Kim jest ...

Michael Phelps

Amerykański pływak, multimedalista olimpijski. 36 lat(a)


Czytaj dalej

Życiorys Michaela Phelpsa

Michael Phelps, multimedalista olimpijski i wielokrotny mistrz świata przyszedł na świat 30 czerwca 1985 roku w Baltimore.

W wieku lat 7 rozpoczął uprawianie dyscypliny sportowej, w której w późniejszym czasie stał się arcymistrzem, jaką było pływanie. W wieku lat 15,stając się najmłodszym członkiem reprezentacji olimpijskiej USA zadebiutował na Igrzyskach Olimpijskich rozgrywanych w Sydney. Był to rok 2000,a już rok później w wieku lat 16 zdobył na Mistrzostwach Świata, które odbywały się w Fukuoce pierwszy tytuł mistrza świata na dystansie 200 metrów stylem motylkowym.

Za dwa kolejne lata w roku 2003 na Mistrzostwach Świata, które były rozgrywane w hiszpańskiej Barcelonie zdobył następne medale,4 złote i 2 srebrne, jednocześnie pobijając 3 rekordy świata.

Rok kolejny to Mistrzostwa Świata na krótkim basenie rozgrywane w Indianapolis, gdzie Michael Phelds zdobył złoty medal na dystansie 200 metrów stylem dowolnym.

Kolejne Igrzyska Olimpijskie w których wziął udział jako 19- letni sportowiec to Ateny, gdzie jego dorobek medalowy powiększył się o 8 krążków, ustanawiając przy okazji rekord świata i 3 nowe rekordy olimpijskie.

W latach 2003 do 2009 Michael Phelps był wybierany najlepszym pływakiem świata. Występując po raz czwarty na Mistrzostwach Świata w kanadyjskim Melbourne zdobył 7 złotych medali i pobił wówczas 5 rekordów świata. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w roku 2008 przeszedł do historii zdobywając największą ilość złotych medali, w sumie 8.

Zawodnik w roku 2012 zakończył karierę, by w roku 2014 ponownie wrócić do treningów i startów. Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w roku 2016 zdobył kolejnych 6 medali, by ostatecznie 14 sierpnia tego roku zakończyć karierę sportową.

Jest synem byłego policjanta i nauczycielki.

W czerwcu 2016 roku ożenił się z byłą Miss Kalifornii Nicole Johnson.

Podczas trwania kariery sportowej zdarzały mu się konflikty z prawem, prowadził samochód w stanie nietrzeźwym, jak również był zawieszony przez Amerykańską Federację za palenie marihuany.

Multimedaliści igrzysk olimpijskich

Co wiemy o Michaelu Phelpsie:

Biografia 2 cytaty wiek wzrost znak zodiaku

Michael Phelps

Wiek

36

Obywatelstwo

USA

Cytaty
Michaela Phelpsa

#1

Był w moim życiu moment, w którym zdałem sobie sprawę, że nie chcę już dalej żyć. My, olimpijczycy, przez cztery lata trenujemy i przygotowujemy się do igrzysk. Po ich zakończeniu przychodzi zagubienie. Nie wiesz, co ze sobą zrobić, gdzie pójść i z kim porozmawiać. To bardzo powszechne.

Michael Phelps, nadesłane przez gość

#2

Sądzę, że wszyscy sikają do basenu. To naturalne dla pływaków. Spędzamy w basenie po kilka godzin, naprawdę nie chce nam się wychodzić. Po za tym chlor to unieszkodliwia.

Michael Phelps, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Michaela Phelpsa

Baltimore, Maryland, Stany Zjednoczone

Baltimore, Maryland, Stany Zjednoczone

Wykształcenie
Michaela Phelpsa

Dumbarton Middle School / Towson High School / University of Michigan

Znak Zodiaku
Michaela Phelpsa

♋ Rak

Wydarzenia z życia Michaela Phelpsa

Michael Phelps przychodzi na świat w miejscowości Baltimore, Maryland, Stany Zjednoczone.

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Aktor musi grać, by żyć

Bestseller 32.41 zł

Niemal wszyscy znają go z serialu „Ranczo”, gdzie brawurowo zagrał Czerepacha, bezwzględnego doradcę wójta. Nie [...]

Zobacz
Poza możliwe. Jeden żołnierz, czternaście szczytów. Moje życie w strefie śmierci

Bestseller 27.66 zł

Spojrzałem na wierzchołek. Wtargnęła chmura, a złowrogie dudnienie grzmotur ozeszło się echem po dolinie poniżej [...]

Zobacz
Sławne koty i ich ludzie wyd. kieszonkowe

Bestseller 9.00 zł

(…) [...]

Zobacz
Angela Merkel. Cesarzowa Europy

Bestseller 34.07 zł

Powrót bestsellerowej biografii Angeli Merkel. W nowym wydaniu Cesarzowej Europy Arkadiusz Stempin pomaga wyobrazić so [...]

Zobacz
Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn

Bestseller 29.85 zł

Bardzo obszerna, obiektywna, oparta tylko na faktach, wywiadach i sprawdzonych źródłach relacja z życia i twórczoś [...]

Zobacz
Życie, bierz mnie. Biografia Andrzeja Zauchy

Bestseller 38.43 zł

Pierwsza kompletna biografia legendarnego artysty. Miał zostać kajakarzem lub zecerem, ale wybrał muzykę, a raczej m [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Agência Brasil Fotografias

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.