Adolf Loos

Austriacki architekt. ✝ 62.

Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 62 lat
Znak Zodiaku: ♐ Strzelec
Miejsce urodzenia: Brno, Czechy
Miejsce śmierci: Wiedeń, Austria
W roku 2019 przypada: 149. rocznica urodzin i 86. rocznica śmierci.
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Dom towarowy Goldmann & Salatsch w Wiedniu nazywany jest domem bez brwi, a po jego powstaniu wybuchł skandal i sam cesarz Franciszek Józef kazał przyozdobić fasadę. ~gość

Życiorys Adolfa Loos

Adolf Loos urodził się 10 grudnia 1870 roku w Brnie. Publicysta, teoretyk, znany prekursor modernizmu, w końcu architekt, który twierdził, że ornament to zbrodnia.

Wiek młodzieńczy i edukacja

Adolf Loos nie należał do zbyt bystrych uczniów. Miał problemy w szkole, ledwo udało mu się zdać maturę. Jednak studiował w Rechenbergu oraz w Dreźnie. Kiedy miał dziewięć lat zmarł jego ojciec, rzeźbiarz, a zarazem właściciel zakładu kamieniarskiego i kamieniołomu. Młody Loss nie chciał przejąć rodzinnej firmy i w 1893 roku matka, przed którą chciał uciec, kupiła mu bilet do Ameryki. Zatrzymał się w Pensylwanii u stryja, po śmierci którego musiał podejmować się różnych zajęć, by zarobić na powrót do Europy. Jego praca u krawca czy w restauracji miała wpływ na jego późniejsze projekty.

Powrót do Europy

W 1886 roku Loss wrócił do Wiednia i podjął pracę w biurze architektonicznym Karla Mayredera, ówczesnego szefa urzędu ds. urbanistyki miasta. W 1897 roku założył własne biuro projektowe. Pierwszy jego projekt to wnętrze Café Museum, a że Loss nie uznawał ornamentów, wnętrze było go pozbawione, przez co przezwane zostało Café Nihilism. Związany był z Secesją Wiedeńską, ale szybko rozstał się z nią, zostając jej krytykiem.

Ornament i zbrodnia, czyli ewolucyjna koncepcja kultury

Esej „Ornament i zbrodnia” wydany w 1908 roku potwierdza podejście Lossa do ornamentu, który zdecydowanie odrzucał, bowiem w ówczesnym nowoczesnym świecie był dla niego stratą czasu i pieniędzy. Loss nie akceptował niczego, co było niepraktyczne, domy secesyjne piękne na zewnątrz, kompletnie niefunkcjonalne wewnątrz, łyżeczki zdobione tak, że nie można nimi jeść, itp. Dlatego np. kuchnia w domu Mullerów to absolutna „linia produkcyjna”- wszystko zaprojektowane w konkretnym celu, a zbędne bibeloty, pochowane.

Najważniejsze projekty

Najbardziej charakterystyczne projekty Adolfa Loosa znajdują się w Wiedniu. Zalicza się do nich dom towarowy Goldman & Salatsch, dom Steinera czy Kartner Bar. Ponadto znana jest także willa Mullerów w Pradze i dom Tristana Tzary w Paryżu. Jednak wskazać należy, że jego liczne prace teoretyczne zyskały większe uznanie niż budynki

Adolf Loss zmarł 23 sierpnia 1933 w Wiedniu.

Śmierć Adolfa Loos

Adolf Loos umiera 23/08/1933 w miejscowości Wiedeń, Austria.

Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Adolfa Loos

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Adolfa Loos (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Adolfie Loos

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Adolfa Loos

  • Adolf Loos przychodzi na świat w miejscowości Brno, Czechy.
  • Adolf Loos umiera w miejscowości Wiedeń, Austria.

Przydatne linki


Miejsca Adolfa Loos

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie