Krzysztof Komeda

Kim był Krzysztof Komeda?

Polski kompozytor i pianista. ✝ 37.

Pełne nazwisko: Krzysztof Trzciński
Data urodzenia: (poniedziałek)
Data śmierci: w wieku 37 lat
Znak Zodiaku: ♉ Byk
Miejsce urodzenia: Poznań, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
W roku 2021 przypada: 90. rocznica urodzin i 52. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Krzysztofa Komedy? Dodaj komentarz.

Książki o Krzysztofie Komedzie

0
(0)

Autor:
Magdalena Grzebałkowska
Wydawnictwo:
Znak
Komeda. Osobiste życie jazzu, wydanie specjalne
Specjalne wydanie bestsellerowej biografii Krzysztofa Komedy ze zdjęciami gwiazd jazzu w obiektywie Ryszarda Horowitza. Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.
0
(0)

Autor:
Zofia Komedowa Trzcińska
Wydawnictwo:
Szelest
Nietakty. Mój czas, mój jazz
Nietakty to zbiór pasjonujących wspomnień Zofii Komedowej Trzcińskiej, które opracował jej syn, Tomasz Lach. Poza Komedami bohaterami tej opowieści są m.in. Roman Polański, Wiesław Dymny, Piotr (...)0
(0)

Autor:
Tomasz Lach
Wydawnictwo:
Muza
Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych
Zbeletryzowane wspomnienia o życiu rodzinnym wybitnego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej Krzysztofa Komedy. Polska przełomu lat 50. i 60. Środowisko artystów tworzących w PRL-owskiej rzeczywistoś (...)

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.0
(0)

Autor:
Henryk Grynberg
Wydawnictwo:
Czarne
Uchodźcy
Autobiograficzna opowieść o pewnym pokoleniu. Jej protagonistami są między innymi Marek Hłasko, Krzysztof Komeda, Roman Polański, Elżbieta Czyżewska, Agnieszka Osiecka, Sławomir Mrożek – młodzi (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi0
(0)

Autor:
Magdalena Grzebałkowska
Wydawnictwo:
Znak
Komeda. Osobiste życie jazzu
Nowa książka autorki bestsellera Beksińscy. Portret podwójny Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny – tak o nim mówili. Wi (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.
Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Krzysztof Komeda był osobą bardzo nieśmiałą, małomówną, być może dlatego miał taką potrzebę wyrażania się w muzyce. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Krzysztofie Komedzie znaleźć można w książce "Komeda. Osobiste życie jazzu, wydanie specjalne" (wyd. Znak).


Życiorys Krzysztofa Komedy

Krzysztof Trzciński, znany jako Komeda urodził się 27.04.1931r. w Poznaniu, zmarł 23.04.1969r. w Warszawie, w wieku zaledwie 38 lat. Był z zawodu lekarzem laryngologiem, lecz znany jest jako muzyk jazzowy, kompozytor muzyki filmowej (napisał muzykę aż do 65 filmów), popularnych standardów jazzowych, pianista. Jego syn – Wojciech Trzciński poszedł w ślady ojca, również jest kompozytorem, pianistą, gitarzystą, autorem muzyki znanych piosenek różnych wykonawców. Żoną Krzysztofa była Zofia Trzcińska, pomagająca mężowi w karierze jako manager.

Krzysztof Komeda Trzciński od 4 roku życia uczył się gry na fortepianie. Mając zaledwie osiem lat został przyjęty do Konserwatorium Poznańskiego.

Lata wojny spędził z rodziną w Częstochowie, tam uczył się muzyki prywatnie, przekradając się na lekcje na teren tamtejszego getta. Szkołę średnią ukończył w Ostrowie Wielkopolskim. Tam, razem z Witoldem Kujawskim, kolegą ze szkoły zaczął grać jazz. Muzyka jazzowa była wówczas zakazana ze względów politycznych. Koledzy wyjeżdżali do krakowskiego mieszkania Witolda aby nielegalnie muzykować w towarzystwie innych jazzmenów: Matuszkiewicza, Walaska, Borowca.

Jednocześnie Komeda kształcił się w zupełnie innym kierunku na Akademii Medycznej w Poznaniu, którą ukończył, zostając lekarzem laryngologiem. Przybrał wówczas pseudonim Komeda aby nie być kojarzony z jazzem i nie mieć problemów z przełożonymi i kolegami z pracy. Wkrótce zrezygnował jednak z pracy w służbie zdrowia aby całkowicie poświęcić się muzyce.

W roku 1956 utworzył grupę „Komeda Sextet”, która jako pierwsza w Polsce grała nowoczesną muzykę jazzową, „modern jazz”. Muzycy odnosili sukcesy na festiwalach w kraju i za granicą. W późniejszych latach Krzysztof Komeda skupił się na muzyce filmowej, którą tworzył we współpracy z różnymi polskimi reżyserami: Wajdą, Nasfeterem, Morgensternem, Polańskim. Tworzył wspaniałą muzykę, znacząco podnoszącą wartość filmów.

W roku 1968 wyjechał do USA, żeby pracować nad muzyką do dwóch filmów, jeden z nich to „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego. W grudniu uległ wypadkowi w Los Angeles. Spacerując z Markiem Hłaską prawdopodobnie został został przez niego nieumyślnie popchnięty i zraniony w głowę. Po kilku tygodniach migren na jaw wyszedł krwiak mózgu.

Przewieziony został do kraju w kwietniu następnego roku. W kilka dni później zmarł w szpitalu w Warszawie.

Śmierć Krzysztofa Komedy

Krzysztof Komeda umiera 23/04/1969 w miejscowości Warszawa, Polska.

Podczas pobytu w Los Angeles wraz z Markiem Hłasko spacerowali pijani. Podczas koleżeńskich przepychanek został przez pisarza zepchnięty ze skarpy i poważnie ranił się w głowę. U Komedy stwierdzono krwiaka mózgu; po powrocie do kraju zmarł w szpitalu. Dwa miesiące później znaleziono Marka Hłaskę nieżywego na skutek przedawkowania alkoholu i środków nasennych.

Cytaty Krzysztofa Komedy

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Krzysztofa Komedy

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Krzysztofie Komedzie

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Krzysztofa Komedy

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Krzysztof Komeda przychodzi na świat w miejscowości Poznań, Polska.
  • Premiera "Dziecka Rosemary", najsłynniejszego filmu z autorską muzyką Komedy.

  • Krzysztof Komeda umiera w miejscowości Warszawa, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Krzysztofa Komedy

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Krzysztofa Komedy? Edytuj tę stronę.

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Krzysztof Komeda?

Polski kompozytor i pianista.

Jak zmarł Krzysztof Komeda?

Podczas pobytu w Los Angeles wraz z Markiem Hłasko spacerowali pijani. Podczas koleżeńskich przepychanek został przez pisarza zepchnięty ze skarpy i poważnie ranił się w głowę. U Komedy stwierdzono krwiaka mózgu; po powrocie do kraju zmarł w szpitalu. Dwa miesiące później znaleziono Marka Hłaskę nieżywego na skutek przedawkowania alkoholu i środków nasennych.

Ile lat żył Krzysztof Komeda?

Krzysztof Komeda przeżył dokładnie 37 lat.

Kiedy urodził się Krzysztof Komeda?

Krzysztof Komeda urodził się 27/04/1931.

Kiedy zmarł Krzysztof Komeda?

Krzysztof Komeda zmarł 23/04/1969.

Gdzie urodził się Krzysztof Komeda?

Krzysztof Komeda urodził się w miejscowości Poznań, Polska.

Gdzie zmarł Krzysztof Komeda?

Krzysztof Komeda zmarł w miejscowości Warszawa, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności