Kim jest ...

Zbigniew Boniek

Jeden z najsłynniejszych polskich piłkarzy, działacz piłkarski. 65 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Zbigniewa Bońka

Zbigniew Kazimierz Boniek to znany polski piłkarz oraz działacz piłkarski. Urodził się 3 marca 1956 roku w Bydgoszczy jako syn byłego piłkarza m.in. Polonii Bydgoszcz Józefa oraz Jadwigi Bońków.

Swoje pierwsze kroki w piłkarskiej karierze stawiał w klubie Zawisza Bydgoszcz. Razem z Widzewem Łódź zdobył dwukrotnie (w 1981 oraz 1982 roku) Mistrzostwo Polski. W 1982 roku przeniósł się do Juventusu, z którym udało mu się zdobyć wszystkie najważniejsze trofea.

W 1985 roku trafił do innego włoskiego klubu – As Romy, z którą udało mu się sięgnąć m.in. po Puchar Włoch. To właśnie w tym klubie Boniek zdecydował się zakończyć swoją karierę piłkarską.

Oprócz regularnej gry dla klubów Boniek reprezentował również Polskę na arenie międzynarodowej. W sumie dla reprezentacji rozegrał 80 meczów, w których strzelił 24 gole. Za czasów jego gry dla Polski, udało się reprezentacji osiągnąć jeden z największych sukcesów w historii, a za taki sukces należy uznać brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii.

Za swoją bogatą karierę został doceniony, znajdując się na liście 100 najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej według FIFA.

Od czasów zakończenia swojej kariery piłkarskiej, Boniek praktycznie zawsze znajdował się blisko piłki nożnej. W 2002 roku został selekcjonerem reprezentacji Polski, ale owa przygoda trwała bardzo krótko i nie można nazwać jej owocną.

W 2012 roku objął funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki nożnej. Od 20 kwietnia 2020 roku Zbigniew Boniek pełni funkcję wiceprezydenta UEFA. Na owym stanowisku pozostał przez dwie pełne kadencje.

Razem z żoną Wiesławą, z którą pobrał się w 1976 roku, mieszka w Rzymie. Mają troje dzieci: syna Tomasza, a także dwie córki – Karolinę oraz Kamilę.

Pewną ciekawostką jest fakt, że na jego część, imieniem Boniek został nazwany honduraski piłkarz Oscar Boniek Garcia Ramirez, który był uczestnikiem m.in. Mistrzostw Świata z 2014 roku, a dla reprezentacji swojego kraju rozegrał ponad 100 meczów.

Książki o Zbigniewie Bońku

Mój Boniek

Jacek Sarzało

0
(0)

8.99


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Zbigniew Boniek. Mecze mojego życia

Janusz Basałaj / Zbigniew Boniek

0
(0)

24.00


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Zbigniewie Bońku:

Biografia 3 książki 2 cytaty wiek wzrost znak zodiaku

Zbigniew Boniek

Pełne nazwisko

Zbigniew Boniek

Wiek

66

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Zbigniewa Bońka

#1

Bo historię polskiego futbolu tworzą działacze, nie piłkarze.

Zbigniew Boniek, nadesłane przez gość

#2

Nasi trenerzy nie mają pojęcia, kto gra w drugiej lidze, a ja znam wszystkich piłkarzy z Serie A i B, bo tutaj wszyscy ich znają.

Zbigniew Boniek, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Zbigniewa Bońka

Bydgoszcz, Polska

Bydgoszcz, Polska

Wykształcenie
Zbigniewa Bońka

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Znak Zodiaku
Zbigniewa Bońka

♓ Ryby

Pseudonimy
Zbigniewa Bońka

Zibì, Bello di notte (Bell de nit)

Wzrost
Zbigniewa Bońka

180 cm

Wydarzenia z życia Zbigniewa Bońka

Zbigniew Boniek przychodzi na świat w miejscowości Bydgoszcz, Polska.

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Prawdziwa historia Królowej Życia

Bestseller 23.13 zł

Królową byłam zawsze. Od wielu lat wiem, jak smakuje sława. W Kotlinie Kłodzkiej znali mnie wszyscy. Nie ma się cz [...]

Zobacz
Holland. Biografia od nowa

Bestseller 39.00 zł

Pierwsza biografia Agnieszki Holland Żadna polska reżyserka nie odniosła w kinie tak wielkiego sukcesu jak ona. Jest [...]

Zobacz
Mordercy

Bestseller 9.53 zł

Za kratami z najniebezpieczniejszymi przestępcami Profesor David Wilson spędził swoje życie zawodowe na pracy z najn [...]

Zobacz
Spowiedź Nikosia zza grobu

Bestseller 29.01 zł

Jego życiorys jest gotowym scenariuszem sensacyjnego serialu. Gdyby żył do dziś, zapewne jako celebryta pozwalałby [...]

Zobacz
Solo. Moje samotne wspinaczki

Bestseller 28.00 zł

”Nawet gdy jestem sam, nie czuję się samotny. Wiem, że ktoś na mnie czeka w bazie, w domu. Dwudniową samotność [...]

Zobacz
Za drinem drin, za kreską kreska

Bestseller 26.75 zł

Wóda, koks i rap. Historia Krzysztofa Kozaka i legendarnej wytwórni RRX To tam powstał słynny kawałek „Drin za dr [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Sławek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.