Kim był ...

Timothy Leary

Amerykański wykładowca, filozof, przez wielu uważany za ojca ruchu hippisowskiego. ✝ 75.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Timothy'ego Leary'ego

Timothy Leary amerykański psycholog, filozof i pisarz, wykładowca na Harvardzie. Ikona amerykańskiej kontrkultury lat 60. XX wieku, przez wielu uważany za inicjatora powstania ruchu hippisów.

Timothy Leary urodził się 22 października 1920 roku w Springfield (stan Massachusetts). W 1943 roku uzyskał licencjat z psychologii na Uniwersytecie Alabama, trzy lata później, w 1946 r., tytuł magistra na Uniwersytecie Stanu Waszyngton. W 1950 roku otrzymał najwyższy stopień naukowy w Stanach Zjednoczonych, doktorat. Przyznano mu go na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley za pracę „społeczny wymiar osobowości”.

Leary podczas odczytu.
Dr. Dennis Bogdan (E-mail), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Po otrzymaniu tytułu doktora, Leary pozostał na Uniwersytecie Kalifornijskim na stanowisku asystenta. W 1959 roku został wykładowcą na Uniwersytecie Harvarda, gdzie prowadził zarówno zajęcia, jak i liczne badania dotyczące diagnostyki zaburzeń osobowości, a po 1960 roku, gdy wrócił z Meksyku, rozpoczął badania nad wpływem i efektami stosowania psylocybiny na ludzi. W 1963 roku Leary został wydalony z uczelni. Oficjalną przyczyną były uchybienia podczas zaplanowanych zajęć ze studentami, ale był to także rok, w którym Leary rozpoczął praktyczne eksperymenty z psylocybiną, przeprowadzając je na studentach i więźniach, podczas gdy rząd oficjalnie zakazał prowadzenia badań nad wszelkimi substancjami psychoaktywnymi.

Po usunięciu z uczelni Leary nie próżnował. Nadal, wraz ze swoimi zamożnymi przyjaciółmi, prowadzili badania, a we wrześniu 1966 roku założył organizację religijną pod nazwą Liga Duchowych Odkryć (z ang. League of Spiritual Discovery), której głównym sakramentem było LSD; namawiał innych do zakładania podobnych organizacji. W 1967 roku Leary wystąpił na hippisowskim happeningu – Human Be-In, na którym po raz pierwszy użył słów: „Włącz się, dostrój i odleć”, które władze od razu potraktowały jako nawoływanie do korzystania ze środków psychoaktywnych.

Timothy Leary wielokrotnie w swoim życiu został skazany na karę pozbawienia wolności. Począwszy od sądu wojskowego, po karę 30 lat pozbawienia wolności, którą Sąd Najwyższy musiał uchylić ze względu na niezgodność wyroku z Konstytucją, i wyroki za posiadanie narkotyków. Po wyroku z 1968 roku z pomocą przyszła mu organizacja Weathermen, która pomogła uciec mu z więzienia i zorganizowała dla Leary’ego i jego żony wyjazd do Algierii. Stamtąd para przenosiła się kolejno do Szwajcarii, Austrii i Afganistanu. To właśnie tu, w Kabulu, Leary został zatrzymany przez agentów federalnych i już w USA skazany na 95 lat więzienia. Wypuszczono go przedterminowo w 1976 r. za sprawą ówczesnego gubernatora Kalifornii.

Jako Mr. Jones w filmie Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, 1992
Tex Brook, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Timothy Leary zmarł 31 maja 1996 roku w Los Angeles. Zgodnie z życzeniem Leary’ego poddano go kremacji, prochy rozdano rodzinie i przyjaciołom, a 7 gramów z nich w kwietniu 1997 roku wystrzelono w kosmos.

Ciekawostki o Timothy Leary'm

  • Jako aresztowany lub więzień odwiedził aż 29 zakładów karnych na całym świecie. ~gość
  • Nixon nazwał go najniebezpieczniejszym człowiekiem Ameryki. ~gość
  • 7 gramów jego prochów wystrzelono w kosmos z rakietą Pegasus. ~gość
  • Jedna z 5 jego byłych żon to matka Umy Thurman. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Timothy Leary'm znaleźć można w książce "Osaczyłem Amerykę. Timothy Leary" (wyd. Officyna).

Słynni skandaliści

Książki o Timothy Leary'm

Osaczyłem Amerykę. Timothy Leary

John Higgs

0
(0)

33.00


Zamawiając w księgarni swiatksiazki.pl za przesyłkę zapłacisz zaledwie 4,99zł. Dodatkowo, możesz też za darmo odebrać zamówienie w dowolnej księgarni Świata Książki.

Co wiemy o Timothy Leary'm:

Biografia 1 książka 4 ciekawostki 1 cytat znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

102. rocznica urodzin Timothy'ego Leary'ego

26. rocznica śmierci Timothy'ego Leary'ego

Obywatelstwo

USA

Cytaty
Timothy'ego Leary'ego

#1

To było najbardziej wstrząsające doświadczenie w moim życiu. Mija dwadzieścia lat od tamtego odlotu z Michaelem Hollingsheadem, a ja wciąż to pamiętam. Nigdy potem nie byłem już w stanie powrócić do życia, jakie wiodłem przed tą sesją. Od tamtej pory nie traktowałem siebie, swojego umysłu ani społeczeństwa zbyt poważnie, bo zdawałem sobie sprawę, że wszystko, co postrzegam, wszystko we mnie i wokół mnie, jest wytworem mojej świadomości, i że każdy żyje w neuronowym kokonie własnej rzeczywistości.

Timothy Leary, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Timothy'ego Leary'ego

Springfield, Massachusetts, Stany Zjednoczone

Springfield, Massachusetts, Stany Zjednoczone

Data śmierci
Timothy'ego Leary'ego

31/05/1996

w wieku 75 lat

Miejsce śmierci
Timothy'ego Leary'ego

Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Przyczyna śmierci
Timothy'ego Leary'ego

na skutek choroby

Wykształcenie
Timothy'ego Leary'ego

University of Alabama / University of California / Washington State University

Znak Zodiaku
Timothy'ego Leary'ego

♎ Waga

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 30.71 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.22 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.