Czy Polak wynalazł Internet?

Czy Polak wynalazł internet? Nie, ale bardzo się do tego przyczynił.

Paul Baran urodził się w międzywojniu w polskim wtedy Grodnie.Na tym niestety związki z Polską właściwie się kończą, bo już w wieku 2 lat wyemigrował z rodziną do USA.

Baran był bardzo wszechstronnym wynalazcą i pionierem wielu technologii z dziedziny informatyki i szeroko pojętej elektroniki.

Dość powiedzieć, że był pomysłodawcą idei komutacji pakietów, która doprowadziła do powstania ARPANET, a następnie zasugerował jej podział na wojskowy Milnet i cywilny… Internet.

Traktowano go niepoważnie, gdy w latach 60, pisał: : „Do roku 2000 będziemy używali tych sieci do robienia zakupów i czytania informacji”.

Lista jego wynalazków oraz technologii których nie wynalazł, ale przyczynił się do ich rozwoju byłaby zbyt długa – aż trudno uwierzyć że wystarczyło mu na to jedno życie.

Jego praca ułatwia nam dziś życie na wielu poziomach także poza internetem: w bankomatach, na lotniskach; ba! nawet pan z elektrowni bezprzewodowo odczytujący licznik robi to dzięki wynalazkowi Paula Barana.

Nie pozwalał nazywać się „ojcem internetu”. Kiedy zmarł, współtwórcy światowej sieci nazwali go „the finest gentleman”. A w polskim internecie przewijał się tekst, w którym mogliśmy przeczytać:

„(…) dostał wiele prestiżowych nagród, w tym medal od prezydenta Busha. (…) Rzeczpospolita nie zaszczyciła go żadnym honorem. Sprawne posługiwanie się lutownicą i mózgownicą to u nas żaden powód do chwały.”

Książka „Człowiek który wynalazł internet w promocji za 23,99zł, ebook już od 6,99zł

Przeczytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.