Kim była ...

Maria Callas

Światowej sławy grecka śpiewaczka operowa. ✝ 53.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Marii Callas

Maria Callas – urodzona 2 grudnia 1923 roku w Nowym Jorku, zmarła 16 września 1977 roku w Paryżu. Grecka śpiewaczka sopranowa, o niedoścignionym głosie, nazywana „primadonną stulecia” i „Boską”.

Dzieciństwo i młodość

Maria Callas urodziła się w cztery miesiące po emigracji jej rodziców do Stanów. Od najmłodszych lat rodzice wspierali rozwój talentu córki, zamawiając prywatne lekcje śpiewu i zgłaszając Marię do programów radiowych, w których zdobywała wysokie noty. W 1937 roku razem z matką powróciła do Grecji, gdzie zaczęła uczęszczać do Konserwatorium Narodowego w Atenach.

Kariera

Maria Callas związana była z najbardziej cenionymi i największymi scenami operowymi na świecie. Występowała we włoskiej La Scali oraz na deskach Covent Garden w Londynie. Serca publiki zza oceanu podbiła w 1956 roku, w nowojorskiej Metropolitan Opera. Jej powrót do Europy zaowocował angażem w operze Traviata na deskach wiedeńskiej opery. Do największych sukcesów primadonny należą kreacje Lady Makbet, Toski oraz Giocondy, jednak najbardziej rozpoznawalną partią pozostaje Norma, w którą Maria Callas wcielała się ponad 80 razy.

Życie prywatne

Wokół życia prywatnego Marii Callas narosło wiele skandali, wynikłych z plotek nagłaśnianych przez prasę i wrogów artystki. Od 1949 do 1959 roku była ona żoną Giovanniego Battisty Meneghiniego, bogatego wielbiciela opery. Przyczyną rozwodu był głośny romans artystki z greckim miliarderem Arystotelesem Onassisem. Znajomość trwała cztery lata, po których Maria Callas bezskutecznie próbowała związać się ze swoim długoletnim przyjacielem. Zmarła w Paryżu na atak serca w wieku zaledwie 53 lat.

 

Ciekawostki o Marii Callas

  • W celu uzyskania rozwodu i ponownego zawarcia związku, artystka zrezygnowała z amerykańskiego obywatelstwa i przyjęła greckie. ~gość
  • Jej prochy zostały sprowadzone z Paryża, po czym rozrzucono je na Morzu Egejskim. ~gość
  • Jej ambitne i wymagające role we wczesnej karierze przyczyniły się do zniszczenia głosu w późniejszych latach. ~gość
  • Jej najsłynniejszy kochanek, Arystoteles Onasis był jednym z najbogatszych ludzi w historii. Ożenił się później z wdową po J.F. Kennedy'm - Jaqueline. ~gość
  • Była bardzo otyła, w wieku 15 lat ważyła 90 kg. ~gość
  • Zauroczona Audrey Hepburn poddała się drakońskiej diecie. ~gość
  • Według plotek celowo zaraziła się tasiemcem, aby utrzymać idealną figurę. Gdyby okazało się to prawdą, istniałoby duże prawdopodobieństwo, że przyczyniło się to do jej przedwczesnej śmierci. ~gość
  • Miała syna z Onasisem, który wkrótce po urodzeniu zmarł. Odwiedzała go na cmentarzu w każdy poniedziałek do końca swojego życia. Onasis nigdy go nie zaakceptował. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Marii Callas znaleźć można w książce "Kobiety niepokorne".

Książki o Marii Callas

Co wiemy o Marii Callas:

Biografia 1 książka 8 ciekawostek 1 cytat wzrost znak zodiaku

Pełne nazwisko

Anna Maria Sofia Cecilia Kalogeropoulou

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

99. rocznica urodzin Marii Callas

45. rocznica śmierci Marii Callas

Obywatelstwo

Grecja

Cytaty
Marii Callas

#1

Nie, nie wstydzę się, że zarabiam za jeden koncert tyle co prezydent Eisenhower przez miesiąc. I nic nie mam przeciw temu, żeby on też śpiewał.

Maria Callas, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Marii Callas

Manhattan, Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Manhattan, Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Data śmierci
Marii Callas

16/09/1977

w wieku 53 lat

Miejsce śmierci
Marii Callas

Paryż, Francja

Paryż, Francja

Przyczyna śmierci
Marii Callas

na skutek choroby

Znak Zodiaku
Marii Callas

♐ Strzelec

Pseudonimy
Marii Callas

La Divina

Wzrost
Marii Callas

173 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.