Stanisław Grzesiuk – urodzony 6 maja 1918 roku, w Małkowie obok Cycowa. Zmarł 21 stycznia 1963 roku w Warszawie. Z zawodu elektromechanik, znany wykonawca warszawskich ballad podwórkowych, zasłynął jako pisarz.
W roku 1940 pojmany podczas łapanki i przewieziony do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, gdzie był więziony do roku 1945. Swoje wspomnienia z tego okresu opisał w książce pt.”Pięć lat kacetu” (1958r.)
Nazywany bardem Czerniakowa, gdzie spędził całe dzieciństwo oraz młodość – Grzesiuk opisuje obyczaje proletariackie w książce pt. „Boso, ale w ostrogach” z 1959r.
Od roku 1947 chorował i leczył się na gruźlicę płuc, co było skutkiem przebywania w niemieckich obozach. Przebywał w sanatoriach, przeszedł dwie operacje, a swoją walkę z chorobą opisał w książce zatytułowanej „Na marginesie życia”, wydanej rok po jego śmierci (1964 r.) Zmarł na gruźlicę. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
W roku 1979 jego imieniem nazwano jedną z warszawskich ulic, w dzielnicy Czerniaków. W 2006r. miała miejsce realizacja filmu pt. „Grzesiuk, chłopak z ferajny”, w 2018r. nakręcono kolejny film dokumentalny pt.”Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”, w którym wystąpiła wnuczka Stanisława Grzesiuka.
Pięć lat kacetu w.2013 – Stanisław Grzesiuk
Autor jest jednym z nielicznych, któremu udało się przeżyć koszmar wojny i obozu koncentracyjnego. Jak sam twierdzi, napisał te wspomnienia, aby były świadectwem dla przyszłych pokoleń, aby nie (...)
Pakiet Kultowa Trylogia Grzesiuka. Boso, ale w ostrogach / Pięć lat kacetu / Na marginesie życia
Kultowa trylogia po raz pierwszy bez skreśleń i cenzury! Z okazji 100-lecia urodzin słynnego barda Czerniakowa porównano pierwsze wydania książek z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte pr (...)
Na marginesie życia
Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury. Ostatnia część kultowej trylogii Stanisława Grzesiuka. Pisana pod koniec życia Autora, świadomego jak niewiele czasu mu zostało. Opowieść, bez której ni (...)
Pięć lat kacetu
Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury. Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen. Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuj (...)
Klawo, jadziem!
Nieznane opowiadania i felietony barda warszawskiej ulicy Czytelnicy pokochali Stanisława Grzesiuka – autora kultowej trylogii – za humor, honor i prawdę. Nikt poza najbliższymi nie (...)
Grzesiuk. Król życia
\"Mówił, że nie jest pisarzem, a napisał trzy książki, które przeczytało kilka milionów Polaków. Mówił, że nie jest muzykiem, a nagrał dziesiątki piosenek, w których ocalił od zapomnienia przedwojenną Warszawę. Stanisław Grzesiuk był legendarnym bardem stolicy, jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść, zna kilka pokoleń Polaków. W swojej najsłynniejszej książce Boso, ale…
Przed wojną i po wojnie nigdy nie bluźniłem tak, jak bluźniłem w obozie. Krzyczeli nieraz na mnie kupą: „Zamknij mordę, czego ty tak bluźnisz” – „To wy módlcie się za siebie i za mnie, a ja będę klął za siebie i za was wszystkich” – odpowiedziałem.
Nadesłane przez: gość
Wyzwolenie z obozu Mauthausen-Gusen.
Polski pisarz i pieśniarz.
Na gruźlicę chorował od 1947, było to konsekwencją pobytu w obozie. Po dwóch operacjach i wielu pobytach w sanatoriach, zmarł i pochowany został na cmentarzu na Powązkach.
Stanisław Grzesiuk przeżył dokładnie 44 lat.
Stanisław Grzesiuk urodził się 06/05/1918.
Stanisław Grzesiuk zmarł 21/01/1963.
Stanisław Grzesiuk urodził się w miejscowości Małków, Polska.
Stanisław Grzesiuk zmarł w miejscowości Warszawa, Polska.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności
Skomentuj