Biografie filozofów
Jak dokładnie działa świat? Skąd się tutaj wzięliśmy? Jak żyć dobrze, a zarazem szczęśliwie? Na długo, zanim te pytania stały się domeną poszczególnych nauk ścisłych i społecznych, gościły one w umysłach filozofów. Ci zaś dochodzili nierzadko do odpowiedzi ponad miarę swoich czasów – czasem tylko po to, by zastąpić je kolejnymi pytaniami.
Jeśli chodzi o przygotowanie umysłu do szczegółowej oceny wartości danych koncepcji, niewiele jest nauk, których skuteczność może się w tym względzie równać z filozofią. Metody myślowe stworzone przed filozofów, poczynając od czasów antycznych, a kończąc na współczesności, to niezwykle zróżnicowany arsenał technik, które znajdują zastosowanie w większości pozostałych dziedzin życia. Samą filozofię z powodzeniem możemy uznać za meta-naukę, bez której rozwój cywilizacji w znanym nam kształcie nie byłby możliwy.
Możliwość zapoznania się z sylwetkami najsłynniejszych przedstawicieli filozofii to okazja, obok której nie warto przejść obojętnie. Biografie filozofów, rozważających istotne kwestie na przestrzeni dziejów i kontynentów, stanowią doskonałą lekcję tego, jak wyglądają od środka procesy myślowe osób, którym zawdzięczamy największe dokonania teoretyczne. Warto jednak, by Czytelnik przygotował się na jedno – zawarte w nich pytania zapewne zrodzą w jego głowie kolejne. Tak to już bywa z filozofią.
Zobacz także:
Książki o filozofachAlfred Tarski
Polski logik, twórca m.in. teorii modeli i semantycznej definicji prawdy.
Edyta Stein
Niemieckojęzyczna filozof, konwertytka z judaizmu, karmelitanka, święta.
Hans-Georg Gadamer
Niemiecki folozof, współtwórca XX-wiecznej hermeneutyki filozoficznej.
Karol Marks
Niemiecki filozof, ekonomista, twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki.
Timothy Leary
Amerykański wykładowca, filozof, przez wielu uważany za ojca ruchu hippisowskiego.