Jak zginął Antoine de Saint-Exupéry?

W 1943 roku Antoine de Saint-Exupéry miał 43 lata, stanowczo za dużo jak na pilota samolotu bojowego. Prowadził ustatkowane życie pisarza na emigracji w USA.

Mógł to życie kontynuować, jednak wykorzystał swoje znajomości by zaciągnąć się do lotnictwa Wolnej Francji. Niedługo po opublikowaniu Małego Księcia udał się do Północnej Afryki, gdzie latał na dwukadłubowych samolotach F-5B Lightning (na zdjęciu).

Wykonał 8 udanych misji bojowych i uzyskał awans do stopnia majora. Dziewiąta misja okazała się jednak mniej szczęśliwa.

Wystartował 31 lipca 1944 roku o godzinie 8.45 z zadaniem wykonania zdjęć niemieckich wojsk w okolicach Lyonu. Z misji nigdy nie powrócił.

Przez kilkadziesiąt lat jego śmierć była tematem dyskusji, dociekań a nawet teorii spiskowych. Pojawiały się nawet sugestie, że pisarz popełnił samobójstwo.

Do zestrzelenia pisarza przyznawało się co najmniej dwóch niemieckich pilotów, żaden jednak nie miał pewności co do tożsamości pilota.

W 1998 roku w Morzu Śródziemnym w pobliżu Marsylii wyłowiono bransoletkę rzekomo należącą do Exupery’ego, jednak wiele osób podejrzewało iż jest to fałszywka. Jej autentyczność uprawdopodobniła się dopiero, kiedy 5 lat później w tej samej okolicy wyłowiono części samolotu pisarza.

Wrak samolotu oglądać można dziś w słynnym Muzeum Lotnictwa i Astronautyki Le Bourget.

Przeczytaj więcej

Flight to Arras Eng

45.2 zł*

*Ostatnia znana cena

Kup teraz

Studio Saint- Ex

9.90 zł*

*Ostatnia znana cena

Kup teraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.