Julia Tymoszenko

Ukraińska polityk, premier Ukrainy. 58 lat(a)

Pełne nazwisko: Julia Wołodymyriwna Tymoszenko
Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♐ Strzelec
Miejsce urodzenia: Dniepropetrowsk, Obwód dniepropietrowski, Ukraina
Wiek: 58
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • W 2005 r. "Forbes" umieścił ją na 3 miejscu listy najpotężniejszych kobiet na świecie. ~gość
  • Praca w branży energetycznej (jeszcze przed rozpoczęciem kariery politycznej) uczyniła z niej jedą z najbogatszych osób na Ukrainie. ~gość
  • Jej córka, Jewhenija (Eugenia) Tymoszenko, jest aktywistką i działaczką m.in. w organizacji "Social protection". ~gość

Życiorys Julii Tymoszenko

Julia Tymoszenko – urodzona 27 listopada 1960 r. w Dniepropietrowsku, ukraińska polityk. Jej ociec porzucił rodzinę, kiedy Julia miała kilka lat. Wychowywała ją matka. W 1979 r. Julia poślubiła Ołeksandra Tymoszenko, wkrótce urodziła się ich córka, Jewhenija. Tymoszenko ukończyła studia ekonomiczne na uniwersytecie w Dniepropietrowsku. Działała w Komsomole. W 1988 r. założyła wraz z mężem własną firmę, która po odzyskaniu niepodległości mogła m.in. negocjować kontrakty rządowe. W 1996 r. została prezesem Zjednoczonych Systemów Energetycznych Ukrainy. Od tego samego roku była także deputowaną do Rady Najwyższej II kadencji oraz wiceprzewodniczącą partii byłego premiera, Pawła Łazarenki, „Hromady”. Dwa lata później Łazarenko uciekł z kraju. Został oskarżony o oszustwa finansowe oraz aresztowany przez władze amerykańskie. Julia Timoszenko wystąpiła z partii wraz z grupą deputowanych i utworzyła ugrupowanie umiarkowanie nacjonalistyczno-demokratyczne, „Batkwiszczyna” (Ojczyzna). W 1999 r. otrzymała stopień doktora nauk ekonomicznych. Rok później mianowano ją wicepremierem ds. energetyki w rządzie Wiktora Janukowycza. Wskutek konfliktu między Julią Tymoszenko a otoczeniem prezydenta, zostało wobec niej wszczęte śledztwo. Tymoszenko została zdymisjonowana w 2001 r. oraz aresztowana pod zarzutem korupcji. Zarzuty odrzucono. W 2004 r. ponownie poparła Wiktora Janukowycza, następnie działała podczas pomarańczowej rewolucji. Tymoszenko została w 2005 r. wybrana premierem. W tym samym roku zdymisjonowano ją. W przedterminowych wyborach w 2007 r. jej partia zdobyła 30,71% głosów. Prezydent powołał Julię Tymoszenko na premiera wskutek umowy koalicyjnej. W 2010 r. startowała w wyborach prezydenckich, przegrała jednak z Wiktorem Janukowyczem. W marcu 2010 r. parlament rozwiązał rząd Julii Tymoszenko. W październiku 2011 r. skazano ją na 7 lat w kolonii karnej za rzekomą defraudację. 21 lutego 2014, po gwałtownych wydarzeniach na Ukrainie, Tymoszenko opuściła więzienie.


Książki biograficzne o Julii Tymoszenko

Dostępna w 29 księgarniach


Bogaty materiał faktograficzny, wypowiedzi archiwalne i zupełnie świeże, zebrane przez autorkę w czerwcu i lipcu br. na Ukrainie - rozmowy ze zwolennikami i przeciwnikami Lady Ju. Po lekturze tej ksią (...)

Wersja elektroniczna
22.11 zł w Ebookpoint.pl


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Julii Tymoszenko

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Julii Tymoszenko (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Julii Tymoszenko

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Julii Tymoszenko

  • Julia Tymoszenko przychodzi na świat w miejscowości Dniepropetrowsk, Obwód dniepropietrowski, Ukraina.

Przydatne linki


Miejsca Julii Tymoszenko

Miejsce urodzenia:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie