Freddie Mercury

Brytyjski muzyk, wokalista grupy "Queen". ✝ 45.

Pełne nazwisko: Farrokh Bulsara
Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 45 lat
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Znak Zodiaku: ♍ Panna
Miejsce urodzenia: Stone Town, Zanzibar Town, Zanzibar Zachodni, Tanzania
Miejsce śmierci: Kensington, Londyn, Wielka Brytania
Wzrost: 177 cm
Obywatelstwo: Wielka Brytania
W roku 2020 przypada: 74. rocznica urodzin i 29. rocznica śmierci.

Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • W 2005 roku został uznany przez Digital Dream Door najwybitniejszym wokalistą wszechczasów. ~gość
 • Jego imieniem nazwano jeden z gatunków żółtej róży. ~gość
 • Zaprojektował sławny herb grupy Queen, używając znaków zodiaku wszystkich członków zespołu: dwa lwy (Roger i John), krab (rak – Brian) i dwie wróżki (panna – Freddie). ~gość
 • Połowę swojego majątku zapisał na cel walki z HIV/AIDS. ~gość
 • Jego miłością były koty. ~gość

Życiorys Freddie'go Mercury'ego

Freddie Mercury był wokalistą i muzykiem, którego muzyka w latach 70. i 80. znalazła się na szczycie list przebojów USA i Wielkiej Brytanii. Jako lider Queen, Mercury był jednym z najbardziej utalentowanych i innowacyjnych wokalistów ery rocka. Urodzony jako Farrokh Bulsara w Tanzanii, Mercury uczył się gry na fortepianie w szkole z internatem w Indiach, a następnie zaprzyjaźnił się z wieloma muzykami w Ealing College of Art w Londynie. Zmarł 24 listopada 1991 roku w wieku 45 lat na związane z AIDS zapalenie płuc oskrzeli.

Dzieciństwo Freddiego Mercury’ego

Rodzice Mercurego, Bomi i Jer Bulsara, mieszkali w Indiach i byli Parsami, czyli wyznawcami zaratusztrianizmu, których przodkowie pochodzili z Persji. Po ślubie Bomi i Jer przenieśli się na Zanzibar w Tanzanii, gdzie Bomi pracował jako kasjer dla brytyjskiego sądu najwyższego.

Bulsarowie mieli dwoje dzieci: syna Farrokha (lepiej znanego pod pseudonimem scenicznym Freddie Mercury) i córkę Kashmirę, urodzoną sześć lat później.

Dzieciństwo i edukacja muzyczna

Rodzina prowadziła dość zamożne życie, z nianią i służbą domową.

W wieku 8 lat rodzice Mercurego wysłali go do szkoły z internatem w Bombaju (obecnie Mumbaj) w Indiach, gdzie uczył się gry na fortepianie i spędzał wolny czas z ciotką i dziadkami. Niedługo potem ten charyzmatyczny młodzieniec dołączył do swojego pierwszego zespołu, Hectics. W 1963 roku Mercury powrócił na Zanzibar.

Po krwawej rewolucji na wyspach w 1964 roku, rodzina uciekła do Londynu. Mercury uczęszczał do Ealing College of Art i zaprzyjaźnił się z szeregiem muzyków.

W 1969 r. Mercury dołączył do grupy zwanej Ibex jako ich główny wokalista. Grał z kilkoma innymi zespołami, zanim połączył siły z przyszłymi kolegami z zespołu Queen.

Zęby a wokal Freddiego Mercury’ego

Mercury urodził się z czterema dodatkowymi zębami w tylnej części jamy ustnej.

Mercury nigdy nie naprawił swoich zębów, ponieważ obawiał się, że zniszczy to jego imponującą czterooktawową gamę wokalną.

Queen i Freddie Mercury

Mercury poznał swoich przyszłych kolegów z zespołu, perkusistę Rogera Taylora i gitarzystę Briana Maya, mniej więcej w czasie, gdy przeprowadził się do Londynu w latach 60-tych. W 1971 roku spotkali się z basistą Johnem Deaconem. Kwartet, który Mercury nazwał Queen, zagrał swój pierwszy wspólny koncert w czerwcu tego roku.

