Wiedzę matematyczną posiadł podczas pobytu w Egipcie. Wśród najbardziej znanych twierdzeń są twierdzenie o przepołowieniu koła przez średnicę, twierdzenie o równości dwóch kątów przy podstawie trójkąta równobocznego, twierdzenie mówiące, że jeśli dwie dwie linie proste przecinają się, przeciwległe kąty są równe czy twierdzenie, że kąt wpisany w półkole jest kątem prostym.
Tales był założycielem jońskiej szkoły przyrody. Podważał mitologiczny obraz świata. Zarówno on, jak i inni filozofowie tej szkoły szukali odpowiedzi na pytanie o początek świata, jego podstawy i struktury. Na podstawie własnych obserwacji Tales doszedł do wniosku, że początkiem i końcem wszystkiego jest woda.
Miano wielkiego astronoma Tales z Miletu zawdzięcza trafności, z jaką przewidział zaćmienie Słońca 28 maja 585 roku przed Chrystusem. Udało mu się to dzięki obserwacjom kolejnych zaćmień księżyca i Słońca. Ciekawostką jest, że Tales nie posiadał wówczas wiedzy, że Ziemia jest okrągła. Przewidzenie zaćmienia tłumaczy się w dużej mierze szczęśliwym trafem.
Starożytny grecki filozof i matematyk.
Tales z Miletu urodził się w miejscowości Balat, Milet Museum, Didim/Aydın, Turcja.
Tales z Miletu zmarł w miejscowości Balat, Milet Museum, Didim/Aydın, Turcja.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności