Kim jest ...

Jakub Błaszczykowski

Polski piłkarz, reprezentant kraju. 36 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Jakuba Błaszczykowskiego

Jakub Błaszczykowski urodził się w 1986 roku w miejscowości Truskolasy, leżącej na obszarze dzisiejszego województwa śląskiego. Treningi piłkarskie rozpoczął w 1993 roku w zespole Rakowa Częstochowa. Jako obiecujący junior, grający na pozycji pomocnika, został w 2002 roku zaproszony do drużyny Górnika Zabrze, po roku wrócił jednak do Częstochowy, tym razem do grającego w IV lidze KS Częstochowa. To właśnie w tym zespole zaczęła się jego kariera jako seniora. W 2004 roku zadebiutował również w reprezentacji Polski U-19.

Helmut S. Otto, CC BY-SA 1.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/1.0>, via Wikimedia Commons

Na początku 2005 roku pozytywny wynik testów w Wiśle Kraków zaowocował podpisaniem kontraktu z młodym Błaszczykowskim. Już w marcu tego roku rozegrał swój pierwszy mecz w Ekstraklasie. Wisła z nowym pomocnikiem w składzie zdobyła w tym sezonie Mistrzostwo Polski. W tym samym roku, po skończeniu 19 lat, przeszedł do reprezentacji U-21.

kuba blaszczykowski
Fot. Дмитрий Неймырок, http://football.ua/gallery/1648.html

Kariera piłkarska w krakowskim klubie była dla Błaszczykowskiego prawdziwą trampoliną do światowej piłki. W tym czasie zdobył również wiele nagród branżowych, stając się jednym z najbardziej znanych polskich piłkarzy. Od 2006 roku gra również w pierwszym składzie reprezentacji Polski.

W 2007 roku pomocnik Wisły został odkupiony przez niemiecki klub Borussia Dortmund. Błaszczykowski szybko stał się tam gwiazdą, a w 2009 roku uznano go za najlepszego piłkarza roku w tym klubie. Borussia w składzie z Błaszczykowskim dwukrotnie zdobywała Mistrzostwo Niemiec.

Po kontuzji w 2014 roku polski piłkarz nie wrócił już do podstawowego składu, w sierpniu 2015 został za to wypożyczony (z prawem pierwokupu) do włoskiego zespołu ACF Florentina.

W dzieciństwie Kuba Błaszczykowski pozostawał pod silnym wpływem wujka, Jerzego Brzęczka, który był piłkarzem (w latach 1992-1999 grał w reprezentacji narodowej) i trenerem. To za jego namową Kuba i jego starszy o trzy lata brat, Dawid, zainteresowali się futbolem. W obliczu tragedii rodzinnej, która sprawiła że braćmi Błaszczykowskimi musiała zajmować się babcia, rola wujka w ich życiu była ogromna. Dawid Błaszczykowski również był przez jakiś czas piłkarzem i trenerem.

W czerwcu 2010 roku Kuba Błaszczykowski ożenił się z Agatą Gołaszewską, która urodziła mu dwie córki: Oliwię (2011) i Lenę (2014).

Rozpoczynający karierę w Borussi, Błaszczykowski został poproszony, by na jego koszulce, zamiast niemożliwego do wymówienia nazwiska, znalazło się jedynie imię. Od tego czasu występował w koszulce z napisem KUBA.

W sierpniu 2016 roku piłkarz przeszedł do VfL Wolfsburg. Przez dłuższy czas cierpiał na bóle pleców, które wręcz uniemożliwiały my trenowanie. W 2019 roku rozstał się z Wolfsburgiem i powrócił do „swojej” Wisły Kraków.

Wsparł borykającą się z problemami finansowymi Wisłę pożyczką w wysokości 1,33 mln złotych oraz podpisał z nią kontrakt. Za grę miał otrzymywać 500 zł miesięcznie, w całości przeznaczając kwotę na zakup biletów meczowych dla dzieci z domu dziecka.

Ciekawostki o Jakubie Błaszczykowskim

  • Po powrocie do Wisły Kraków miał zarabiać 500 zł miesięcznie i w całości przeznaczać wynagrodzenie na zakup biletów dla dzieci z domu dziecka. ~gość
  • Ponieważ Niemcy uznali jego nazwisko za niemożliwe do wypowiedzenia, na koszulce widniał po prostu napis KUBA. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Jakubie Błaszczykowskim znaleźć można w książce "Dekalog Nawałki" (wyd. Sine Qua Non).

Sławni Kawalerowie Orderu Uśmiechu

Książki o Jakubie Błaszczykowskim

PZPN Mistrzowie reprezentacji. Jakub Błaszczykowski

praca zbiorowa

0
(0)

5.76


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Jakubie Błaszczykowskim:

Biografia 3 książki 2 ciekawostki 3 cytaty wiek wzrost znak zodiaku

Wiek

37

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Jakuba Błaszczykowskiego

#1

Przyjaźń polega też na tym, aby inni mówili ci prawdę, jak zrobisz coś źle. To jest bardzo ważne.

Jakub Błaszczykowski, nadesłane przez gość

#2

Na drugiego człowieka można patrzeć z góry, tylko wtedy, kiedy pomaga mu się wstać z kolan...

Jakub Błaszczykowski, nadesłane przez gość

#3

Spełnienie marzeń to najważniejsza rzecz w życiu. Im więcej ich masz, im więcej możesz ich spełnić, tym bardziej czujesz się dowartościowany.

Jakub Błaszczykowski, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Jakuba Błaszczykowskiego

Truskolasy, Polska

Truskolasy, Polska

Znak Zodiaku
Jakuba Błaszczykowskiego

♐ Strzelec

Wzrost
Jakuba Błaszczykowskiego

175 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

Wycięto z fot. Roger Gorączniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.