Kim jest ...

Greta Thunberg

Szwedzka aktywistka klimatyczna. 19 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Grety Thunberg

Greta Thunberg to szwedzka młodzieżowa działaczka na rzecz klimatu, która zyskała uznanie na całym świecie za swoje wysiłki w walce ze zmianami klimatu.

Kim jest Greta Thunberg?

Greta Thunberg to szwedzka młodzieżowa działaczka na rzecz klimatu, która od 2018 roku zainicjowała międzynarodowy ruch na rzecz walki ze zmianami klimatu. Z prostym przesłaniem „Strajk szkolny na rzecz klimatu” napisanym odręcznie na tablicy plakatowej, Thunberg zaczęła w piątki opuszczać szkołę i protestować przed szwedzkim parlamentem. Dzięki mediom społecznościowym, jej działania rozprzestrzeniły się i wpłynęły na zorganizowanie i protest milionów młodych ludzi na całym świecie.

Rozpoczynając program „Piątki dla przyszłości”, Thunberg i inni zainteresowani młodzi ludzie w całej Europie nadal naciskają na przywódców i ustawodawców, aby poprzez swoje regularne marsze podejmowali działania w sprawie zmian klimatycznych. Thunberg podróżowała również po świecie, spotykając się z globalnymi liderami i przemawiając na zgromadzeniach, aby domagać się rozwiązań klimatycznych i ponownego zobowiązania się do porozumienia paryskiego. Aktywistka publicznie podzieliła się swoimi poglądami na temat zdiagnmozowanego u niej Aspergera, nazywając zaburzenia swoją „supermocą”.

Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w marcu 2019 r., a kilka miesięcy później stała się najmłodszą osobą, która kiedykolwiek została uhonorowana jako Człowiek Roku magazynu „Time”.

Dzieciństwo

Thunberg urodził się 3 stycznia 2003 roku w Sztokholmie, w Szwecji. Thunberg rozpoczęła swój klimatyczny aktywizm w wieku 15 lat. Thunberg urodziła się i wychowała w rodzinie artystycznej. Jej matka, Malena Ernman, jest śpiewaczką operową, a ojciec, Svante Thunberg, jest aktorem. Ma młodszą siostrę, Beatę, która jest popularną śpiewaczką w Szwecji. Podobnie jak jej siostra, Beata jest otwarta na własne wyzwania związane z takimi chorobami jak ADHD i OCD.

Aktywizm klimatyczny

Thunberg miała tylko osiem lat, gdy po raz pierwszy dowiedziała się o kryzysie klimatycznym. Od tego czasu starała się zmniejszyć swój ślad węglowy, nie latając i stając się weganką, i wpłynęła na to, że jej rodzina zrobiła to samo.

Jako twarz młodzieżowego ruchu klimatycznego, Thunberg została zaproszona do zabrania głosu na licznych rajdach, w tym w Sztokholmie, Londynie i Brukseli. W grudniu 2018 r. jej przemówienie na COP24 ONZ w Katowicach, w Polsce, stało się wirusowe.

Zaproszona do zabrania głosu na szczycie ONZ poświęconym działaniom na rzecz klimatu w Nowym Jorku, który odbył się we wrześniu 2019 r., Thunberg przepłynęła Atlantyk jachtem zeroemisyjnym w towarzystwie swojego ojca i załogi pomocniczej. W ciągu nieco ponad dwóch tygodni jacht przybył do Nowego Jorku 28 sierpnia, a stamtąd Thunberg wraz z prezydentem Barackiem Obamą udała się z wizytą, a następnie 18 września przemawiała przed Komisją Spraw Zagranicznych Izby oraz Komisją Selekcyjną Izby w Waszyngtonie.

Dwa dni później, 20 września, Thunberg udała się z milionami protestujących w Nowym Jorku, aby domagać się działań na rzecz klimatu podczas nowojorskiego globalnego strajku klimatycznego. Demonstracja ta stała się największym protestem klimatycznym w historii – łącznie 4 miliony ludzi przemaszerowało na całym świecie. Następnego dnia przemawiała na szczycie klimatycznym ONZ dla młodzieży.

Szczyt klimatyczny ONZ, „How Dare You”

Chociaż oczy świata zwrócone były już na nastoletnią działaczkę, jej przemówienie w dniu 21 września 2019 r. na szczycie ONZ poświęconym działaniom w dziedzinie klimatu przyniosło szczyt zainteresowania. Przemawiając przed liderami, ustawodawcami i sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem, Thunberg zdeklasowała ich jednym z najbardziej poruszających przemówień.

„Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami. A jednak jestem jednym z tych, którzy mają szczęście. Ludzie cierpią. Ludzie umierają. Całe ekosystemy się rozpadają”, powiedziała. „Jesteśmy na początku masowej zagłady, a wszystko, o czym możesz mówić, to pieniądze i bajki o wiecznym wzroście gospodarczym. Jak śmiesz!”

Dodała: „Jak śmiesz dalej odwracać wzrok i przychodzić tutaj, mówiąc, że robisz wystarczająco dużo, gdy polityka i potrzebne rozwiązania są nadal poza zasięgiem wzroku… Oczy wszystkich przyszłych pokoleń skierowane są na ciebie. A jeśli zdecydujecie się nas zawieść, mówię wam: Nigdy wam nie wybaczymy.”

Kilka dni później Thunberg dołączyła do piętnastu innych młodych działaczy na rzecz klimatu, by złożyć oficjalną skargę, że pięć krajów – Argentyna, Francja, Niemcy, Brazylia i Turcja – nie dotrzymało swoich obietnic porozumienia paryskiego i tym samym naruszyło Konwencję ONZ o prawach dziecka.

Reakcja prezydenta Trumpa

Przemówienie Thunberga „How Dare You” przyciągnęło tak wiele uwagi, że prezydent Donald Trump, zaprzeczający gwałtownym zmianom klimatu, poczuł się zmuszony do kpiącego tweeta: „Wygląda na bardzo szczęśliwą młodą dziewczynę, czekającą na jasną i wspaniałą przyszłość”. Tak miło ją widzieć!” napisał.

W odpowiedzi Thunberg zmieniła tymczasowo swoją biografię na Twitterze. Jej profil został opisany: „Bardzo szczęśliwa młoda dziewczyna czekająca na jasną i wspaniałą przyszłość.”

COP25

W grudniu 2019 r. Thunberg był jednym z prelegentów na Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP25) w Madrycie w Hiszpanii. Wzięła również udział w innej dużej demonstracji klimatycznej w mieście, mówiąc swoim kolegom protestującym: „Nadzieja nie jest w murach COP25; nadzieja jest tu z wami”.

Nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla

W marcu 2019 roku Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla za swoją działalność na rzecz klimatu. Przegrała jednak tę walkę na rzecz premiera Etiopii Abiya Ahmeda.

Człowiek Roku magazynu Time

11 grudnia 2019 r. Thunberg otrzymała tytuł Człowieka Roku magazynu Time; nieśmiała nastolatka stała się najmłodszą osobą, która zasłużyła na ten zaszczyt.

Plany na przyszłość

Biorąc rok przerwy w szkole na kampanię na rzecz działań klimatycznych, Thunberg planuje podróż do Meksyku, Kanady i Ameryki Południowej, aby spotkać się z działaczami na rzecz ochrony środowiska i z pierwszej ręki zobaczyć regiony najbardziej dotknięte zmianami klimatycznymi.

Ciekawostki o Grecie Thunberg

Książki o Grecie Thunberg

Greta. Nie jesteś zbyt mały, by robić rzeczy wielkie

Valentina Camerini

0
(0)

7.25


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Grecie Thunberg:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka 2 cytaty wiek znak zodiaku

Wiek

19

Obywatelstwo

Szwecja

Cytaty
Grety Thunberg

#1

Jeśli zignorujecie mnie, nic się nie stanie. Ale nie możecie ignorować naukowych faktów.

Greta Thunberg, nadesłane przez gość

#2

Jesteśmy na początku masowego wyginięcia, a wszystko, o czym możecie mówić, to pieniądze i bajki o stałym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie!

Greta Thunberg, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Grety Thunberg

Sztokholm, Szwecja

Sztokholm, Szwecja

Znak Zodiaku
Grety Thunberg

♑ Koziorożec

Grafiki do pobrania i udostępniania

Pobierz

w wysokiej rozdzielczości

Grafika na podstawie: Anders Hellberg, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze

Bestseller 30.84 zł

To książka o stylu życia najbogatszych ludzi w Polsce, tych ze szczytu listy „Forbesa”. O tym, jak wygląda ich dzień pow [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop

Bestseller 27.89 zł

Kim jest Britney Spears? Jak dziewczyna z sąsiedztwa przeistoczyła się w księżniczkę POP? Być Britney to biografia i ana [...]

Zobacz
Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce

Bestseller 39.03 zł

Wybitny neurobiolog, ateista, prowokator, zwolennik legalizacji marihuany Pierwsza biografia Jerzego Vetulaniego 2 marca [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

Greta Thunberg 02.jpg: Anders HellbergDerivative work: Dikson / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.