Jakub Błaszczykowski

Kim jest Jakub Błaszczykowski?

Polski piłkarz, reprezentant kraju. 34 lat(a)

Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♐ Strzelec
Miejsce urodzenia: Truskolasy, Polska
Wzrost: 175 cm
Obywatelstwo: Polska
Wiek: 34
Znasz więcej faktów z życia Jakuba Błaszczykowskiego? Edytuj tę stronę.

Życiorys Jakuba Błaszczykowskiego

Fot. Дмитрий Неймырок, http://football.ua/gallery/1648.html

Jakub Błaszczykowski urodził się w 1986 roku w miejscowości Truskolasy, leżącej na obszarze dzisiejszego województwa śląskiego. Treningi piłkarskie rozpoczął w 1993 roku w zespole Rakowa Częstochowa. Jako obiecujący junior, grający na pozycji pomocnika, został w 2002 roku zaproszony do drużyny Górnika Zabrze, po roku wrócił jednak do Częstochowy, tym razem do grającego w IV lidze KS Częstochowa. To właśnie w tym zespole zaczęła się jego kariera jako seniora. W 2004 roku zadebiutował również w reprezentacji Polski U-19.

Na początku 2005 roku pozytywny wynik testów w Wiśle Kraków zaowocował podpisaniem kontraktu z młodym Błaszczykowskim. Już w marcu tego roku rozegrał swój pierwszy mecz w Ekstraklasie. Wisła z nowym pomocnikiem w składzie zdobyła w tym sezonie Mistrzostwo Polski. W tym samym roku, po skończeniu 19 lat, przeszedł do reprezentacji U-21.

Kariera piłkarska w krakowskim klubie była dla Błaszczykowskiego prawdziwą trampoliną do światowej piłki. W tym czasie zdobył również wiele nagród branżowych, stając się jednym z najbardziej znanych polskich piłkarzy. Od 2006 roku gra również w pierwszym składzie reprezentacji Polski.

W 2007 roku pomocnik Wisły został odkupiony przez niemiecki klub Borussia Dortmund. Błaszczykowski szybko stał się tam gwiazdą, a w 2009 roku uznano go za najlepszego piłkarza roku w tym klubie. Borussia w składzie z Błaszczykowskim dwukrotnie zdobywała Mistrzostwo Niemiec.

Po kontuzji w 2014 roku polski piłkarz nie wrócił już do podstawowego składu, w sierpniu 2015 został za to wypożyczony (z prawem pierwokupu) do włoskiego zespołu ACF Florentina.

Wycięto z fot. Roger Gorączniak

W dzieciństwie Kuba Błaszczykowski pozostawał pod silnym wpływem wujka, Jerzego Brzęczka, który był piłkarzem (w latach 1992-1999 grał w reprezentacji narodowej) i trenerem. To za jego namową Kuba i jego starszy o trzy lata brat, Dawid, zainteresowali się futbolem. W obliczu tragedii rodzinnej, która sprawiła że braćmi Błaszczykowskimi musiała zajmować się babcia, rola wujka w ich życiu byłą ogromna. Dawid Błaszczykowski również był przez jakiś czas piłkarzem i trenerem.

W czerwcu 2010 roku Kuba Błaszczykowski ożenił się z Agatą Gołaszewską, która urodziła mu dwie córki: Oliwię (2011) i Lenę (2014).

Rozpoczynający karierę w Borussi, Błaszczykowski został poproszony, by na jego koszulce, zamiast niemożliwego do wymówienia nazwiska, znalazło się jedynie imię. Od tego czasu występował w koszulce z napisem KUBA.


Książki o Jakubie Błaszczykowskim


PZPN Mistrzowie reprezentacji. Jakub Błaszczykowski
Jakub Błaszczykowski, kapitan naszej reprezentacji w latach 2010-2014, od ponad 10 lat grający w kadrze narodowej. Świetny piłkarz, sportowiec o żelaznym charakterze i ogromnej wrażliwości na potrzeby (...)

Dekalog Nawałki
\"Zajrzyj za kulisy reprezentacji, w której zakochała się cała Polska! Posłuchaj mowy motywacyjnej Lewandowskiego przed meczem z Niemcami. Stań w tunelu obok Piszczka tuż przed wyjściem na stadion we Frankfurcie. Weź udział w zamkniętej imprezie po wywalczeniu awansu na Euro 2016. Poczuj przeszywającą ciszę w autokarze po porażce z Portugalią... Marcin Feddek od początku kadencji…

Kuba
Szczery wywiad z Kubą Błaszczykowskim, przeprowadzony przez Małgorzatę Domagalik.


Cytaty Jakuba Błaszczykowskiego

Brak przesłanych cytatów.Wasze pytania dotyczące Jakuba Błaszczykowskiego

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Jakubie Błaszczykowskim

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Jakuba Błaszczykowskiego

  • Jakub Błaszczykowski przychodzi na świat w miejscowości Truskolasy, Polska.


Miejsca Jakuba Błaszczykowskiego

Miejsce urodzenia:

Zobacz także:


Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Jakuba Błaszczykowskiego? Edytuj tę stronę.

Grafika: Wycięto z fot. Roger Gorączniak

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim jest Jakub Błaszczykowski?

Polski piłkarz, reprezentant kraju.

Ile wzrostu ma Jakub Błaszczykowski?

Jakub Błaszczykowski ma 175 cm wzrostu.

Kiedy urodził się Jakub Błaszczykowski?

Jakub Błaszczykowski urodził się 14/12/1985.

Gdzie urodził się Jakub Błaszczykowski?

Jakub Błaszczykowski urodził się w miejscowości Truskolasy, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności