Kim jest ...

Krzysztof Olszewski

Polski przedsiębiorca - założyciel oraz prezes spółki Solaris Bus & Coach S.A. 72 lat(a)


Czytaj dalej

Życiorys Krzysztofa Olszewskiego

Krzysztof Olszewski urodził się 26 listopada 1951 roku we Wrocławiu. Jest inżynierem, założycielem, prezesem zarządu i dyrektorem generalnym spółki Solaris Bus & Coach S.A., a także – w chwili obecnej – przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki.

Olszewski ukończył Politechnikę Warszawską na kierunku budowa maszyn. W trakcie studiów na urlopie dziekańskim uzyskał uprawnienia rzemieślnicze w dziedzinie mechaniki samochodowej.

Pracował Szwecji, w Sztokholmie, w trakcie wakacji, a także podczas kolejnego urlopu dziekańskiego, jednak już z żoną. Za zarobione za granicą pieniądze kupili wspólnie połowę warsztatu samochodowego w Warszawie.

W grudniu 1981 Olszewski wyjechał do Berlina Zachodniego po części zamienne, a tam zastał go stan wojenny. Niepewny co do sytuacji w kraju postanowił zostać w Berlinie. Wkrótce dołączyła do niego żona, a w 1983 sprowadzili do Berlina również dwójkę swoich dzieci. 

Olszewski podjął pracę w berlińskiej fabryce firmy Neoplan. Był tam odpowiedzialny za zaprojektowanie między innymi centralnej  instalacji elektrycznej, która usprawniła obsługę serwisową autobusów.

Szybko więc awansował, a w 1985 roku został dyrektorem zakładu. W firmie zdobył doświadczenie, które okazało się nieocenione, gdy sam zaczął działać jako przedsiębiorca. Olszewski wrócił do Polski w 1994 roku. Z

ałożył w Warszawie samodzielne Biuro Handlowe, będące przedstawicielstwem niemieckiej firmy „Gottlob Auwärter GmbH”. Wspólnie z żoną założył też firmę Neoplan Polska. Przedsiębiorstwo zajmowało się dystrybucją produktów niemieckiego Neoplana.

Własną fabrykę otworzył dopiero w 1995 roku po wygraniu kontraktu z firmą MAN. Otrzymał od rodziny Auwärterów zgodę na wykorzystanie ich marki „Neoplan”. Fabryka firmy została uruchomiona w 1996 roku, a już dwa lata później otwarto kolejną fabrykę, która zajmowała się wykonywaniem szkieletów autobusów.

W roku 1999 Krzysztof Olszewski stworzył nową markę pojazdów – Solaris. W 2001 roku odkupił od Neoplana jego udziały w swojej firmie, a następnie zmienił jej nazwę na Solaris Bus & Coach.

Dzięki temu mógł sprzedawać swoje produkty na innych rynkach – wcześniej zabraniała mu tego umowa pomiędzy firmami Neoplan Polska oraz Neoplan. W 2006 roku Olszewki otworzył nową, własną halę produkcyjną koło Poznania.

Za swoją działalność otrzymał między innymi takie nagrody i wyróżniania, jak:

  • Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Medal „Ad Perpetuam Rei Memoriam” Wojewody Wielkopolskiego,
  • tytuł „Menedżera Roku 2004”  od Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce,
  • tytuł „Osobowość Roku 2005”, od miesięcznika Samochody Specjalne,
  • tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł”, od Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości,
  • wyróżnienie w konkursie „Przedsiębiorca Roku 2006”, od firmy Ernst & Young oraz telewizji TVN 24,
  • nagroda Lewiatana ‘2007 im. Andrzeja Wierzbickiego,
  • nagroda Regional Executive Awards magazynu Forbes w kategorii „Człowiek Roku województwa wielkopolskiego”,
  • tytuł zwycięzcy plebiscytu „Ludzie wolności” w kategorii biznes.

Wraz z żoną Olszewski zajął 47. miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu Forbes, a jego majątek wyceniono w 2021 roku na 1,3 mld zł.

Najbogatsi ludzie na świecie i w Polsce

Krzysztof Olszewski

Wiek

73

Obywatelstwo

Polska

Wykształcenie
Krzysztofa Olszewskiego

Politechnika Warszawska

Zawód
Krzysztofa Olszewskiego

Znany głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Nagrody i odznaczenia
Krzysztofa Olszewskiego

Wyznanie i światopogląd
Krzysztofa Olszewskiego

Znak Zodiaku
Krzysztofa Olszewskiego

♐ Strzelec

Wzrost
Krzysztofa Olszewskiego

180 cm

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.