Kim był ...

Joseph Haydn

Kompozytor klasyczny. ✝ 77.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Josepha Haydn

Joseph Haydn był kompozytorem epoki klasycyzmu. Zalicza się go do grona tzw. trzech klasyków wiedeńskich (obok jego przyjaciela – Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena). Młodszy brat Josepha Haydna – Johann Michael – także był kompozytorem, tworzył głównie w Salzburgu.

Wykształcenie

haydnJoseph Haydn jako sześciolatek rozpoczął naukę muzyki. Później uczył się także gry na skrzypcach i fortepianie. W wieku 16 lub 17 lat zaczął zarabiać jako muzyk w Wiedniu. Akompaniował Nicoli Porpory, później został kompozytorem nadwornym hrabiego Morzina w Lukavec.

Kariera

Joseph Haydn w 1761 został nadwornym kompozytorem oraz wicekapelmistrzem na dworze węgierskiej rodziny Esterhazych. Tam pracował do 1790 roku, tworzył głównie opery. Po okresie pracy na dworze rozpoczął samodzielną karierę. Tworzył głównie w Wiedniu oraz Londynie. Zasłynął przede wszystkim z symfonii, komponował też jednak oratoria i msze.

Prywatnie

W Eisenstadt istnieje Ogród ziołowy Haydna. Kompozytor szukał tam wysieczenia i odpoczynku. Z żoną uprawiali w nim zioła i kwiaty. Ogród można za opłatą zwiedzać w zorganizowanych grupach.

Haydn przestał komponować w 1803 z powodu złego stanu zdrowia. Za jego ostatnie dzieła uważa się oratoria: „Stworzenie świata” oraz „Pory roku”.

Ciekawostki o Josephie Haydn

  • Po śmierci odcięto Haydnowi głowę - jego zwolennicy chcieli sprawdzić, gdzie umiejscowiony był geniusz artysty. Miejsca tego jednak nie odnaleźli. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Josephie Haydn znaleźć można w książce "Klasycy wiedeńcy - J. Haydn, W.A. Mozart..." (wyd. mamiko).

Książki o Josephie Haydn

Co wiemy o Josephie Haydn:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka znak zodiaku

Pełne nazwisko

Franz Joseph Haydn

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

290. rocznica urodzin Josepha Haydn

213. rocznica śmierci Josepha Haydn

Obywatelstwo

Austria

Miejsce urodzenia
Josepha Haydn

Rohrau, Austria

Rohrau, Austria

Data śmierci
Josepha Haydn

31/05/1809

w wieku 77 lat

Miejsce śmierci
Josepha Haydn

Wiedeń, Austria

Wiedeń, Austria

Znak Zodiaku
Josepha Haydn

♈ Baran

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.