Kim był ...

Andrzej Czernecki

Polski przedsiębiorca, poseł, filantrop i polityk. ✝ 72.


Czytaj dalej

Życiorys Andrzeja Czerneckiego

Andrzej Czernecki urodził się  21 maja 1939, a zmarł 18 maja 2012. Był polskim przedsiębiorcą, filantropem, politykiem, a nawet posłem na Sejm. Założył Fundację EFC, działającą na rzecz edukacji.

Czernecki ukończył studia z zakresu fizyki jądrowej na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas stypendium naukowego w Austrii poznał amerykańskiego producenta sprzętu laboratoryjnego, który uczynił go przedstawicielem na Polskę i Rosję.

Czernecki założył jednak własną, prywatną firmę zajmującą się produkcją pipet – Plastomed. Spółki z jego grupy (HTL) zajmowały się też produkcją nakłuwaczy i lancetów dla diabetyków.

Wkrótce holding pod kontrolą Czerneckiego stał się największym na świecie producentem nakłuwaczy, a także jednym z największych producentów lancetów. Przedsiębiorca sprzedał część swoich udziałów w spółkach w 2005 i 2009 roku.

Chciał bowiem skoncentrować się na działalności społecznej i charytatywnej. Ufundował wspomniana już fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC. Równolegle Czernecki działał też w polityce.

W 1991 roku został posłem na Sejm I kadencji, a później dostał się do Sejmu II kadencji. Z polityki wycofał się w 1996 roku. Dzięki swojej działalności znalazł się na liście najbogatszych Polaków tygodnika Wprost w 2011 roku, na miejscu 60. Swój majątek spieniężył jednak przed śmiercią i przekazał na działalność filantropijną. 

Andrzej Czernecki był jednym z największych polskich biznesmenów. Zawojował ponad połowę światowego rynku w dziedzinie sprzedaży precyzyjnych urządzeń, niezbędnych do wykonywania podstawowych analiz medycznych.

Sprzedawane urządzenia były jego własnym dziełem – sam je opracował, opatentował i wyprodukował, a tego w warunkach globalnej konkurencji nie osiągnął żaden inny przedsiębiorca w Polsce.

W życiu Czernecki kierował się ideami swojego ojca. W 2009 roku uruchomił fundusz stypendialny jego imienia, czyli Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC. Wiedział też, kiedy należy wycofać się z branży i poświęcić realizacji własnych, prywatnych planów życiowych.

W jednym z wywiadów przeprowadzonych w 2009 roku powiedział:

Wycofam się z tej działalności i z biznesu w ogóle. Dlaczego? Efekt głębszych przemyśleń życiowych. Czy wyścig o kolejne segmenty rynku, pojedynki marketingowe, optymalizacja produkcji – mają być sensem dalszego życia? Źródłem największej satysfakcji? Czas na spokojną refleksję, zwolnienie, zajęcie się czymś całkiem innym, co przyniesie więcej przyjemności. Bo w pewnym momencie życia warto zająć się spełnianiem własnych marzeń.

Czernecki zmarł po długiej walce z rakiem. Został pochowany w rodzinnym grobie na warszawskich Powązkach. Jego pracę i życiową misję kontynuują jednak synowie – Igor i Andrzej.

Warto odnotować również, że Polska Rada Biznesu ustanowiła na jego cześć Nagrodę PRB im. Andrzeja Czerneckiego, którą przyznaje za działalność społeczną.

Nie wiadomo co czeka firmę Czerneckiego, ale analitycy rynku zapowiadają HTL udaną przyszłość, ponieważ przed producentami tego typu narzędzi laboratoryjnych otwierają się coraz lepsze perspektywy. 

Najbogatsi ludzie na świecie i w Polsce Polscy posłowie

Andrzej-Czernecki

Rocznice

W roku 2024 przypada:

85. rocznica urodzin Andrzeja Czerneckiego

12. rocznica śmierci Andrzeja Czerneckiego

Obywatelstwo

Polska

Powiązanie z miejscami

Data śmierci
Andrzeja Czerneckiego

18/05/2012

w wieku 72 lat

Miejsce pochówku
Andrzeja Czerneckiego

cmentarz Powązkowski w Warszawie

Wykształcenie
Andrzeja Czerneckiego

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Działalność polityczna
Andrzeja Czerneckiego

Znak Zodiaku
Andrzeja Czerneckiego

♊ Bliźnięta

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.