Kim był ...

Astrid Lindgren

Szwedzka pisarka, twórczyni m.in. "Dzieci z Bullerbyn" i postaci Pippi. ✝ 94.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Astrid Lindgren

astrid lindgrenAstrid Lindgren (pełne nazwisko: Astrid Anna Emilia Lindgren), urodzona 14 listopada 1907 roku, szwedzka pisarka, która zasłynęła głównie za sprawą literatury dla dzieci.

Początki kariery pisarskiej

Astrid zaczęła swoją karierę pisarską w wieku trzydziestu siedmiu lat. Jej pierwsza książka nosiła tytuł „Zwierzenia Britt-Marii”. W środowisku literackim została przyjęta bardzo dobrze, co dało pisarce możliwość tworzenia kolejnych powieści.

Pippi i dalsze sukcesy

Na świecie Astrid Lindgren zasłynęła przede wszystkim opowiadaniami o Pippi Pończoszance. W 1945 roku Astrid Lindgren została nagrodzona za swoją historię o Pippi i przystąpiła do opisywania kolejnych przygód bohaterki. Opowiadania o przygodach Pippi stały się w Szwecji bestsellerem wśród książek dla dzieci. Dzięki nim Astrid Lindgren pozostaje w tej dziedzinie niekwestionowanym autorytetem. Książki Astrid Lindgren zostały przetłumaczone na siedemdziesiąt trzy języki. Niektóre opowiadania pisarki doczekały się wielu ekranizacji.

Charakter twórczości

Za swoje książki Astrid Lindgren otrzymała wiele nagród zarówno w Szwecji, jak i zagranicą. Jej opowiadania należą do kanonu literatury dziecięcej.

To co charakterystyczne dla pisarstwa Astrid Lindgren, to przede wszystkim wielki humor, który wyparł obecne w literaturze szwedzkiej moralizatorstwo. Ciekawe w powieściach Lindgren są trafne obserwacje typów psychologicznych, a także całego ówczesnego społeczeństwa.

Śmierć i pogrzeb

Astrid Lindgren zmarła w wieku dziewięćdziesięciu pięciu lat, 28 stycznia 2002 roku w Sztokholmie. Jej pogrzeb stał się wielkim wydarzeniem w całej Szwecji. Na uroczystościach pojawiło się wiele znamienitych osobistości z całego kraju.

Ciekawostki o Astrid Lindgren

  • Lindgren znajduje się na 18 pozycji listy najczęściej tłumaczonych pisarzy. ~gość
  • W 1996 roku Rosyjska Akademia Nauk nadała jednej z asteroid nazwę 3204 Lindgren na cześć pisarki. ~gość
  • W 1946 rozpoczęła pracę w wydawnictwie Rabén & Sjögren, gdzie przepracowała 25 lat. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Astrid Lindgren znaleźć można w książce "Dzienniki z lat wojny 1939-1945" (wyd. Nasza Księgarnia).

Sławni Kawalerowie Orderu Uśmiechu

Książki o Astrid Lindgren

Ja także żyłam! Korespondencja

Astrid Lindgren / Louise Hartung

0
(0)

29.95


Zamawiając w księgarni Bonito.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł. W kilkunastu polskich miastach możliwy jest też bezpłatny odbiór osobisty.
Dzienniki z lat wojny 1939-1945

Astrid Lindgren

0
(0)

39.90


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Twoje listy chowam pod materacem. Korespondencja 1971–2002

Astrid Lindgren / Sara Schwardt

0
(0)

65.90


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Astrid Lindgren:

Biografia 5 książek 3 ciekawostki znak zodiaku

Pełne nazwisko

Astrid Anna Emilia Lindgren

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

115. rocznica urodzin Astrid Lindgren

20. rocznica śmierci Astrid Lindgren

Miejsce urodzenia
Astrid Lindgren

Näs, Vimmerby, Szwecja

Näs, Vimmerby, Szwecja

Data śmierci
Astrid Lindgren

28/01/2002

w wieku 94 lat

Miejsce śmierci
Astrid Lindgren

Sztokholm, Szwecja

Sztokholm, Szwecja

Znak Zodiaku
Astrid Lindgren

♏ Skorpion

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 30.71 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.