Jan Sebastian Bach – urodzony 21 marca 1685 r. w Eisenach niemiecki kompozytor. Przedstawiciel baroku w muzyce. Bach został osierocony nie skończywszy 10 roku życia. Zaopiekował się nim starszy brat, który pracował jako organista. Pod jego okiem Jan nauczył się gry na organach. W wieku 15 lat wyjechał do Dolnej Saksonii. Został sopranistą w chórze kościelnym. Rozwijał swój talent wokalny, jednak wskutek mutacji musiał zarabiać na życie jako skrzypek i altowiolista. Po ukończeniu nauki w gimnazjum Jan Sebastian Bach został organistą w Arnstadt. Krytykowano go za dziwne improwizacje grane podczas mszy. Bach przeniósł się do Mühlhausen, gdzie również znalazł pracę jako organista. W 1707 r. wziął ślub ze swoją daleką kuzynką, Marią Barbarą, która urodziła mu siedmioro dzieci. W latach 1708-1714 pracował jako nadworny organista i kameralista kapeli na dworze księcia Wilhelma Ernesta. Od 1717 do 1723 r. był kapelmistrzem i dyrektorem muzyki kameralnej na dworze księcia Leopolda w Köthen. W 1720 r. zmarła jego żona. Jan Sebastian Bach musiał zapewnić swoim dzieciom opiekę. Ożenił się z młodszą od siebie o 17 lat sopranistką, która urodziła mu trzynaścioro dzieci. W 1722 r. Jan Sebastian Bach został kantorem przy kościele św. Tomasza w Lipsku. Pozostawał na tym stanowisku do śmierci. Bach tworzył muzykę chóralną, orkiestrową i na instrumenty solo. Jego najsłynniejsze dzieła to: „Msza h-moll”, „Pasja wg św. Jana”, „Pasja wg św. Mateusza”, „Weihnachts-Oratorium”, „Magnificat D-dur”, kantaty oraz „Koncerty brandenburskie”. Tworzył używając technik wariacyjnych, fugowanych i kontrapunktycznej. Jan Sebastian Bach zmarł 28 lipca 1750 r. w Lipsku.
Jan Sebastian Bach nazywany jest mistrzem muzyki polifonicznej, a jego twórczość obejmuje ponad tysiąc skatalogowanych utworów – od najbardziej znanych utworów na organy, poprzez fugi, aż po utwory kameralne i chóralne. Artysta inspirował się przede wszystkim chorałami, muzyką niemieckich szkół organowych, włoską muzyką instrumentalną oraz utworami klawiszowymi komponowanymi we Francji.
Wśród pozostałych utworów Jana Sebastiana Bacha można wymienić koncerty brandenburskie, sonaty, partity na skrzypce, suity na wiolonczele, preludia i fugi.
Wielcy kompozytorzy
Publikacja przedstawia m.in. życie i twórczość: A. Borodinia, C. Debussy\'ego, G. Bizeta, I. Strawińskiego, J. Offenbacha, J. S. Bacha, G. Verdiego, F. Liszta, F. Chopina, W. Lutosławskiego, R. Wagner (...)
Jan Sebastian Bach
Jedna z nasłynniejszych polskich biografii Bacha. Autor: Jarosław Iwaszkiewicz.
Osiedlenie się w Lipsku.
Niemiecki kompozytor barokowy.
Po operacji zaćmy przez niewykwalifikowanego lekarza, w ranę wdała się infekcja. Zdrowie kompozytora kompletnie się od tego momentu załamało. W 1750 Bach miał wylew i został całkowicie sparaliżowany. Zmarł niedługo potem.
Jan Sebastian Bach przeżył dokładnie 65 lat.
Jan Sebastian Bach miał 168 cm wzrostu.
Jan Sebastian Bach urodził się 21/03/1685.
Jan Sebastian Bach zmarł 28/07/1750.
Jan Sebastian Bach urodził się w miejscowości Eisenach, Niemcy.
Jan Sebastian Bach zmarł w miejscowości Lipsk, Niemcy.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności
Zobacz komentarze
Jan Sebastian Bach miał 20 dzieci. Tylko połowa z nich dożyła dorosłego wieku.
Jan Sebastian Bach był ósmym dzieckiem Johanna Ambrosiusa Bacha, muzyka oraz Marii Elisabeth Lämmerhirt.
Twórczość Jana Sebastiana Bacha została zapomniana. Odkryto ją ponownie w epoce romantyzmu. Według anegdoty kompozycje Bacha zostały odnalezione przez pewnego Amerykanina, który kupował ryby na targu. Ryby były zawinięte w karty z utworami muzycznymi.
polakiem buł cudownym
W 2008 r. szkoccy naukowcy dokonali komputerowej rekonstrukcji twarzy Jana Sebastiana Bacha na podstawie jego czaszki.
Przez ostatnie 1,5 roku życia Bach był niewidomy.
Miał 3 żony, z czego jedna była jego kuzynką.
Jan Sebastian Bach był w więzieniu przez prawie miesiąc.
Pochodził z rodziny muzyków, jego synowie i córki także się tym interesowali.
Pochodził z osiadłej w Turyngii i Saksonii rodziny luterańskiej, o długich tradycjach muzycznych, sięgających XVI wieku, w której to wszyscy chłopcy nosili na pierwsze imię Johann
Nieprawda, że Amerykanin odnalazł nuty na targu,odnalazł je kompozytor niemiecki żydowskiego pochodzenia Feliks Bathody Mendelson ten od marsza weselnego) w sklepie u rzeżnika.
Bach miał brata: Johanna Jacoba Bacha.
Dopiero po jego śmierci, niemiecki kompozytor Feliks Mendelson odnalazł jego niewszystkie rękopisy, które jak się okazało były w nie pakowane mięso, gdyż rzeźnik nie miał innego papieru. Inne rękopisy były schowane w kufrze na strychu u rzeźnika.
Po straceniu wzroku powiedział żonie aby wszystkie jego nuty i rękopisy wyrzuciła lecz ona go nie posłuchała potajemnie je zachowała
Bach pod koniec życia był ślepy.
Bach był niesamowity
Super człlwiek
Król Fryderyk II będąc człowiekiem wykształconym muzycznie zadał J.S. Bachowi nie lada zadanie: improwizację na bardzo trudny temat tzw. "temat królewski". Temat ten jest długi, mało melodyjny, zawierający wszystkie dźwięki chromatyczne. Według anegdoty J.S. Bach improwizował wówczas na inny temat, a wyzwanie w postaci "tematu królewskiego" podjął pisząc dzieło "Musikalisches Opfer" - zbiór kanonów, ricercarów i fug
Co ciekawe, do dziś nikt nie słucha jego kompozycji.
Pochodził z rodziny luterańskiej
Wybitny niemiecki kompozytor.
Bach miał dwie żony a ktoś w ciekawostkach napisał "miał trzy żony".