Życiorys Lwa Trockiego
Lejba Dawidowicz Bronsztejn
Lew Dawidowicz Trocki (Lejba Bronstein) urodził się 7 listopada 1879 w Janówce, miejscowości położonej w guberni chersońskiej. Jak sam wspominał w metryce wpisano rok 1878 po to, by umożliwić mu wcześniejsze pójście do szkoły. Pochodził z wielodzietnej, żydowskiej rodziny, która była średnio zamożna.
Edukacja i młode lata
Następnie ukończył szkołę realną w Odessie – znanym mieście na terenie dzisiejszej Ukrainy – mając wówczas zamiar studiować matematykę. W 1896 roku Lew Bronstein koniecznie musiał wyjechać do Nikołajewa, aby ukończyć ostatni rok edukacji szkolnej przed akcesem na uniwersytet.
Poszukiwania drogi politycznej
Początkowo nie przejawiał zbytniego zainteresowania polityką, nadal mając na względzie studia matematyczne w Noworosyjsku. W końcu zaczął jednak sympatyzować z tzw. ruchem narodnickim. Zaczął nawet brać udział w dyskusjach i debatach z marksistami, których w tamtym okresie wyraźnie atakował. Jednakże sytuacja szybko uległa zmianie. Lew Trocki – zerwawszy z narodnictwem – stał się jednym z współtwórców, opartego na ideałach marksistowskich, Południoworosyjskiego Związku Robotniczego. Zaczął używać pseudonimu Lwow. Stał się jednym z liderów tej organizacji, mimo że otwarcie przyznawał się do stosunkowo niewielkiego poziomu wiedzy politycznej.
Grupa ta, działała do roku 1898. Wówczas Lew Trocki oraz 200 innych działaczy grupy zostało aresztowanych. Trocki został uznany za jednego z prowodyrów, a nawet za ideowego przywódcę całej organizacji. Odizolowany, czekał w więzieniu dwa lata na proces, który jednak nigdy nie nastąpił. Tym niemniej otrzymał wyrok kilkuletniego tzw. administracyjnego zesłania.
Więzienie, zesłanie, emigracja… i rewolucja lutowa
Ogółem lata 1898-1902 spędził w więzieniu i na zesłaniu. W 1902 roku uciekł ze zsyłki. Do 1905 przebywał na emigracji, współpracując m.in. z Leninem. Od 1902 roku wydawał w stolicy Wielkiej Brytanii – Londynie – pismo „Iskra”. Trzeba też pamiętać, iż uczestniczył w rewolucji 1905-1907 – jako przewodniczący. Po upadku rewolucji znowu wyjechał na emigrację, gdzie przebywał aż do wybuchu rewolucji lutowej.
Zdolności przywódcze i rewolucja październikowa
Przystąpił do organizacji bolszewickiej dokładnie we wrześniu 1917 roku. Od razu znalazł się jednak w Komitecie Centralnym SDPRR. Przejawiał wyraźne zdolności przywódcze, będąc popularnym i zręcznym mówcą. Odegrał bardzo ważną rolę w przygotowaniach i finalnym przeprowadzeniu zbrojnego zamachu stanu. Był przewodniczącym Komitetu Wojskowo-Rewolucyjnego.
Zginął z rozkazu Stalina…
Po śmierci Lenina pozostawał coraz bardziej na uboczu życia politycznego. Marginalizowany przez Stalina został zmuszony do emigracji w 1929 roku. Była to deportacja z ZSRR łącznie z pozbawieniem obywatelstwa. Zginął 20 sierpnia 1940 w Meksyku – z rozkazu Stalina został zamordowany czekanem przez agenta NKWD Ramóna Mercadera.
Ciekawostki o Lwie Trockim
- Był współtwórcą teorii permanentnej rewolucji, ~gość
- Wychował się w rodzinie żydowskiej; jego rodzice byli jednak zatwardziałymi ateistami. ~gość
Pełne nazwisko
Lejba Dawidowicz Bronsztejn
Rocznice
W roku 2024 przypada:
145. rocznica urodzin Lwa Trockiego
84. rocznica śmierci Lwa Trockiego
Obywatelstwo
Rosja
Cytaty
Lwa Trockiego
#1
Rewolucja pożera ludzi i charaktery. Niszczy najmężniejszych, sieje spustoszenie wśród słabszych.
Data urodzenia
Lwa Trockiego
07/11/1879
(piątek)
Data śmierci
Lwa Trockiego
21/08/1940
w wieku 60 lat
Przyczyna śmierci
morderstwo
Znak Zodiaku
Lwa Trockiego
♏ Skorpion
Pseudonimy
Lwa Trockiego
Lwow
Wzrost
Lwa Trockiego
174 cm
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.