Zbigniew Boniek

Kim jest Zbigniew Boniek?

Jeden z najsłynniejszych polskich piłkarzy, działacz piłkarski. 65 lat(a)

Pełne nazwisko: Zbigniew Boniek
Pseudonimy: Zibì, Bello di notte (Bell de nit)
Data urodzenia: (sobota)
Znak Zodiaku: ♓ Ryby
Miejsce urodzenia: Bydgoszcz, Polska 🗺️
Wzrost: 180 cm
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Wiek: 65
Znasz więcej faktów z życia Zbigniewa Bońka? Dodaj komentarz.

Książki o Zbigniewie Bońku

0
(0)

Autor:
Janusz Basałaj / Zbigniew Boniek
Wydawnictwo:
Sine Qua Non
Zbigniew Boniek. Mecze mojego życia
Cześć, witam serdecznie! Pakujcie się, bo zabieram was w podróż w przeszłość. Wielu mnie zna, ale nie wszyscy wiedzą, które mecze były najważniejsze w moim życiu. Ta książka wam to wyjaśni. Opo (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi

Audiobook: 6.99 zł na Legimi


5
(1)

Autor:
Dominik Guziak / Piotr Dumanowski
Wydawnictwo:
Otwarte
W krainie piłkarskich bogów. O Polakach w Serie A
Pierwszym polskim nazwiskiem, jakie znali wszyscy Włosi, było Wojtyła, drugim… Boniek. Z czasem w Serie A zaczęli grać Glik, Zieliński, Szczęsny, Milik, Piątek. Co prawda Serie A nie jest już (...)

Zamawiając w księgarni empik.com książkę odbierzesz za darmo we wszystkich salonach Empiku. Za odbiór w Żabce lub Orlenie zapłacisz 6,99zł, a 8,99zł to koszt najtańszej dostawy kurierem. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Jacek Sarzało
Wydawnictwo:
Fabuła Fraza
Mój Boniek
Boniek od wszystkiego w swoim świecie ma zaufanych od lat umyślnych, którzy pilnują, by nie stała mu się finansowa krzywda. On co najwyżej rzuca pomysł, nadzoruje początki realizacji, po czym przecho (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Życiorys Zbigniewa Bońka

Zbigniew Kazimierz Boniek to znany polski piłkarz oraz działacz piłkarski. Urodził się 3 marca 1956 roku w Bydgoszczy jako syn byłego piłkarza m.in. Polonii Bydgoszcz Józefa oraz Jadwigi Bońków.

Swoje pierwsze kroki w piłkarskiej karierze stawiał w klubie Zawisza Bydgoszcz. Razem z Widzewem Łódź zdobył dwukrotnie (w 1981 oraz 1982 roku) Mistrzostwo Polski. W 1982 roku przeniósł się do Juventusu, z którym udało mu się zdobyć wszystkie najważniejsze trofea.

W 1985 roku trafił do innego włoskiego klubu – As Romy, z którą udało mu się sięgnąć m.in. po Puchar Włoch. To właśnie w tym klubie Boniek zdecydował się zakończyć swoją karierę piłkarską.

Oprócz regularnej gry dla klubów Boniek reprezentował również Polskę na arenie międzynarodowej. W sumie dla reprezentacji rozegrał 80 meczów, w których strzelił 24 gole. Za czasów jego gry dla Polski, udało się reprezentacji osiągnąć jeden z największych sukcesów w historii, a za taki sukces należy uznać brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii.

Za swoją bogatą karierę został doceniony, znajdując się na liście 100 najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej według FIFA.

Od czasów zakończenia swojej kariery piłkarskiej, Boniek praktycznie zawsze znajdował się blisko piłki nożnej. W 2002 roku został selekcjonerem reprezentacji Polski, ale owa przygoda trwała bardzo krótko i nie można nazwać jej owocną.

W 2012 roku objął funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki nożnej. Od 20 kwietnia 2020 roku Zbigniew Boniek pełni funkcję wiceprezydenta UEFA. Na owym stanowisku pozostał przez dwie pełne kadencje.

Razem z żoną Wiesławą, z którą pobrał się w 1976 roku, mieszka w Rzymie. Mają troje dzieci: syna Tomasza, a także dwie córki – Karolinę oraz Kamilę.

Pewną ciekawostką jest fakt, że na jego część, imieniem Boniek został nazwany honduraski piłkarz Oscar Boniek Garcia Ramirez, który był uczestnikiem m.in. Mistrzostw Świata z 2014 roku, a dla reprezentacji swojego kraju rozegrał ponad 100 meczów.Cytaty Zbigniewa Bońka

Bo historię polskiego futbolu tworzą działacze, nie piłkarze.

Nadesłane przez: gość

Nasi trenerzy nie mają pojęcia, kto gra w drugiej lidze, a ja znam wszystkich piłkarzy z Serie A i B, bo tutaj wszyscy ich znają.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Zbigniewa Bońka

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Zbigniewie Bońku

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Zbigniewa Bońka

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Zbigniew Boniek przychodzi na świat w miejscowości Bydgoszcz, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Zbigniewa Bońka

Miejsce urodzenia:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Zbigniewa Bońka? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Sławek

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim jest Zbigniew Boniek?

Jeden z najsłynniejszych polskich piłkarzy, działacz piłkarski.

Ile wzrostu ma Zbigniew Boniek?

Zbigniew Boniek ma 180 cm wzrostu.

Kiedy urodził się Zbigniew Boniek?

Zbigniew Boniek urodził się 03/03/1956.

Gdzie urodził się Zbigniew Boniek?

Zbigniew Boniek urodził się w miejscowości Bydgoszcz, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności