Kim był...

Krzysztof Komeda

Polski kompozytor i pianista. ✝ 37.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Krzysztofa Komedy

Krzysztof Trzciński, znany jako Komeda urodził się 27.04.1931r. w Poznaniu, zmarł 23.04.1969r. w Warszawie, w wieku zaledwie 38 lat. Był z zawodu lekarzem laryngologiem, lecz znany jest jako muzyk jazzowy, kompozytor muzyki filmowej (napisał muzykę aż do 65 filmów), popularnych standardów jazzowych, pianista. Jego syn – Wojciech Trzciński poszedł w ślady ojca, również jest kompozytorem, pianistą, gitarzystą, autorem muzyki znanych piosenek różnych wykonawców. Żoną Krzysztofa była Zofia Trzcińska, pomagająca mężowi w karierze jako manager.

Krzysztof Komeda Trzciński od 4 roku życia uczył się gry na fortepianie. Mając zaledwie osiem lat został przyjęty do Konserwatorium Poznańskiego.

Lata wojny spędził z rodziną w Częstochowie, tam uczył się muzyki prywatnie, przekradając się na lekcje na teren tamtejszego getta. Szkołę średnią ukończył w Ostrowie Wielkopolskim. Tam, razem z Witoldem Kujawskim, kolegą ze szkoły zaczął grać jazz. Muzyka jazzowa była wówczas zakazana ze względów politycznych. Koledzy wyjeżdżali do krakowskiego mieszkania Witolda aby nielegalnie muzykować w towarzystwie innych jazzmenów: Matuszkiewicza, Walaska, Borowca.

Jednocześnie Komeda kształcił się w zupełnie innym kierunku na Akademii Medycznej w Poznaniu, którą ukończył, zostając lekarzem laryngologiem. Przybrał wówczas pseudonim Komeda aby nie być kojarzony z jazzem i nie mieć problemów z przełożonymi i kolegami z pracy. Wkrótce zrezygnował jednak z pracy w służbie zdrowia aby całkowicie poświęcić się muzyce.

W roku 1956 utworzył grupę „Komeda Sextet”, która jako pierwsza w Polsce grała nowoczesną muzykę jazzową, „modern jazz”. Muzycy odnosili sukcesy na festiwalach w kraju i za granicą. W późniejszych latach Krzysztof Komeda skupił się na muzyce filmowej, którą tworzył we współpracy z różnymi polskimi reżyserami: Wajdą, Nasfeterem, Morgensternem, Polańskim. Tworzył wspaniałą muzykę, znacząco podnoszącą wartość filmów.

W roku 1968 wyjechał do USA, żeby pracować nad muzyką do dwóch filmów, jeden z nich to „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego. W grudniu uległ wypadkowi w Los Angeles. Spacerując z Markiem Hłaską prawdopodobnie został został przez niego nieumyślnie popchnięty i zraniony w głowę. Po kilku tygodniach migren na jaw wyszedł krwiak mózgu.

Przewieziony został do kraju w kwietniu następnego roku. W kilka dni później zmarł w szpitalu w Warszawie.

Ciekawostki o Krzysztofie Komedzie

  • Krzysztof Komeda był osobą bardzo nieśmiałą, małomówną, być może dlatego miał taką potrzebę wyrażania się w muzyce. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Krzysztofie Komedzie znaleźć można w książce "Komeda. Osobiste życie jazzu, wydanie specjalne" (wyd. Znak).

Książki o Krzysztofie Komedzie

Co wiemy o Krzysztofie Komedzie:

Biografia 5 książek 1 ciekawostka znak zodiaku

Pełne nazwisko

Krzysztof Trzciński

Rocznice

W roku 2022 przypada:

91. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy

53. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Krzysztofa Komedy

Poznań, Polska

Poznań, Polska

Data śmierci
Krzysztofa Komedy

23/04/1969

w wieku 37 lat

Miejsce śmierci
Krzysztofa Komedy

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Znak Zodiaku
Krzysztofa Komedy

♉ Byk

Wydarzenia z życia Krzysztofa Komedy

Krzysztof Komeda przychodzi na świat w miejscowości Poznań, Polska.

Premiera "Dziecka Rosemary", najsłynniejszego filmu z autorską muzyką Komedy.

Krzysztof Komeda umiera w miejscowości Warszawa, Polska.

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Czas Komedy

Bestseller 26.09 zł

Dwaj wybitni ludzie jazzu: fotografik Marek A. Karewicz oraz publicysta Dionizy Piątkowski przygotowali książkę-albu [...]

Zobacz
Za drinem drin, za kreską kreska

Bestseller 26.75 zł

Wóda, koks i rap. Historia Krzysztofa Kozaka i legendarnej wytwórni RRX To tam powstał słynny kawałek „Drin za dr [...]

Zobacz
Holland. Biografia od nowa

Bestseller 39.00 zł

Pierwsza biografia Agnieszki Holland Żadna polska reżyserka nie odniosła w kinie tak wielkiego sukcesu jak ona. Jest [...]

Zobacz
Spowiedź Nikosia zza grobu

Bestseller 29.01 zł

Jego życiorys jest gotowym scenariuszem sensacyjnego serialu. Gdyby żył do dziś, zapewne jako celebryta pozwalałby [...]

Zobacz
Lewis Hamilton. Kompletna biografia najlepszego kierowcy w historii Formuły 1

Bestseller 32.50 zł

Siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1 Najwięcej indywidualnych triumfów w wyścigach Formuły 1 Najwięcej wywalczon [...]

Zobacz
Prawdziwa historia Królowej Życia

Bestseller 23.14 zł

Królową byłam zawsze. Od wielu lat wiem, jak smakuje sława. W Kotlinie Kłodzkiej znali mnie wszyscy. Nie ma się cz [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.