Reprezentanci Polski w piłce nożnej
Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn
Reprezentacja Polski w piłce nożnej reprezentuje Polskę w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich mężczyzn od pierwszego meczu w 1921 roku. Reprezentacja jest kontrolowana przez Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), organ zarządzający piłką nożną w Polsce.
Polska uczestniczyła w ośmiu Mistrzostwach Świata FIFA, po raz pierwszy w 1938 roku, gdzie została wyeliminowana przez Brazylię. Najlepszym wynikiem kraju był brązowy medal, który Polska zdobyła w 1974 i 1982 roku; ten okres jest uważany za złotą erę polskiej piłki nożnej na arenie międzynarodowej. Na Mistrzostwach Europy UEFA najlepszym wynikiem Polski był występ w ćwierćfinale podczas turnieju w 2016 roku, zanim przegrała z ostatecznymi mistrzami Portugalią. W sumie od swojego debiutu w 2008 roku Polska wzięła udział w czterech Mistrzostwach Europy. Była współgospodarzami edycji 2012, wraz z Ukrainą.
Najlepszym wynikiem Polski w międzynarodowych turniejach piłkarskich był złoty medal zdobyty na Olimpiadzie w Monachium w 1972 roku, a także srebrny medal na Olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku i na Olimpiadzie w Barcelonie w 1992 roku.
Dyscyplina: piłka nożna
Główni trenerzy: Józef Szkolnikowski, Józef Lustgarten, Kazimierz Glabisz, Adam Obrubański, Gyula Bíró, Tadeusz Kuchar, Tadeusz Synowiec, Stefan Loth, Józef Kałuża, Henryk Reyman, Andrzej Przeworski, Zygmunt Alfus, Mieczysław Szymkowiak, Ryszard Koncewicz, Michał Matyas, Alfred Nowakowski, Czesław Krug, Wiesław Motoczyński, Antoni Brzeżańczyk, Kazimierz Górski, Jacek Gmoch, Ryszard Kulesza, Waldemar Obrębski, Antoni Piechniczek, Wojciech Łazarek, Andrzej Strejlau, Lesław Ćmikiewicz, Henryk Apostel, Władysław Stachurski, Krzysztof Pawlak, Janusz Wójcik, Jerzy Engel, Zbigniew Boniek, Paweł Janas, Leo Beenhakker, Stefan Majewski, Franciszek Smuda, Waldemar Fornalik, Adam Nawałka, Jerzy Brzęczek, Paulo Sousa, Czesław Michniewicz
Właściciel: Polski Związek Piłki Nożnej
Kraj: Polska
Oficjalna strona: www
Rok powstania: 1921