W 1973 roku, Queen wydał pierwszy album, zatytułowany po prostu Queen. W 1974 r. ukazała się płyta Queen II, którą nagrali w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Album ten był pierwszym smakiem charakterystycznych dla grupy harmonii i stylów muzycznych, w tym ballad, folku, bluesa, metalu, popu i rocka, a także zawierał singiel „Seven Seas of Rhye”.

Muzyka Queen została jednak doceniona dopiero na trzeciej płycie, Sheer Heart Attack, wydanej również w 1974 roku.

Z brzmieniem, który został opisany jako połączenie hard rocka i glam rocka, Queen miała jeszcze większy przebój w następnym roku z ich czwartym albumem, „A Night at the Opera” (1975).

Popularność Queen rosła przez późne lata 70. i wczesne lata 80. dzięki A Day at the Races (1976), News of the World (1978) i The Game (1980). Po The Works (1984) zdolność grupy do sprzedaży albumów zaczęła słabnąć, choć Queen nadal przyciągał ogromne tłumy na koncertach na całym świecie.

Oprócz talentu wokalisty i kompozytora, Mercury był sprawnym showmanem. Wiedział, jak zabawiać publiczność i jak się z nią komunikować. Lubił nosić kostiumy – często obcisłe. Z natury artysta, Mercury był również aktywnie zaangażowany w projektowanie okładek wielu albumów grupy.

Mercury prowadził również wystawny styl życia. Uwielbiał szampana i lubił kolekcjonować sztukę, wydając kiedyś ponad 400.000 dolarów na zestaw ręcznie malowanej porcelany. Zawsze chętny do imprezowania, Mercury urządzał sobie wyszukane uroczystości; na jedne z urodziny poleciał grupą przyjaciół na wyspę Ibiza na fajerwerki i tańce flamenco.

Do 1989 roku Merkury w dużej mierze wycofał się z życia publicznego. Nie promował ani nie koncertował na kolejnym albumie Queen, Innuendo (1991), a plotki o możliwych problemach zdrowotnych przybierały na sile.

Przed śmiercią Mercury pracował w studio z Queen. Wysiłki te zostały wydane w 1995 roku na Made In Heaven, ostatnim albumie grupy z wszystkimi oryginalnymi członkami. Kolekcja ostatnich występów Mercury’ego dotarła na szczyty brytyjskich list przebojów.

Mercury i Queen zostali docenieni za swój wkład w historię muzyki amerykańskiej, gdy w 2001 roku zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame.

Kariera solowa

Oprócz współpracy z Queen, Mercury wydał kilka solowych albumów, w tym Mr. Bad Guy z 1985 roku. Współpracował również ze śpiewaczką operową Montserrat Caballé na płycie Barcelona w 1988 roku.

Live Aid

Jednym z najbardziej znaczących występów Queen odbył się w 1985 roku na koncercie charytatywnym Live Aid. Mercury poprowadził tłum przez największe przeboje zespołu z wielką energią i stylem. Zmusił tysiące fanów muzyki na stadionie Wembley w Londynie do skandowania do „We Will Rock You”.

Dla wielu, którzy oglądali to wydarzenie na żywo lub w telewizji, Queen dał jeden z najlepszych występów całodziennej imprezy, która została zorganizowana przez wokalistę i aktywistę Boba Geldofa oraz Midge Ure w celu zebrania pieniędzy dla ofiar głodu w Afryce. Zainspirowany tym wydarzeniem, zespół napisał przebój „One Vision”.

Mary Austin, narzeczona Freddiego Mercury’ego

Poza sceną, Mercury był otwarty w temacie swojej biseksualności, ale utrzymywał swoje związki w tajemnicy. Był zaręczony z Mary Austin i miał siedmioletni związek z Jimem Huttonem, aż do jego przedwczesnej śmierci.

Austin poznała Mercury’ego w 1969 roku, gdy była 19-letnim pracownikiem sklepu muzycznego, a on 24-letnim rockmanem u progu kariery. Szybko zaczęli się umawiać; Mercury napisał dla Austina balladę „Love of My Life”.

W 1973 r. Mercury się oświadczył; wesele zostało odwołane, kiedy ujawnił jej, że jest biseksualny. Para pozostała blisko, a Austin opiekowała się Mercury’m po jego diagnozie AIDS. Większość swojej posiadłości i rezydencji w Londynie, Garden Lodge, Mercury powierzył Austin, która później wyszła za mąż i miała dwoje dzieci.

„Wszyscy moi kochankowie pytali mnie, dlaczego nie mogą zastąpić Mary, ale to po prostu niemożliwe”, powiedział Mercury w wywiadzie z 1985 roku. „Jedyną przyjaciółką, jaką mam, jest Mary, i nie chcę nikogo innego. Dla mnie, była po prostu żoną. Dla mnie, to było małżeństwo. Wierzymy w siebie nawzajem, to mi wystarczy.”

Jim Hutton, chłopak Freddiego Mercury’ego

Mercury poznał Hutton’a, irlandzkiego fryzjera, w latach 80. w nocnym klubie dla gejów w Londynie. Mercury zaproponował Huttonowi, że kupi mu drinka; Hutton nie rozpoznał supergwiazdy i odrzucił propozycję.

Para połączyła się ponownie półtora roku później w innym klubie nocnym. Tym razem zaczęli chodzić na randki, a Hutton wprowadził się do Mercury’ego niecały rok później. Chociaż Mercury nigdy nie wykonał coming outu, para pozostała razem aż do momentu, gdy Mercury zmarł na AIDS w 1991 roku.

Po śmierci Mercury’ego Austin podobno wyrzuciła Hutton’a z Garden Lodge. Hutton napisał później książkę o swoim związku z piosenkarzem. Zmarł na raka w 2010 roku w wieku 60 lat.

Kiedy i jak Freddie Mercury umarł?

Merkury zmarł na związane z AIDS oskrzelowe zapalenie płuc w swojej rezydencji w Londynie 24 listopada 1991 roku. Miał 45 lat.

Na dzień przed śmiercią, 23 listopada 1991 r., Mercury wydał oświadczenie: „Chcę potwierdzić, że jestem HIV-pozytywny i mam AIDS. Uznałem za słuszne utrzymanie tej informacji w tajemnicy do tej pory, aby chronić prywatność ludzi wokół mnie. Nadszedł jednak czas, aby moi przyjaciele i fani na całym świecie poznali prawdę i mam nadzieję, że wszyscy przyłączą się do moich lekarzy i wszystkich tych na całym świecie w walce z tą straszną chorobą”.

Wieloletni przyjaciel i kolega z zespołu, Roger Taylor, dał wgląd w decyzję Mercury’ego, aby jego walka z AIDS pozostała prywatna. „Nie chciał być postrzegany jako obiekt współczucia i ciekawości, nie chciał też, aby krążyły nad jego głową sępy”, powiedział Taylor, według raportu w Entertainment Weekly. Świat rocka opłakiwał stratę jednego z najbardziej wszechstronnych i wciągających wykonawców.

Aby uczcić jego pamięć, koncert na rzecz świadomości AIDS Freddie Mercury Tribute odbył się w kwietniu 1992 roku na stadionie Wembley. Zróżnicowana gama rockowych występów – od Def Leppard po Eltona Johna – pojawiła się, by uczcić Merkurego i posunąć do przodu walkę z chorobą, która odebrała mu życie. W tym samym roku kpiące arcydzieło operowe Mercury’ego, „Bohemian Rhapsody”, pojawiło się w filmie Wayne’s World i powróciło do listy przebojów Billboardu 100, ilustrując jego ponadczasową atrakcyjność.

Śmierć Freddie'go Mercury'ego

Freddie Mercury umiera 24/11/1991 w miejscowości Kensington, Londyn, Wielka Brytania (na skutek choroby).


Książki o Freddie'm Mercury'm

The Extraordinary Life of Freddie Mercury

Dostępna w 4 księgarniach


The story of a man whose music changed the world. Farrokh Bulsara was a young boy who loved music and was known for being quiet and kind, even when people made fun of his unusual teeth. Farrokh grew u (...) [ więcej ]

Skarby Queen. Oficjalna historia legendy rocka

Dostępna w 17 księgarniach


Skarby Queen to opowieść o niesamowicie utalentowanych i popularnych muzykach, którzy przez całą swoją karierę cieszyli się olbrzymim uznaniem fanów. Unikatowe pamiątki z prywatnej kolek (...) [ więcej ]

Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego

Dostępna w 28 księgarniach


Poruszająca biografia jednej z największych legend w historii muzyki. Śmierć Freddiego Mercury’ego w wieku 45 lat w 1991 roku wstrząsnęła całym światem, a miliony jego fanów były w szoku, (...) [ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Freddie Mercury. Biografia legendy

Dostępna w 17 księgarniach


Freddie Mercury (1946-1991) – niezwykły wokalista, niezrównany showman, skomplikowana osobowość. Lesley-Ann Jones, była dziennikarka muzyczna, obala mity, analizuje pogłoski i odkrywa nie (...) [ więcej ]

Freddie Mercury. Biografia

Dostępna w 16 księgarniach


Freddie Mercury urodził się trzy razy: • Pierwszy: jako Farrokh Bulsara, • Drugi: jako Freddie, • Trzeci: jako legenda. Ilustrowana biografia lidera zespołu Queen, jednej z naj (...) [ więcej ]

Queen. Królewska historia, wydanie 2

Dostępna w 25 księgarniach


Biblia fanów „Queen”, manifest pokolenia, portret fenomenu Niepublikowane wcześniej wspomnienia, zaskakujące anegdoty, intrygujące fakty. Zagrożone losy zespołu, kiedy muzycy Genesi (...) [ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Freddie Mercury i ja

Dostępna w 30 księgarniach


"Gdy Jim Hutton po raz pierwszy zobaczył Freddiego, nie rozpoznał wielkiej gwiazdy rocka. Także w kolejnych latach nie traktował go jak idola. Zostali przyjaciółmi, nierozłącznymi kompanami i kochankami. Ekscentryczny i kontrowersyjny na scenie, w życiu prywatnym Freddie Mercury był wrażliwym i serdecznym mężczyzną. Uwielbiał wystawne… [ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi


Cytaty Freddie'go Mercury'ego

Im większe, tym lepsze. Wszystko.

Nadesłane przez: gość

Miłość jest rosyjską ruletką.

Nadesłane przez: gość

Możesz być kochany przez wszystkich, ale mimo to być bardzo samotnym.

Nadesłane przez: gość

Nie chcę iść do nieba! W piekle można spotkać ciekawszych ludzi.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Freddie'go Mercury'ego (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Freddie'm Mercury'm

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Freddie'go Mercury'ego

 • Freddie Mercury przychodzi na świat w miejscowości Stone Town, Zanzibar Town, Zanzibar Zachodni, Tanzania.
 • Kultowy występ Queen podczas koncertu Live Aid.

 • Freddie Mercury umiera w miejscowości Kensington, Londyn, Wielka Brytania (na skutek choroby).


Miejsca Freddie'go Mercury'ego

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Zobacz komentarze

 • w  2005 roku został uznany przez Digital Dream Door najwybitniejszym wokalistą wszechczasów

  Anuluj odpowiedź

  Dodaj treść

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

  Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

 • jego imieniem nazwano jeden z gatunków żółtej róży

  Anuluj odpowiedź

  Dodaj treść

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

  Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

 • zaprojektował sławny herb grupy Queen, używając znaków zodiaku wszystkich członków zespołu: dwa lwy (Roger i John), krab (rak - Brian) i dwie wróżki (panna - Freddie)

  Anuluj odpowiedź

  Dodaj treść

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

  Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

 • Freddie Mercury połowę swojego majątku zapisał na cel walki z HIV/AIDS

  Anuluj odpowiedź

  Dodaj treść

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

  Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

  • To nie jest prawda

   Anuluj odpowiedź

   Dodaj treść

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

   Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

 • Mr Bad Guy ukazał się w 1985 a nie w 1975

  Anuluj odpowiedź

  Dodaj treść

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

  Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

FAQ


Kim był Freddie Mercury?

Brytyjski muzyk, wokalista grupy "Queen".

Ile lat żył Freddie Mercury?

Freddie Mercury przeżył dokładnie 45 lat.

Ile wzrostu miał Freddie Mercury?

Freddie Mercury miał 177 cm wzrostu.

Kiedy urodził się Freddie Mercury?

Freddie Mercury urodził się 05/09/1946.

Kiedy zmarł Freddie Mercury?

Freddie Mercury zmarł 24/11/1991.

Gdzie urodził się Freddie Mercury?

Freddie Mercury urodził się w miejscowości Stone Town, Zanzibar Town, Zanzibar Zachodni, Tanzania.

Gdzie zmarł Freddie Mercury?

Freddie Mercury zmarł w miejscowości Kensington, Londyn, Wielka Brytania.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności