Piotr Fronczewski

Kim jest Piotr Fronczewski?

Wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. 75 lat(a)

Data urodzenia: (sobota)
Znak Zodiaku: ♊ Bliźnięta
Miejsce urodzenia: Łódź, Polska 🗺️
Wzrost: 178 cm
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza
Wiek: 75
Znasz więcej faktów z życia Piotra Fronczewskiego? Dodaj komentarz.

Książki o Piotrze Fronczewskim

0
(0)

Autor:
Marcin Mastalerz / Piotr Fronczewski
Wydawnictwo:
Znak
Ja, Fronczewski
Nie ma Polaka, którzy nie znałby tego pięknego głosu. Znaku rozpoznawczego najwszechstronniejszego polskiego aktora, wybitnego w każdym swoim wcieleniu: teatralnym, filmowym, telewizyjnym, kabaretowym (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Postać Franka Kimono była połączeniem panującej w latach 80. mody na wschodnie sztuki walki z folklorem warszawskim. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Piotrze Fronczewskim znaleźć można w książce "Ja, Fronczewski" (wyd. Znak).


Życiorys Piotra Fronczewskiego

Piotr Fronczewski urodził się 8 czerwca 1946 roku w Łodzi. Znany również pod pseudonimem Franek Kimono, Crazy Zdzich, oraz Pan Kimono.

Swój debiut aktorski zaliczył jeszcze jako dziecko. Mając 12 lat, wystąpił w filmie „Wolne Miasto” reżyserii Stanisława Różewicza, rozpoczynając tym samym niezwykle barwną karierę. Z tym samym reżyserem pracował również 9 lat później przy „Westerplatte”. W międzyczasie brał udział w słuchowiskach radiowych, oraz w spektaklach Teatru Syrena, gdzie pracował jego ojciec.

Swój talent mógł w pełni zaprezentować rok po ukończeniu Wydziału Aktorskiego na PWST (1968). Angaż w warszawskim Teatrze Współczesnym pozwolił mu sprawdzić i oszlifować swoje umiejętności przy rolach takich jak Aleks w spektaklu „Litość Boga” Jeana Cau (1972, reż. Maciej Englert), czy Arlekin w „Królu Jeleniu” Carlo Gozziego (1972, reż. Giovanni Pampiglione). Pośród teatrów, najdłuższą i najbardziej obfitą relację nawiązał z Teatrem Dramatycznym, występując na jego deskach pełną dekadę. To w tym miejscu wcielał się w Ryżuchina z „Człowieka znikąd” (1972, reż. Ludwik Renè), oraz samego Bartleby z „Bartleby – Zawieyski” (1973, reż. Witold Skaruch). W późniejszych latach można było zobaczyć Fronczewskiego w dziełach wystawianych przez Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Ateneum i Teatr 6.

Nadzwyczajny talent aktorski rozwijał nie tylko w teatrze, ale także grając w filmach i serialach. Wielokrotnie jednocześnie kręcono z nim sceny do kilku różnych produkcji. Na ekranach kin można było zobaczyć Fronczewskiego w takich dziełach jak „Jak rozpętałem II wojnę światową” (1969), „Ziemia obiecana” (1974), „Znachor” (1981). Serca dzieci zdobył, wcielając się w tytułową postać „Akademii Pana Kleksa” (1983) we wszystkich częściach serii. Wśród ról serialowych, z pewnością najbardziej znaną jest postać Jacka Kwiatkowskiego z „Rodziny zastępczej” (1999-2009).

Piotr Fronczewski poza aktywnością aktorską, pokazał się widowni także jako muzyk, nagrywając 2 płyty disco, mające charakter prześmiewczy. Brał udział w kabaretach, użyczał głosu w dubbingach filmowych, grach, nagrywał e-booki, a w czasach pandemii (2020) angażował się w e-spektakle. Od początku swojej obecności na scenie, systematycznie zdobywał najważniejsze nagrody aktorskie. Wśród Złotych Gron, Wiktorów, Złotych Mikrofonów, czy własnym odcisku dłoni na Promenadzie Gwiazd, najbardziej cenił sobie nagrodę za perfekcyjne aktorstwo w interpretacji wiersza „Lokomotywa” autorstwa Juliana Tuwima (1980), oraz tytuł Najprzyjemniejszego Aktora w spektaklu Cyrano de Bargarac (1981).Cytaty Piotra Fronczewskiego

(…) byłem jako dziecko i jestem nadal jako ktoś, mam nadzieję, dojrzały, nieśmiałym, wstydliwym człowiekiem. To, niestety, towarzyszy mi także w zawodzie. Komplikuje. Bywa uciążliwe. Tego chyba nie ma w sobie młode pokolenie aktorów, które jest odważne, twarde, bez kompleksów. Oni wiedzą, że świat jest teatrem i umieją z tego skorzystać, także poza zawodem aktorskim. Natomiast moja generacja wychowała się w pewnej pokorze wobec świata i sztuki.

Nadesłane przez: gość

Jak widać, nie ma dziś w filmach polskich zapotrzebowania na aktorów wyposażonych w przyzwoity warsztat. Dziś w filmie grają wszyscy, łącznie z modelkami, dziennikarzami, piosenkarzami, sportowcami, kurami, motocyklami itd. Widocznie nie ma w filmie zapotrzebowania na takiego gościa jak ja. Ot co.

Nadesłane przez: gość

Zostałem chyba wyposażony przez naturę w skłonność do refleksji, melancholii, sentymentalizmu, smutków i smuteczków. Przyjmuję to z pokorą. Nie próbuję z tym walczyć, nauczyłem się z tym żyć i nie mam motywacji, by budzić w sobie jakiś szczególny, ekstatyczny entuzjazm do życia.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Piotra Fronczewskiego

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Piotrze Fronczewskim

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Piotra Fronczewskiego

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Piotr Fronczewski przychodzi na świat w miejscowości Łódź, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Piotra Fronczewskiego

Miejsce urodzenia:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Piotra Fronczewskiego? Edytuj tę stronę.

Grafika: Paweł Matyka, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim jest Piotr Fronczewski?

Wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Ile wzrostu ma Piotr Fronczewski?

Piotr Fronczewski ma 178 cm wzrostu.

Kiedy urodził się Piotr Fronczewski?

Piotr Fronczewski urodził się 08/06/1946.

Gdzie urodził się Piotr Fronczewski?

Piotr Fronczewski urodził się w miejscowości Łódź, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności