Biografie członków Queen


Historia Queen

Queen – brytyjska grupa rockowa, która powstała w 1970 r. w Londynie. Queen założyli Brian May (gitara, klawisze, wokale), Roger Taylor (perkusja, klawisze, wokale) i Freddie Mercury (wokal i fortepian). W 1971 do muzyków dołączył basista John Deacon.

Po dwóch latach grupa wydała debiutancki album zatytułowany po prostu „Queen”. W 1974 r. powstała płyta „Queen II”, a następnie „Sheer Heart Attack”. Zespół ruszył w trasę koncertową po Wielkiej Brytanii, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Przełomem w ich karierze okazał się album, „A Night at the Opera”, na której znalazł się utwór „Bohemian Rhapsody”, określony jednym z największych przebojów w historii. „A Night at the Opera” szybko zdobyła status platynowej płyty.

Kolejnym sukcesem był wydany w 1978 r. podwójny singiel „We Will Rock You/ We Are The Champions”, który zajął pierwsze miejsca brytyjskich i amerykańskich list przebojów. Równie dobrze przyjęty był utwór „Bicycle Race” z albumu „Jazz”.

W 1979 r. Queen wydali pierwszą płytę koncertową, „Live Killers”, upamiętniające ich występy w Europie i Japonii. W 1984 r. ukazał się krążek „The Works”, a wraz z nim legendarne single „Radio Ga Ga” oraz „I Want To Break Free”.

23 listopada 1991 r. wokalista i frontman grupy Freddie Mercury publicznie wyznał, iż choruje na AIDS. Zmarł następnego dnia.

W hołdzie artyście wydano singiel „Bohemian Rhapsody/These Are the Days Of Our Lives”. Dochód z jego sprzedaży oddano organizacji Terrence Higgins Trust. „Bohemian Rhapsody” ponownie zdobył pierwsze miejsca list przebojów, co było wydarzeniem bez precedensu.

W 1995 r. muzycy zespołu Queen wydali album „Made In Heaven”. materiały na tę płytę częściowo powstały jeszcze za życia Mercury’ego. Wkrótce potem rozwiązano grupę.

W 2005 r. May i Taylor reaktywowali Queen z nowym wokalistą, Paulem Rodgersem. W 2008 r. powstał album „The Cosmos Rocks” sygnowany nazwą Queen + Paul Rodgers. Kilka lat później Rodgers opuścił muzyków zespołu Queen i skupił się na reaktywacji swojej starej grupy, Bad Company.

Freddie Mercury stworzył logo zespołu Queen. Przedstawia ono znaki zodiaku członków grupy: raka, pannę i dwa lwy.

W 2001 r. zespół Queen został wprowadzony do amerykańskiej Rock and Roll Hall of Fame, a trzy lata później do brytyjskiej.

Queen sprzedał 10 milionów singli jedynie w Wielkiej Brytanii.

„Queen” oznacza ‘królową’, ale także ‘homoseksualistę płci męskiej’.

Zespół Queen nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu „Flash Gordon”, którą następnie wydał jako samodzielną płytę.

Książki o zespole QueenCzłonkowie zespołu Queen

Używamy cookies.

Polityka Prywatności