Biografie członków Queen

Queen – brytyjska grupa rockowa, która powstała w 1970 r. w Londynie. Queen założyli Brian May (gitara, klawisze, wokale), Roger Taylor (perkusja, klawisze, wokale) i Freddie Mercury (wokal i fortepian). W 1971 do muzyków dołączył basista John Deacon.

Po dwóch latach grupa wydała debiutancki album zatytułowany po prostu „Queen”. W 1974 r. powstała płyta „Queen II”, a następnie „Sheer Heart Attack”. Zespół ruszył w trasę koncertową po Wielkiej Brytanii, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Przełomem w ich karierze okazał się album, „A Night at the Opera”, na której znalazł się utwór „Bohemian Rhapsody”, określony jednym z największych przebojów w historii. „A Night at the Opera” szybko zdobyła status platynowej płyty.

Kolejnym sukcesem był wydany w 1978 r. podwójny singiel „We Will Rock You/ We Are The Champions”, który zajął pierwsze miejsca brytyjskich i amerykańskich list przebojów. Równie dobrze przyjęty był utwór „Bicycle Race” z albumu „Jazz”.

W 1979 r. Queen wydali pierwszą płytę koncertową, „Live Killers”, upamiętniające ich występy w Europie i Japonii. W 1984 r. ukazał się krążek „The Works”, a wraz z nim legendarne single „Radio Ga Ga” oraz „I Want To Break Free”.

23 listopada 1991 r. wokalista i frontman grupy Freddie Mercury publicznie wyznał, iż choruje na AIDS. Zmarł następnego dnia.

W hołdzie artyście wydano singiel „Bohemian Rhapsody/These Are the Days Of Our Lives”. Dochód z jego sprzedaży oddano organizacji Terrence Higgins Trust. „Bohemian Rhapsody” ponownie zdobył pierwsze miejsca list przebojów, co było wydarzeniem bez precedensu.

W 1995 r. muzycy zespołu Queen wydali album „Made In Heaven”. materiały na tę płytę częściowo powstały jeszcze za życia Mercury’ego. Wkrótce potem rozwiązano grupę.

W 2005 r. May i Taylor reaktywowali Queen z nowym wokalistą, Paulem Rodgersem. W 2008 r. powstał album „The Cosmos Rocks” sygnowany nazwą Queen + Paul Rodgers. Kilka lat później Rodgers opuścił muzyków zespołu Queen i skupił się na reaktywacji swojej starej grupy, Bad Company.

Freddie Mercury stworzył logo zespołu Queen. Przedstawia ono znaki zodiaku członków grupy: raka, pannę i dwa lwy.

W 2001 r. zespół Queen został wprowadzony do amerykańskiej Rock and Roll Hall of Fame, a trzy lata później do brytyjskiej.

Queen sprzedał 10 milionów singli jedynie w Wielkiej Brytanii.

„Queen” oznacza ‘królową’, ale także ‘homoseksualistę płci męskiej’.

Zespół Queen nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu „Flash Gordon”, którą następnie wydał jako samodzielną płytę.


Freddie Mercury

Freddie Mercury był wokalistą i muzykiem, którego muzyka w latach 70. i 80. znalazła się na szczycie list przebojów USA…

Używamy cookies.

Polityka Prywatności