Paweł Matyka, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
Piotr Fronczewski urodził się 8 czerwca 1946 roku w Łodzi. Znany również pod pseudonimem Franek Kimono, Crazy Zdzich, oraz Pan Kimono.
Swój debiut aktorski zaliczył jeszcze jako dziecko. Mając 12 lat, wystąpił w filmie „Wolne Miasto” reżyserii Stanisława Różewicza, rozpoczynając tym samym niezwykle barwną karierę. Z tym samym reżyserem pracował również 9 lat później przy „Westerplatte”. W międzyczasie brał udział w słuchowiskach radiowych, oraz w spektaklach Teatru Syrena, gdzie pracował jego ojciec.
Swój talent mógł w pełni zaprezentować rok po ukończeniu Wydziału Aktorskiego na PWST (1968). Angaż w warszawskim Teatrze Współczesnym pozwolił mu sprawdzić i oszlifować swoje umiejętności przy rolach takich jak Aleks w spektaklu „Litość Boga” Jeana Cau (1972, reż. Maciej Englert), czy Arlekin w „Królu Jeleniu” Carlo Gozziego (1972, reż. Giovanni Pampiglione). Pośród teatrów, najdłuższą i najbardziej obfitą relację nawiązał z Teatrem Dramatycznym, występując na jego deskach pełną dekadę. To w tym miejscu wcielał się w Ryżuchina z „Człowieka znikąd” (1972, reż. Ludwik Renè), oraz samego Bartleby z „Bartleby – Zawieyski” (1973, reż. Witold Skaruch). W późniejszych latach można było zobaczyć Fronczewskiego w dziełach wystawianych przez Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Ateneum i Teatr 6.
Nadzwyczajny talent aktorski rozwijał nie tylko w teatrze, ale także grając w filmach i serialach. Wielokrotnie jednocześnie kręcono z nim sceny do kilku różnych produkcji. Na ekranach kin można było zobaczyć Fronczewskiego w takich dziełach jak „Jak rozpętałem II wojnę światową” (1969), „Ziemia obiecana” (1974), „Znachor” (1981). Serca dzieci zdobył, wcielając się w tytułową postać „Akademii Pana Kleksa” (1983) we wszystkich częściach serii. Wśród ról serialowych, z pewnością najbardziej znaną jest postać Jacka Kwiatkowskiego z „Rodziny zastępczej” (1999-2009).
Piotr Fronczewski poza aktywnością aktorską, pokazał się widowni także jako muzyk, nagrywając 2 płyty disco, mające charakter prześmiewczy. Brał udział w kabaretach, użyczał głosu w dubbingach filmowych, grach, nagrywał e-booki, a w czasach pandemii (2020) angażował się w e-spektakle. Od początku swojej obecności na scenie, systematycznie zdobywał najważniejsze nagrody aktorskie. Wśród Złotych Gron, Wiktorów, Złotych Mikrofonów, czy własnym odcisku dłoni na Promenadzie Gwiazd, najbardziej cenił sobie nagrodę za perfekcyjne aktorstwo w interpretacji wiersza „Lokomotywa” autorstwa Juliana Tuwima (1980), oraz tytuł Najprzyjemniejszego Aktora w spektaklu Cyrano de Bargarac (1981).
Ja, Fronczewski
Nie ma Polaka, którzy nie znałby tego pięknego głosu. Znaku rozpoznawczego najwszechstronniejszego polskiego aktora, wybitnego w każdym swoim wcieleniu: teatralnym, filmowym, telewizyjnym, kabaretowym (...)
(…) byłem jako dziecko i jestem nadal jako ktoś, mam nadzieję, dojrzały, nieśmiałym, wstydliwym człowiekiem. To, niestety, towarzyszy mi także w zawodzie. Komplikuje. Bywa uciążliwe. Tego chyba nie ma w sobie młode pokolenie aktorów, które jest odważne, twarde, bez kompleksów. Oni wiedzą, że świat jest teatrem i umieją z tego skorzystać, także poza zawodem aktorskim. Natomiast moja generacja wychowała się w pewnej pokorze wobec świata i sztuki.
Nadesłane przez: gość
Jak widać, nie ma dziś w filmach polskich zapotrzebowania na aktorów wyposażonych w przyzwoity warsztat. Dziś w filmie grają wszyscy, łącznie z modelkami, dziennikarzami, piosenkarzami, sportowcami, kurami, motocyklami itd. Widocznie nie ma w filmie zapotrzebowania na takiego gościa jak ja. Ot co.
Nadesłane przez: gość
Zostałem chyba wyposażony przez naturę w skłonność do refleksji, melancholii, sentymentalizmu, smutków i smuteczków. Przyjmuję to z pokorą. Nie próbuję z tym walczyć, nauczyłem się z tym żyć i nie mam motywacji, by budzić w sobie jakiś szczególny, ekstatyczny entuzjazm do życia.
Nadesłane przez: gość
Wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
Piotr Fronczewski ma 178 cm wzrostu.
Piotr Fronczewski urodził się 08/06/1946.
Piotr Fronczewski urodził się w miejscowości Łódź, Polska.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności