Greta Thunberg

Kim jest Greta Thunberg?

Szwedzka aktywistka klimatyczna. 18 lat(a)
Data urodzenia: (piątek)
Znak Zodiaku: ♑ Koziorożec
Miejsce urodzenia: Sztokholm, Szwecja 🗺️
Obywatelstwo: Szwecja
Wiek: 18
Znasz więcej faktów z życia Grety Thunberg? Dodaj komentarz.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedziećŻyciorys Grety Thunberg

Greta Thunberg to szwedzka młodzieżowa działaczka na rzecz klimatu, która zyskała uznanie na całym świecie za swoje wysiłki w walce ze zmianami klimatu.

Kim jest Greta Thunberg?

Greta Thunberg to szwedzka młodzieżowa działaczka na rzecz klimatu, która od 2018 roku zainicjowała międzynarodowy ruch na rzecz walki ze zmianami klimatu. Z prostym przesłaniem „Strajk szkolny na rzecz klimatu” napisanym odręcznie na tablicy plakatowej, Thunberg zaczęła w piątki opuszczać szkołę i protestować przed szwedzkim parlamentem. Dzięki mediom społecznościowym, jej działania rozprzestrzeniły się i wpłynęły na zorganizowanie i protest milionów młodych ludzi na całym świecie.

Rozpoczynając program „Piątki dla przyszłości”, Thunberg i inni zainteresowani młodzi ludzie w całej Europie nadal naciskają na przywódców i ustawodawców, aby poprzez swoje regularne marsze podejmowali działania w sprawie zmian klimatycznych. Thunberg podróżowała również po świecie, spotykając się z globalnymi liderami i przemawiając na zgromadzeniach, aby domagać się rozwiązań klimatycznych i ponownego zobowiązania się do porozumienia paryskiego. Aktywistka publicznie podzieliła się swoimi poglądami na temat zdiagnmozowanego u niej Aspergera, nazywając zaburzenia swoją „supermocą”.

Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w marcu 2019 r., a kilka miesięcy później stała się najmłodszą osobą, która kiedykolwiek została uhonorowana jako Człowiek Roku magazynu „Time”.

Dzieciństwo

Thunberg urodził się 3 stycznia 2003 roku w Sztokholmie, w Szwecji. Thunberg rozpoczęła swój klimatyczny aktywizm w wieku 15 lat. Thunberg urodziła się i wychowała w rodzinie artystycznej. Jej matka, Malena Ernman, jest śpiewaczką operową, a ojciec, Svante Thunberg, jest aktorem. Ma młodszą siostrę, Beatę, która jest popularną śpiewaczką w Szwecji. Podobnie jak jej siostra, Beata jest otwarta na własne wyzwania związane z takimi chorobami jak ADHD i OCD.

Aktywizm klimatyczny

Thunberg miała tylko osiem lat, gdy po raz pierwszy dowiedziała się o kryzysie klimatycznym. Od tego czasu starała się zmniejszyć swój ślad węglowy, nie latając i stając się weganką, i wpłynęła na to, że jej rodzina zrobiła to samo.

Jako twarz młodzieżowego ruchu klimatycznego, Thunberg została zaproszona do zabrania głosu na licznych rajdach, w tym w Sztokholmie, Londynie i Brukseli. W grudniu 2018 r. jej przemówienie na COP24 ONZ w Katowicach, w Polsce, stało się wirusowe.

Zaproszona do zabrania głosu na szczycie ONZ poświęconym działaniom na rzecz klimatu w Nowym Jorku, który odbył się we wrześniu 2019 r., Thunberg przepłynęła Atlantyk jachtem zeroemisyjnym w towarzystwie swojego ojca i załogi pomocniczej. W ciągu nieco ponad dwóch tygodni jacht przybył do Nowego Jorku 28 sierpnia, a stamtąd Thunberg wraz z prezydentem Barackiem Obamą udała się z wizytą, a następnie 18 września przemawiała przed Komisją Spraw Zagranicznych Izby oraz Komisją Selekcyjną Izby w Waszyngtonie.

Dwa dni później, 20 września, Thunberg udała się z milionami protestujących w Nowym Jorku, aby domagać się działań na rzecz klimatu podczas nowojorskiego globalnego strajku klimatycznego. Demonstracja ta stała się największym protestem klimatycznym w historii – łącznie 4 miliony ludzi przemaszerowało na całym świecie. Następnego dnia przemawiała na szczycie klimatycznym ONZ dla młodzieży.

Szczyt klimatyczny ONZ, „How Dare You”

Chociaż oczy świata zwrócone były już na nastoletnią działaczkę, jej przemówienie w dniu 21 września 2019 r. na szczycie ONZ poświęconym działaniom w dziedzinie klimatu przyniosło szczyt zainteresowania. Przemawiając przed liderami, ustawodawcami i sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem, Thunberg zdeklasowała ich jednym z najbardziej poruszających przemówień.

„Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami. A jednak jestem jednym z tych, którzy mają szczęście. Ludzie cierpią. Ludzie umierają. Całe ekosystemy się rozpadają”, powiedziała. „Jesteśmy na początku masowej zagłady, a wszystko, o czym możesz mówić, to pieniądze i bajki o wiecznym wzroście gospodarczym. Jak śmiesz!”

Dodała: „Jak śmiesz dalej odwracać wzrok i przychodzić tutaj, mówiąc, że robisz wystarczająco dużo, gdy polityka i potrzebne rozwiązania są nadal poza zasięgiem wzroku… Oczy wszystkich przyszłych pokoleń skierowane są na ciebie. A jeśli zdecydujecie się nas zawieść, mówię wam: Nigdy wam nie wybaczymy.”

Kilka dni później Thunberg dołączyła do piętnastu innych młodych działaczy na rzecz klimatu, by złożyć oficjalną skargę, że pięć krajów – Argentyna, Francja, Niemcy, Brazylia i Turcja – nie dotrzymało swoich obietnic porozumienia paryskiego i tym samym naruszyło Konwencję ONZ o prawach dziecka.

Reakcja prezydenta Trumpa

Przemówienie Thunberga „How Dare You” przyciągnęło tak wiele uwagi, że prezydent Donald Trump, zaprzeczający gwałtownym zmianom klimatu, poczuł się zmuszony do kpiącego tweeta: „Wygląda na bardzo szczęśliwą młodą dziewczynę, czekającą na jasną i wspaniałą przyszłość”. Tak miło ją widzieć!” napisał.

W odpowiedzi Thunberg zmieniła tymczasowo swoją biografię na Twitterze. Jej profil został opisany: „Bardzo szczęśliwa młoda dziewczyna czekająca na jasną i wspaniałą przyszłość.”

COP25

W grudniu 2019 r. Thunberg był jednym z prelegentów na Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP25) w Madrycie w Hiszpanii. Wzięła również udział w innej dużej demonstracji klimatycznej w mieście, mówiąc swoim kolegom protestującym: „Nadzieja nie jest w murach COP25; nadzieja jest tu z wami”.

Nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla

W marcu 2019 roku Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla za swoją działalność na rzecz klimatu. Przegrała jednak tę walkę na rzecz premiera Etiopii Abiya Ahmeda.

Człowiek Roku magazynu Time

11 grudnia 2019 r. Thunberg otrzymała tytuł Człowieka Roku magazynu Time; nieśmiała nastolatka stała się najmłodszą osobą, która zasłużyła na ten zaszczyt.

Plany na przyszłość

Biorąc rok przerwy w szkole na kampanię na rzecz działań klimatycznych, Thunberg planuje podróż do Meksyku, Kanady i Ameryki Południowej, aby spotkać się z działaczami na rzecz ochrony środowiska i z pierwszej ręki zobaczyć regiony najbardziej dotknięte zmianami klimatycznymi.


Książki o Grecie Thunberg

0
(0)

Autor:
Valentina Camerini
Wydawnictwo:
Olesiejuk Sp. z o.o.
Greta. Nie jesteś zbyt mały, by robić rzeczy wielkie
Greta Thunberg ma szesnaście lat i wyjątkowy pomysł: chce walczyć o wprowadzenie zmian, które pomogą uratować środowisko. W ciągu zaledwie kilku miesięcy udało jej się zaangażować miliony ludzi (...)

Zamawiając w księgarni Woblink.com za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł. Przy zamówieniu kurierem możliwa jest również dostawa w soboty. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.Książki o Grecie Thunberg po angielsku 🌎

0
(0)

Autor:
Greta Thunberg
Kup Teraz
darmowa dostawa!
Our House Is on Fire
\"When climate activist Greta Thunberg was eleven, her parents Malena and Svante and her little sister Beata were facing a crisis in their own home. Greta had stopped eating and speaking, and her mother and father had reconfigured their lives to care for her. Desperate and searching for answers, her parents discovered what was at…
+ darmowa przesyłka

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.Grafiki do pobrania i udostępniania

Na podstawie: Anders Hellberg, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Cytaty Grety Thunberg

Jeśli zignorujecie mnie, nic się nie stanie. Ale nie możecie ignorować naukowych faktów.

Nadesłane przez: gość

Jesteśmy na początku masowego wyginięcia, a wszystko, o czym możecie mówić, to pieniądze i bajki o stałym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie!

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Grety Thunberg

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Grecie Thunberg

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Grety Thunberg

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Greta Thunberg przychodzi na świat w miejscowości Sztokholm, Szwecja.
  • Początek protestu przed budynkiem szwedzkiego parlamentu.

  • Tytuł człowieka roku magazynu Time


Przydatne linkiMiejsca Grety Thunberg

Miejsce urodzenia:


Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Książki biograficzne:

FAQ


Kim jest Greta Thunberg?

Szwedzka aktywistka klimatyczna.

Kiedy urodziła się Greta Thunberg?

Greta Thunberg urodziła się 03/01/2003.

Gdzie urodziła się Greta Thunberg?

Greta Thunberg urodziła się w miejscowości Sztokholm, Szwecja.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności