Kim był ...

Andrzej Kopiczyński

Polski aktor filmowy i teatralny. ✝ 82.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Andrzeja Kopiczyńskiego

Andrzej kopiczyński to znany polski aktor teatralny oraz filmowy, znany z wielu zjawiskowych ról w najpopularniejszych Polskich serialach.

Andrzej Kopiczyński urodził się 15 kwietnia 1934 roku. Swoje aktorskie wykształcenie zdobywał na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, którą ukończył w 1958 roku. Od tego czasu aż do 2013 roku regularnie występował na deskach teatrów i ekranie telewizji. Debiutem aktora był film „Prawdziwy koniec wielkiej wojny”, który został nakręcony w 1958. Na przestrzeni swojej bogatej kariery teatralnej, aktor występował między innymi w Teatrze w Olsztynie, Teatrze Współczesnym w Bydgoszczy, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Bałtyckim w Koszalinie oraz Szczecińskim Teatrze Dramatycznym, w którym przepracował 7 lat (1963-1970). Kolejne lata to dynamiczny rozwój kariery na Warszawskiej scenie teatralnej, gdzie Andrzej Kopiczyński występował w Teatrze Narodowym, Teatrze Rozmaitości, Teatrze na Woli oraz Teatrze Kwadrat.

Aktor zdobył największą popularność w serialu pod tytułem Czterdziestolatek, który kręcony był w latach 1974-1977. Po ogromnym sukcesie postanowiono nakręcić kontynuację pod tytułem 40-latek. 20 lat później. Ponadto aktor miał okazję zagrać rolę Mikołaja Kopernika w serialu pod tytułem Kopernik. W ramach swojej popularności aktor zagrał również w kilku reklamach telewizyjnych.

Andrzej Kopiczyński jest wielokrotnym laureatem nagród i odznaczeń, między innymi Srebrny Gwóźdź Sezonu, Nagroda za najlepszą pierwszoplanową rolę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych czy Złoty Krzyż Zasługi.

Aktor miał okazję wielokrotnie występować jako gościnny uczestnik innych znany seriali, takich jak 07 zgłoś się, Świat według Kiepskich, Lokatorzy czy Plebania. W karierze aktora pojawiła się również okazja do uczestnictwa w dubbingu popularnej bajki Garfield 2.

Prywatnie Andrzej Kopiczyński był 3-krotnie żonaty. W 2014 roku zdiagnozowano u niego Alzheimera, co było bezpośrednią przyczyną śmierci 2 lata później, w 2016 roku.

Książki o Andrzeju Kopiczyńskim

Jak być kochanym – Andrzej Kopiczyński

Krystyna Gucewicz

0
(0)

17.80


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Andrzeju Kopiczyńskim:

Biografia 1 książka znak zodiaku

Andrzej Kopiczyński

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

88. rocznica urodzin Andrzeja Kopiczyńskiego

6. rocznica śmierci Andrzeja Kopiczyńskiego

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Andrzeja Kopiczyńskiego

Międzyrzec Podlaski, Polska

Międzyrzec Podlaski, Polska

Data śmierci
Andrzeja Kopiczyńskiego

13/10/2016

w wieku 82 lat

Miejsce śmierci
Andrzeja Kopiczyńskiego

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Miejsce pochówku
Andrzeja Kopiczyńskiego

Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Znak Zodiaku
Andrzeja Kopiczyńskiego

♈ Baran

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Sławek Skonieczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.