Kim jest ...

Św. Daniel Prorok

Święty kościoła katolickiego, postać biblijna, żydowski prorok, uważany za jednego z czterech wielkich proroków w Starym Testamencie, o życiu świętego opowiada Księga Daniela.


Czytaj dalej

Życiorys Św. Daniela

Święty Daniel to postać biblijna, którego imię znaczące „Bóg moim Sędzią” jest znane wśród wiernych z całego świata. Jest on głównym bohaterem Księgi Daniela, a także prorokiem pochodzenia żydowskiego.

Dzieciństwo oraz pierwsze lata młodości

Jak podają źródła, święty Daniel urodził się w zamożnej rodzinie żydowskiej wysoko postawionej w hierarchii narodu. W wieku zaledwie kilkunastu lat młody Daniel został wzięty do babilońskiej niewoli i wraz z innymi Żydami osadzony na dworze króla Nabuchodonozora II.

Chłopak postanowił odmawiać wystawnego życia w królewskim pałacu, oddając się w zamian służbie Bogu oraz życiu zgodnie z jego mądrościami. Co więcej, sny Daniela zawierały elementy biblijne oraz liczne przepowiednie.

Biblia podaje również, że w swoich snach mężczyzna miał spotkać się z samym Bogiem. Spotykając na swojej drodze Baltazara, Daniel objaśnił mu znaczenie napisów na ścianie, brzmiących „królestwo miało wkrótce upaść”. Tak też się stało – następca króla został zabity, a Persowie podbili Babilonię.

Działalność

Kiedy Persom udało się zdobyć pałac, mianowali oni świętego Daniela jednym z najważniejszych urzędników w królestwie. Ludność jednak zazdroszcząca władzy oraz wysokiej pozycji w kraju, zaczęła przeciwko niemu spiskować i w ramach zmowy rozpowszechniać nieprawdziwe informacje.

Władze rządowe potraktowały jednak te oskarżenia jako prawdziwe i w ramach kary Daniel został wrzucony do jaskini lwów.

Wtedy zdarzył się cud, stanowiący przełomowy moment w życiu biblijnego proroka. Bóg, objawiwszy się, uratował mężczyźnie życie, opowiadając mu w tajemnicy także o swoich planach na przyszłość dotyczących państwa.

Proroctwa Daniela uznawane są za jedną z najważniejszych i najbardziej wiarygodnych ksiąg Starego Testamentu, mających swoje źródła zarówno pod względem historycznym, jak i archeologicznym, a także paleograficznym.

To właśnie święty prorok Daniel przepowiedział dokładny czas pierwszego przyjścia, a także objawienia się Mesjasza. Miał się on objawić się mieszkańcom Izraela jako Masziah Nagid.

Wydarzenie to miało nastąpić jednak dopiero po upływie równo siedemdziesięciu tygodni, przed zburzeniem Drugiej świątyni oraz wraz z chwilą powstania Tysiącletniego Królestwa.

Miał On przyjść dwukrotnie – jako Cierpiący Sługa oraz Zwycięski Król. Swoją przepowiednię ogłosił wówczas, gdy już wiedział, że niewola babilońska skłania się powoli ku końcowi, a skazani na klęskę Persowie niedługo opuszcza królestwo.

Legendy związane ze śmiercią i schyłek życia

Istnieje wiele niedopowiedzeń oraz legend związanych ze śmiercią, oraz położeniem grobowca świętego Daniela. Zwykło się powiadać, że grób proroka stanowi sześć następujących miast, do których zaliczamy między innymi Uzbekistan czy Babilon.

Jak mówi żydowska tradycja, jedna strona grobowca należała do biednych, natomiast ta znajdująca się po drugiej stronie rzeki – do zamożnych. Co więcej, połowy ryb w tych okolicach zostały kategorycznie zabronione.

Według legend ryby lśniły złotem, natomiast osoby, które zgrzeszyły, tonęły w rzece. Każda osoba, która dotknęła lub próbowała podkopać pobliski kamień, ginęła wskutek porażenia piorunem.

Św. Daniel Prorok

Lata aktywności
Św. Daniela

Od 0700 r.

Zawód
Św. Daniela

Znany głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.