Woody Allen

Kim jest Woody Allen?

Amerykański reżyser, aktor i producent. 85 lat(a)
Pełne nazwisko: Allen Stewart Konigsberg
Data urodzenia: (niedziela)
Znak Zodiaku: ♐ Strzelec
Miejsce urodzenia: Nowy Jork, Stany Zjednoczone 🗺️
Wiek: 85
Znasz więcej faktów z życia Woody'ego Allena? Edytuj tę stronę.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Został wyrzucony z wydziału filmowego Uniwersytetu Nowojorskiego. ~gość
  • Zna język francuski. ~gość
  • Jest wegetarianinem. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Woodym Allenie znaleźć można w książce "A propos niczego. Autobiografia" (wyd. Rebis).


Życiorys Woody'ego Allena

Woody Allen – a raczej: Allen Stewart Konigsberg – amerykański reżyser, aktor, scenarzysta, producent i muzyk przyszedł na świat 1 grudnia 1935 r. w Nowym Jorku. W 1952 r. zmienił nazwisko, ponieważ uważał, że nie zrobi kariery jako komik, nazywając się Konigsberg. Woody Allen studiował przez pewien czas na wydziale filmowym Uniwersytetu Nowojorskiego. Nie zaliczył jednak zajęć z filmu i został wyrzucony z uczelni po pierwszym roku.

Fot. Adam Bielawski CC SA

Występował w kafejkach w Greenwich Village, opowiadając skecze. Mając niecałe 20 lat trafił do telewizji i pisał scenariusze do programów satyrycznych. W 1965 Woody Allen napisał scenariusz do filmu „Co słychać, koteczku?” oraz zagrał w nim główną rolę. Rok później stworzył scenariusz oraz dokonał dubbingu japońskiego komedii szpiegowskiej „Kokusai himitsu keisatsu: Kagi no kagi” („Jak się masz, koteczku?”). W 1969 r. Woody Allen zasłynął jako reżyser, a także scenarzysta i odtwórca głównej roli filmu „Bierz forsę i w nogi”.

Współpracował ze swoimi partnerkami – Louise Lasser, z którą stworzył m.in. film „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać” (1972) oraz z Diane Keaton, którą obsadził w „Śpiochu” (1973), „Miłości i śmierci” (1975) i „Annie Hall” (1977). „Annie Hall” jest często określana najlepszym dziełem tego reżysera. Następnie Woody Allen zafascynował się aktorką Mią Farrow, którą obsadzał w niemal wszystkim swoich filmach aż do czasu ich rozstania.

Woody Allen często kreuje postaci do złudzenia podobne do niego samego – komików o żydowskim pochodzeniu, intelektualistów, gawędziarzy. Artysta był około 20 razy nominowany do Oscara. Otrzymał 3 statuetki – za reżyserię oraz scenariusz do „Annie Hall” oraz za scenariusz „Hannah i jej siostry”. Zasłynął także jako muzyk jazzowy, grywa na klarnecie w klubie Micheal’s Pub ze swoim zespołem „New Orleans Funeral and Ragtime Orchestra”.


Książki o Woodym Allenie

4
(1)

Autor:
Woody Allen
Wydawnictwo:
Rebis
A propos niczego. Autobiografia
Szczery, soczysty i błyskotliwy autoportret jednego z największych artystów naszych czasów! Z wyjątkową gawędziarską pasją Allen prowadzi nas od dzieciństwa i młodości na Brooklynie, przez prac (...)

Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi

Audiobook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
David Evanier
Wydawnictwo:
Świat Książki
Woody Allen Biografia
\"Tym co wyróżnia tę pracę jest nieprzeciętna erudycja jej autora. Evanier łączy rozmaite punkty widzenia, zagląda do bardzo wielu źródeł, także starych programów telewizyjnych i nieznanych w Polsce wywiadów prasowych, recenzji, a nawet zwierzeń byłych żon, tworząc portret Allena jakiego właściwie nikt do tej pory nie znał.\"

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)
Wydawnictwo:
Axis Mundi
Woody Allen Wywiady
\"Wywiady przeprowadzane przez wybitych amerykańskich dziennikarzy, którzy spotykali się z Woodym Allenem na różnych etapach jego kariery aż do 2015 roku i prowadzili z nim rozmowy i szczegółowe dyskusje o jego najpopularniejszych i najbardziej cenionych filmach. Wywiady pokazują Allena na przestrzeni lat – jako młodego filmowca, aktora i komika, a potem jako dojrzałego reżysera i…

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.0
(0)

Autor:
Tom Shone
Wydawnictwo:
Buchmann
Woody Allen Portret mistrza
Album zawierający 250 zdjęć, opisów, esejów i artykułów o życiu i twórczości Woody\'ego Allena.


Cytaty Woody'ego Allena

Brak przesłanych cytatów. Dodaj cytat

Wasze pytania dotyczące Woody'ego Allena

Brak przesłanych pytań. Dodaj pytanie

Wasze wspomnienia o Woodym Allenie

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj wspomnienie

Wydarzenia z życia Woody'ego Allena

Edytuj tę biografię, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Woody Allen przychodzi na świat w miejscowości Nowy Jork, Stany Zjednoczone.


Miejsca Woody'ego Allena

Miejsce urodzenia: /


Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Woody'ego Allena? Edytuj tę stronę.

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim jest Woody Allen?

Amerykański reżyser, aktor i producent.

Kiedy urodził się Woody Allen?

Woody Allen urodził się 01/12/1935.

Gdzie urodził się Woody Allen?

Woody Allen urodził się w miejscowości Nowy Jork, Stany Zjednoczone.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności