Gitary dla początkujących – jak wybrać swój pierwszy instrument?

Gitara jest jednym z łatwiejszych instrumentów dla początkujących muzyków. Choć nauka gry wymaga systematyczności, nie będą z nią mieli problemów zarówno najmłodsi, jak i starsi adepci sztuki muzycznej. Co jednak istotne, aby rozpocząć swoją przygodę, niezbędny jest nam odpowiednio dobrany instrument. Nie czekaj więc i już teraz dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru gitary!

  1. Czym się charakteryzują gitary akustyczne?
  2. Gitary klasyczne dla początkujących.
  3. Gitary elektryczne niekoniecznie dla zaawansowanych.
  4. Przydatne akcesoria.

Gra na gitarze daje olbrzymią radość – bez znaczenia czy będziemy się jej oddawać w zaciszu domowym, czy też w gronie rodziny i przyjaciół. Pozwala się zrelaksować, zebrać myśli i po prostu odciąć się od codziennych problemów i trudów. Nic więc dziwnego, że od wielu pokoleń regularnie sięgamy w jej stronę, pragnąc nauczyć się swoich ulubionych piosenek. Czy jednak możemy sobie pozwolić na kupno gitary bez wcześniejszego przygotowania do tego?

Czym się charakteryzują gitary akustyczne?

Gitara akustyczna na pierwszy rzut oka, zwłaszcza dla nieobeznanej osoby, jest praktycznie identyczna jak klasyczna. Jednakże pamiętajmy, że oba te instrumenty różnią się między sobą, posiadając swoje cechy charakterystyczne. Gitara akustyczna wydaje mocne, metaliczne i czyste dźwięki, za co odpowiadają między innymi metalowe struny. Są one stosunkowo twarde, co może być uciążliwe na początkowym etapie nauki, kiedy opuszki palców ściskające struny (ale też uderzające w nie) nie są do nich przyzwyczajone. Ponadto gryf jest wąski, czyli struny leżą blisko siebie. Zasady te są identyczne, jeśli chodzi o gitary elektroakustyczne.

Gitary klasyczne dla początkujących

Gitara klasyczna jest prostsza, wręcz stworzona do nauki gry. Instrument ten cechuje delikatna barwa dźwięku wydobywana przez pudło rezonansowe. Co ważne, struny posiada nylonowe, czyli bardziej miękkie niż metalowe. W praktyce oznacza to, że palce będą mogły stopniowo przyzwyczajać się do grania, nie narażając się na bolesne odciski. Co więcej, gryf klasycznej gitary jest szerszy, a struny dalej rozstawione od siebie niż w akustycznej. Docenimy to już podczas pierwszych lekcji i nauki podstawowych chwytów – nie wydobywając fałszywych dźwięków.

Gitary elektryczne niekoniecznie dla zaawansowanych

Kupno gitar elektrycznych wiąże się z koniecznością wyposażenia w dodatkowe akcesoria jak np. wzmacniacz i okablowanie. Naturalnie więc musimy na ten cel przeznaczyć większą ilość gotówki. Jednakże sama nauka może się okazać równie satysfakcjonująca, szczególnie dla osób, które od zawsze marzyły o grze na tym instrumencie. Co ciekawe, lekcje i styl grania na nim są bardzo zbliżone do gitar akustycznych, co za tym idzie: osoby rozpoczynające swoją przygodę właśnie od akustyków szybko i łatwo przestawią się na grę na gitarze elektrycznej.

Przydatne akcesoria

Choć nauka gry na gitarze bez podstawowych akcesoriów gitarowych jest możliwa, nie zapominajmy, że ich zadaniem jest ułatwienie całego procesu i zagwarantowanie muzykowi komfortu. Co więcej, wiele z nich wcale nie wiąże się z poważną inwestycją, czego niejednokrotnie boją się początkujący uczniowie. Do absolutnie kluczowych akcesoriów należą: kostka gitarowa (przydatna zwłaszcza przy gitarze akustycznej i elektrycznej), stroik, stojak oraz pokrowiec. Warto też posiadać zapasowe struny – potrafią się szybko zerwać w niewprawionych jeszcze dłoniach uderzających w nie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.