smogiem. Wystąpił w nagraniu Nie truj sąsiada!, które zostało przygotowane przez bliskie aktorowi miasto Wodzisław Śląski. Rok później, w 2017 roku, został uhonorowany najwyższym odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

Filmografia

Przez lata Franciszek Pieczka wystąpił w wielu filmach oraz serialach. Swoją przygodę z wielkim ekranem rozpoczął od filmu Pokolenie Andrzeja Wajdy z 1954 roku. Stworzył ikonicznego bohatera, Gustlika Jelenia, w serialu telewizyjnym Czterej pancerni i pies (1966-1970). Przez lata zagrał w kilkudziesięciu filmach fabularnych oraz odegrał kilkunastu serialowych bohaterów. Występował – oprócz wspomnianego Andrzeja Wajdy – u takich reżyserów, jak Tadeusz Konwicki, Jerzy Skolimowski, Janusz Majewski, Juliusz Machulski, Krzysztof Zanussi, Wojciech Jerzy Has czy Jerzy Hoffman. W późniejszych latach swojej działalności zasłynął z roli Stanisława Japycza w serialu Ranczo.

Życie prywatne

Żona aktora, Henryka Pieczka, zmarła w 2004 roku. Byli oni małżeństwem przez 50 lat (od 1954 roku).

Ciekawostki

Franciszek Pieczka w młodości przed II wojną światową był organistą w kościele w swojej miejscowości. Zakochany w kinie docierał do niego regularnie pieszo kilka kilometrów – do Wodzisława Śląskiego oraz (w późniejszych latach) do Zawady.


Artykuły o Franciszku Pieczce

Są takie książki, filmy i seriale, ubóstwianie których napotyka na niedowierzanie wśród bliskich i znajomych. Takim serialem od zawsze było "Ranczo": serial, który pokochałem za… [ więcej ]
15 lutego 2021


Cytaty Franciszka Pieczki

Niedawno obchodziłem 92. urodziny i na stare lata chcę po prostu mieć święty spokój. Nie chcę się denerwować. Myślałem, że jak ludzkość poleci w przestrzeń kosmiczną i popatrzy na naszą błękitną planetę, to zmądrzeje. A okazuje się, że to wszystko nic. Ciągłe kłótnie, nie ma dyskusji, są tylko monologi, przekrzykiwanie się. Powiedziałem sobie, "Dajcie mi wszyscy święty spokój, z waszymi politykami i kłótniami. Mam tego po same uszy".

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Franciszka Pieczki

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Franciszku Pieczce

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Franciszka Pieczki

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Franciszek Pieczka przychodzi na świat w miejscowości Godów, Śląskie, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Franciszka Pieczki

Miejsce urodzenia:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Franciszka Pieczki? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Sławek

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim jest Franciszek Pieczka?

Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Kiedy urodził się Franciszek Pieczka?

Franciszek Pieczka urodził się 18/01/1928.

Gdzie urodził się Franciszek Pieczka?

Franciszek Pieczka urodził się w miejscowości Godów, Śląskie, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności