Kim był ...

Pol Pot

Dyktator Kambodży, jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. ✝ 72.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Pol Pota

Pol Pot, który prawdopodobnie urodził się 19 maja 1925 r. w Prek Sbauv i naprawdę nazywał się Saloth Sar. Inaczej zwany był również „Brat Numer Jeden” czy „Wujek Sekretarz”. Zmarł 15 kwietnia 1998 r. w Along Veng.

Z zawodu był nauczycielem. Poza tym zajmował się działalnością polityczną, w związku z czym był członkiem Komunistycznej Partii Kambodży oraz przywódcą Czerwonych Khmerów. Co najważniejsze, w okresie od 17 kwietnia 1975 r. do 7 stycznia 1979 r., był dyktatorem Kambodży.

Rodzice, w 1934 r. wysłali Pol Pota do klasztoru buddyjskiego Botum Vaddei gdzie spędził rok ucząc się czytać i pisać po khmersku. W 1949 r. rozpoczął studia w Paryżu, gdzie wstąpił do Związku Studentów Khmerskich, z ramienia którego w 1950 r. pojechał do Jugosławii, gdzie pracował przy budowie autostrady.

Prawdopodobnie jesienią lub zimą 1951 r. Pol Pol został członkiem Cercle Marxiste, gdzie zapoznawał się z dziełami komunistycznymi. Do gustu przypadł mu stalinizm, będący oficjalną ideologią Francuskiej Partii Komunistycznej. Jednocześnie stracił zainteresowanie studiami i związał się z Francuską Partią Komunistyczną będącą organizacją antyintelektualną.

Z uwagi na niezdane egzaminy i utratę stypendium, 15 grudnia 1952 r. zaokrętował się na SS „Jamaique” w ten sposób wracając do Kambodży.

W 1960 r. został współzałożycielem Robotniczej Partii Kambodży, która z czasem uległa przekształceniu w Komunistyczną Partię Kambodży. W okresie od 1963 r. do 1979 r. Pol Pot pełnił funkcję sekretarza generalnego tej partii. Swoimi działaniami Pol Pot zdominował partię komunistyczną, tworząc w niej anty-wietnamską frakcję znaną m.in. jako Czerwoni Khmerowie.

1975 r. to okres obalenia rządu przez Czerwonych Khmerów i dojście Pol Pota do najwyższej władzy. Oficjalnie objął stanowisko premiera. Zmienił on nazwę kraju na Demokratyczna Kampucza i tym samym rozpoczął okres jednej z najkrwawszych dyktatur XX wieku.

W latach 1984-1985 została przeprowadzona ofensywa wojsk rządowych i wietnamskich, która doprowadziła do wyparcia z kraju Czerwonych Khmerów. Pol Pot ogłosił przejście na polityczną emeryturę, jednak w rzeczywistości stał na czele ruchu pod kryptonimem „87” i „Brat nr 1”.

W 1997 r. urządzono proces pokazowy Pol Pota, skazując go na dożywotni areszt domowy, w którym zmarł kilka miesięcy później.

Wielu badaczy i środowiska opiniotwórcze uważają go za twórcę najskrajniejszej formy totalitaryzmu w historii ludzkości.

Książki o Pol Pocie

Pol Pot. Pola śmierci

Philip Short

0
(0)

40.07


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Pol Pocie:

Biografia 1 książka znak zodiaku

Pełne nazwisko

ប៉ុល ពត

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

97. rocznica urodzin Pol Pota

24. rocznica śmierci Pol Pota

Obywatelstwo

Cambodia

Miejsce urodzenia
Pol Pota

Prek Sbauv, Kambodża

Prek Sbauv, Kambodża

Data śmierci
Pol Pota

15/04/1998

w wieku 72 lat

Miejsce śmierci
Pol Pota

Anlong Veng, Kambodża

Anlong Veng, Kambodża

Miejsce pochówku
Pol Pota

’Ânlóng Vêng

Znak Zodiaku
Pol Pota

♉ Byk

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.