Kim był ...

Nikola Tesla

Serbski inżynier, wynalazca. ✝ 86.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Nikoli Tesli

Nikola Tesla – serbski inżynier, sławny wynalazca urodził się 10 lipca 1856 r. w Smiljanie. Uznaje się go za autora dziesiątków niesamowitych wynalazków, które na dobre zapisały się w historii, a nawet zmieniły jej bieg.

Nikola Tesla miał zostać prawosławnym duchownym, jak jego ojciec, jednak wskutek interwencji miejscowego nauczyciela przyznano mu stypendium naukowe. Dzięki temu młody Nikola wyjechał na studia inżynierskie do Grazu, gdzie zwrócono uwagę na jego zdolności i liczne talenty.

Po zakończeniu nauki wyjechał do Budapesztu, gdzie wpadł na swój pierwszy pomysł, czyli konstrukcję obrotowego silnika na prąd przemienny. Sprzedaż urządzenia pozwoliła mu na wymarzony wyjazd do Paryża, gdzie podjął pracę w słynnym Continental Edison Company, produkującej w oparciu o patenty Edisona.

Kiedy jednak dzięki swojej błyskotliwości oraz zapobiegawczości Nikola Tesla uratował dobre imię firmy i nie został za to wynagrodzony, złożył wymówienie i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by osobiście spotkać się z Edisonem. Mimo iż doświadczony naukowiec był raczej odpychającą postacią, Tesla postanowił zatrudnić się w jego laboratorium, gdzie z sukcesami wprowadzał swoje innowacje w życie. Ekscentryczny Edison zwolnił go jednak po tym, jak Tesla zaproponował wykorzystanie prądu przemiennego w jego elektrowniach.

Odtąd naukowiec musiał ciężko pracować, aby zarobić na chleb, m.in. jako kopacz rowów. Dzięki poznaniu właścicieli Western Union Telegraph Company jego los znów się jednak odmienił – wynalazca założył swoją Tesla Electric Light Company, która stała się jedną z największych tego typu firm w Stanach Zjednoczonych. Tesla zrewolucjonizował rynek elektryczny, budując elektrownie prądu przemiennego. Wciąż pracował nad kolejnymi wynalazkami, jednym z nim było radio. W opatentowaniu urządzenia o kilka dni ubiegł go niestety Marconi, którego dodatkowo uhonorowano nagrodą Nobla.

Tesla zajął się konstrukcją maszyn sterowanych radiowo, pod koniec życia zaś starał się opracować koncepcję wolnej energii.

Naukowiec zmarł 7 stycznia 1943 r. w Nowym Jorku wskutek zakrzepu tętnicy wieńcowej. Z hotelowego apartamentu wynalazcy zniknęły jego naukowe zapiski.

Ciekawostki o Nikoli Tesli

  • Jest autorem ok. 300 patentów. ~gość
  • Cierpiał na oystersaritisfobię - paniczny strach przed perłami. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Nikoli Tesli znaleźć można w książce "Nikola Tesla. Zapomniany geniusz" (wyd. VIDEOGRAF S.A.).

Książki o Nikoli Tesli

Co wiemy o Nikoli Tesli:

Biografia 4 książki 2 ciekawostki 4 cytaty wzrost znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

166. rocznica urodzin Nikoli Tesli

79. rocznica śmierci Nikoli Tesli

Obywatelstwo

Serbia / USA

Cytaty
Nikoli Tesli

#1

Człowiek nie jest w Nieskończoności jedyną istotą obdarzoną rozumem.

Nikola Tesla, nadesłane przez gość

#2

Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw.

Nikola Tesla, nadesłane przez gość

#3

Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. Świat nie jest gotowy na mój projekt.

Nikola Tesla, nadesłane przez gość

#4

Ujarzmiłem promienie kosmiczne i sprawiłem, by służyły jako napęd (…). Ciężko pracowałem nad tym przez ponad 25 lat, a dziś mogę stwierdzić, że się udało.

Nikola Tesla, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Nikoli Tesli

Smiljan, Chorwacja

Smiljan, Chorwacja

Data śmierci
Nikoli Tesli

07/01/1943

w wieku 86 lat

Miejsce śmierci
Nikoli Tesli

Manhattan, Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Manhattan, Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Znak Zodiaku
Nikoli Tesli

♋ Rak

Wzrost
Nikoli Tesli

188 cm

Grafiki do pobrania i udostępniania

Pobierz

w wysokiej rozdzielczości

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Komentarze

  • Anonim 29 marca 2013, 22:05

    Nikola Tesla jest autorem ok. 300 patentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.