Maria Kownacka

Kim była Maria Kownacka?

Polska pisarka. ✝ 87.

Pełne nazwisko: Maria Ludwika Kownacka
Data urodzenia: (wtorek)
Data śmierci: w wieku 87 lat
Znak Zodiaku: ♍ Panna
Miejsce urodzenia: Słup, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska 🗺️
W roku 2021 przypada: 127. rocznica urodzin i 39. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Marii Kownackiej? Dodaj komentarz.

Książki o Marii Kownackiej

0
(0)

Autor:
Olga Szmidt
Wydawnictwo:
Czarne
Kownacka
Maria Kownacka jest matką chrzestną dziecięcej wyobraźni wielu pokoleń. Któż bowiem nie czytał \"Plastusiowego pamiętnika\" czy \"Rogasia z Doliny Roztoki\"? A przecież obok tych dwóch stoją \"Kajtkowe prz (...)

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Olga Szmidt
Wydawnictwo:
Czarne
Kownacka. Ta od Plastusia
\"Maria Kownacka jest matką chrzestną dziecięcej wyobraźni wielu pokoleń. Któż bowiem nie czytał „Plastusiowego pamiętnika” czy „Rogasia z Doliny Roztoki”? A przecież obok tych dwóch stoją „Kajtkowe przygody”, „Dzieci z Leszczynowej Górki”, „Głos przyrody” i wiele innych. Przez lata jednak pisarstwo nie było jej głównym zajęciem. Ta obdarzona ogromną wrażliwością społecznica w majątku męża swojej…

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi
Życiorys Marii Kownackiej

Maria Kownacka była polską pisarką i tłumaczką. Przyszła na świat 11 września 1894 r. w Słupie. W wieku ośmiu lat zmarła jej matka. Po ukończeniu osiemnastego roku życia podjęła się pracy jako nauczycielka. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywała w wiejskiej szkole. Od 1915 r. znajdowała się w Mińsku, gdzie kontynuowała pracę pedagogiczną. W tym okresie poszerzała również swoją wiedzę z literatury i próbowała sił w tworzeniu autorskich opowieści.

Po powrocie na wieś założyła własną szkołę w Krzywdzie. Trudna sytuacja finansowa uniemożliwiała zakup książek, dlatego opowiadała dzieciom wymyślone przez siebie historie, które potem utrwalała na papierze. W 1919 r. jej twórczość ukazała się w czasopismach dla dzieci („Płomyczek”, „Płomyk”). Ten rok to również przeprowadzka do Warszawy oraz objęcie stanowiska w bibliotece Ministerstwa Rolnictwa.

W 1931 r. przeniosła się na ulicę Słowackiego na warszawskim Żoliborzu (obecnie Izba Pamięci Marii Kownackiej i oddział Muzeum Książki Dziecięcej). W 1936 r. ukazało się, w wersji książkowej, najsłynniejsze dzieło autorki – „Plastusiowy pamiętnik”. Do innych przedwojennych dzieł należą, m.in. „Kukuryku na ręczniku”, „Deszczyk pada, słonko świeci”. Lata 30. XX wieku to również podjęcie współpracy z Teatrem Baj.

W czasie wojny nauczała potajemnie oraz redagowała „Dziennik Dziecięcy”. W 1939 r. pisarka nabyła ziemię w Łomiankach. W 1958 r. udało się wybudować tam domek letniskowy, który nazwano Plastusiowem. Tam Maria Kownacka oddawała się wielu pasjom, m.in. ornitologii i rękodziełu. Powojenna twórczość autorki to, takie teksty jak: „Jak mysz pod miotłą”, „Kajtkowe przygody”, „Przygody Plastusia”, „W Świerszczykowie”, „Szkoła nad obłokami”, „Za żywopłotem”.

Największą pasją i misją Marii Kownackiej była praca dla dzieci i z dziećmi, czemu poświęciła całe swoje życie.

Autorka została odznaczona, m.in Orderem Uśmiechu, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zmarła 27 lutego 1982 r. w Warszawie. Jej, przyozdobiony figurką Plastusia, grób znajduje się na warszawskich Powązkach.

Śmierć Marii Kownackiej

Maria Kownacka umiera 27/02/1982 w miejscowości Warszawa, Polska.Cytaty Marii Kownackiej

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Marii Kownackiej

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Marii Kownackiej

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Marii Kownackiej

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Maria Kownacka przychodzi na świat w miejscowości Słup, Polska.
  • Maria Kownacka umiera w miejscowości Warszawa, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Marii Kownackiej

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:


Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Marii Kownackiej? Edytuj tę stronę.

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim była Maria Kownacka?

Polska pisarka.

Ile lat żyła Maria Kownacka?

Maria Kownacka przeżyła dokładnie 87 lat.

Kiedy urodziła się Maria Kownacka?

Maria Kownacka urodziła się 11/09/1894.

Kiedy zmarła Maria Kownacka?

Maria Kownacka zmarła 27/02/1982.

Gdzie urodziła się Maria Kownacka?

Maria Kownacka urodziła się w miejscowości Słup, Polska.

Gdzie zmarła Maria Kownacka?

Maria Kownacka zmarła w miejscowości Warszawa, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności