Timothy Leary

Amerykański wykładowca, filozof, przez wielu uważany za ojca ruchu hippisowskiego. ✝ 75.

Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 75 lat
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Znak Zodiaku: ♎ Waga
Miejsce urodzenia: Springfield, Massachusetts, Stany Zjednoczone
Miejsce śmierci: Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone
W roku 2019 przypada: 99. rocznica urodzin i 23. rocznica śmierci.
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Jako aresztowany lub więzień odwiedził aż 29 zakładów karnych na całym świecie. ~gość
  • Nixon nazwał go najniebezpieczniejszym człowiekiem Ameryki. ~gość
  • 7 gramów jego prochów wystrzelono w kosmos z rakietą Pegasus. ~gość

Życiorys Timothy'ego Leary'ego

Timothy Leary amerykański psycholog, filozof i pisarz, wykładowca na Harvardzie. Ikona amerykańskiej kontrkultury lat 60. XX wieku, przez wielu uważany za inicjatora powstania ruchu hippisów.

Timothy Leary urodził się 22 października 1920 roku w Springfield (stan Massachusetts). W 1943 roku uzyskał licencjat z psychologii na Uniwersytecie Alabama, trzy lata później, w 1946 r., tytuł magistra na Uniwersytecie Stanu Waszyngton. W 1950 roku otrzymał najwyższy stopień naukowy w Stanach Zjednoczonych, doktorat. Przyznano mu go na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley za pracę „społeczny wymiar osobowości”.

Po otrzymaniu tytułu doktora, Leary pozostał na Uniwersytecie Kalifornijskim na stanowisku asystenta. W 1959 roku został wykładowcą na Uniwersytecie Harvarda, gdzie prowadził zarówno zajęcia, jak i liczne badania dotyczące diagnostyki zaburzeń osobowości, a po 1960 roku, gdy wrócił z Meksyku, rozpoczął badania nad wpływem i efektami stosowania psylocybiny na ludzi. W 1963 roku Leary został wydalony z uczelni. Oficjalną przyczyną były uchybienia podczas zaplanowanych zajęć ze studentami, ale był to także rok, w którym Leary rozpoczął praktyczne eksperymenty z psylocybiną, przeprowadzając je na studentach i więźniach, podczas gdy rząd oficjalnie zakazał prowadzenia badań nad wszelkimi substancjami psychoaktywnymi.

Po usunięciu z uczelni Leary nie próżnował. Nadal, wraz ze swoimi zamożnymi przyjaciółmi, prowadzili badania, a we wrześniu 1966 roku założył organizację religijną pod nazwą Liga Duchowych Odkryć (z ang. League of Spiritual Discovery), której głównym sakramentem było LSD; namawiał innych do zakładania podobnych organizacji. W 1967 roku Leary wystąpił na hippisowskim happeningu – Human Be-In, na którym po raz pierwszy użył słów: „Włącz się, dostrój i odleć”, które władze od razu potraktowały jako nawoływanie do korzystania ze środków psychoaktywnych.

Timothy Leary wielokrotnie w swoim życiu został skazany na karę pozbawienia wolności. Począwszy od sądu wojskowego, po karę 30 lat pozbawienia wolności, którą Sąd Najwyższy musiał uchylić ze względu na niezgodność wyroku z Konstytucją, i wyroki za posiadanie narkotyków. Po wyroku z 1968 roku z pomocą przyszła mu organizacja Weathermen, która pomogła uciec mu z więzienia i zorganizowała dla Leary’ego i jego żony wyjazd do Algierii. Stamtąd para przenosiła się kolejno do Szwajcarii, Austrii i Afganistanu. To właśnie tu, w Kabulu, Leary został zatrzymany przez agentów federalnych i już w USA skazany na 95 lat więzienia. Wypuszczono go przedterminowo w 1976 r. za sprawą ówczesnego gubernatora Kalifornii.

Timothy Leary zmarł 31 maja 1996 roku w Los Angeles. Zgodnie z życzeniem Leary’ego poddano go kremacji, prochy rozdano rodzinie i przyjaciołom, a 7 gramów z nich w kwietniu 1997 roku wystrzelono w kosmos.

Śmierć Timothy'ego Leary'ego

Timothy Leary umiera 31/05/1996 w miejscowości Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone (na skutek choroby).


Książki biograficzne o Timothy Leary'm

Osaczyłem Amerykę. Timothy Leary
Dostępna w 23 księgarniach


Błyskotliwa, napisana z werwą i okraszona sporą dozą humoru biografia Timothy'ego Leary'ego, ikony kontrkultury, jednej z najbardziej kontrowersyjnych, a zarazem wpływowych postaci drugiej połowy XX wieku. [ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Timothy'ego Leary'ego

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Timothy'ego Leary'ego (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Timothy Leary'm

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Timothy'ego Leary'ego

  • Timothy Leary przychodzi na świat w miejscowości Springfield, Massachusetts, Stany Zjednoczone.
  • Timothy Leary umiera w miejscowości Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone (na skutek choroby).

Przydatne linki


Miejsca Timothy'ego Leary'ego

Miejsce urodzenia:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie

Używamy cookies.

Polityka Prywatności